Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Nidzicy

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Exlibris biblioteki.
Zaproszenie na obchody 60-lecia M-GBP w Nidzicy, 2008.
Źródło: Z archiwum WBP w Olsztynie
Wypozyczalnia dla dorosłych.
Źródło: www.wbp.olsztyn.pl
Pracownicy biblioteki w 2008 r.
Źródło: Maraton Kulturalny, Nidzica 2008, folder z archiwum WBP w Olsztynie, s. [5].
Wejście do wypożyczalni PiMBP, 1957 r. Fot. W. Kapusto.
Źródło: Z archiwum WBP w Olsztynie
Oddział dla dzieci MBP, 15 stycznia 1976 r. Fot. T. Trepanowski.
Źródło: Z archiwum WBP w Olsztynie

Samorządowa instytucja kultury działająca w Nidzicy od 1948 r.

Siedziba

ul. Zamkowa 2, 13-100 Nidzica

Dyrektorzy

Historia

Powojenna historia biblioteki rozpoczęła się w 1948 r., kiedy to otwarto w Nidzicy Powiatową Bibliotekę Publiczną. Rok później utworzono Miejską Bibliotekę Publiczną. Na przełomie lat 1955-1957 połączono obydwie placówki i utworzono Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną. W 1958 r. bibliotece przekazano lokal w nowo odbudowanym ratuszu w centrum miasta, wówczas też otwarto pierwszą czytelnię. W 1965 r., wraz z oddaniem do użytku XIV-wiecznego zamku, bibliotekę przeniesiono do pomieszczeń we wschodnim i południowym jego skrzydle. W 1975 r., w związku z reformą administracyjną kraju likwidującą powiaty, placówkę przemianowano na Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Nidzicy. W 1978 r. została ona włączona w struktury Nidzickiego Ośrodka Kultury z zachowaniem autonomii oraz nazwy. W 1990 r. biblioteka przeszła pod zarząd gminy, w 1991 r. uzyskała pierwszy statut, a 2000 r., zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej stała się samorządową instytucją kultury.

Struktura

  • Biblioteka Publiczno-Szkolna w Łynie
  • Filia Biblioteczna w Napiwodzie
  • Filia nr 1 w Nidzicy

Działalność

Podstawowe cele biblioteki to zaspokajanie potrzeb czytelniczych społeczeństwa oraz upowszechnianie wiedzy i kultury. Cele te biblioteka osiąga poprzez gromadzenie, opracowanie i udostępnianie zbiorów bibliotecznych oraz działalność informacyjną (w tym też zapewnienie użytkownikom dostępu do informacji za pośrednictwem Internetu). Biblioteka gromadzi i udostępnia zbiory ze wszystkich dziedzin wiedzy. Istotną rolę odgrywają w niej zbiory nieksiążkowe. Placówka prenumeruje 60 tytułów czasopism bieżących oraz posiada 21 tytułów roczników czasopism oprawnych. Z materiałów audiowizualnych oferuje książkę mówioną i wideokasety. Bardzo ważnym elementem jej działalności jest także organizowanie form pracy, które mają na celu nie tylko popularyzację czytelnictwa, ale też rozwijanie życia kulturalnego w środowisku lokalnym, zaspokojenie potrzeb kulturalnych tego środowiska oraz zapewnianie mieszkańcom atrakcyjnego, efektywnego spędzania wolnego czasu. Realizacja tych zadań następuje m.in. poprzez organizację:

Poza tymi działaniami biblioteka organizuje również:

  • wycieczki uczniów i przedszkolaków do biblioteki, lekcje biblioteczne
  • zajęcia dla młodzieży z klas maturalnych pod hasłem „Pomóżmy maturzystom”
  • „Wakacje z biblioteką”, „Ferie z biblioteką”
  • warsztaty: szybkiego czytania, dziennikarskie, fotograficzne, literacko-artystyczne, ręcznego czerpania papieru
  • szkolenia, np. w ramach projektu „KIS- kultura, informacja, sukces”, szkolenie „Regionalna informacja w Internecie”

Biblioteka współpracuje przy tym z innymi instytucjami kultury w mieście i w regionie, a także z władzami samorządowymi i lokalnymi mediami, np. z „Gazetą Nidzicką”. Od 2002 r. bibliotekarze prowadzą również Bazę Informacji Lokalnej Nidzicy (http://www.nidzica-um.bil-wm.pl).

Nagrody i wyróżnienia

  • Nagroda Złotego Warzynu (1989)
  • Nagroda Wojewody Olsztyńskiego (1993, 1994)
  • I miejsce w konkursie bibliotek publicznych województwa olsztyńskiego 1995, w kategorii placówek miejsko-gminnych (1996)
  • Główna nagroda w wojewódzkim konkursie „Biblioteka w środowisku lokalnym '97” (1998)

Zobacz też