Warsztaty Artystyczne Talent i Pasja 2006

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Wersja z dnia 13:55, 14 kwi 2011 autorstwa Nimia2 (dyskusja | edycje) (Utworzył nową stronę „Jedenasta edycja wielomodułowego międzynarodowego projektu pn. Warsztaty Artystyczne „Talent i Pasja”, zorganizowana w okresie od 10 do 16 lipca 2006 r. w Pie…”)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Jedenasta edycja wielomodułowego międzynarodowego projektu pn. Warsztaty Artystyczne „Talent i Pasja”, zorganizowana w okresie od 10 do 16 lipca 2006 r. w Pieniężnie.

Organizator

Przebieg

Na opisywany plener zjechało wielu artystów z całej Polski oraz z Obwodu Kaliningradzkiego (Rosja). Łaćznie w warsztatach udział wzięły 24 osoby, w tym: 13 artystów zamiejscowych, 5 – lokalnych oraz 6-osobowa grupa z miejscowej Szkoły Podstawowej (pod przewodnictwem Małgorzaty Czaplińskiej). Przez siedem dni warsztatowych uczestnicy pleneru – malarze i rzeźbiarze – mieli swoje stanowisko przy Ratuszu Miejskim, gdzie rozmawiali z zainteresowanymi, odpowiadali na pytania dotyczące twórczości oraz warsztatu artystycznego oraz – przede wszystkim – tworzyli. Jednym z elementów pleneru było również wspólne ognisko integracyjne oraz zwiedzanie zamku, siedziby lidzbarskiego oddziału [[Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie|Muzeum Warmii i Mazur.
16 lipca, w dniu zakończenia projektu, koło Miejskiego Ratusza miała specjalna impreza – kiedy Burmistrz miasta wręczał uczestnikom Warsztatów dyplomy oraz dwie nagrody publiczności za prace, która wzbudziły największe uznanie oglądających.
Po zakończeniu projektu wszystkie zostały wyeksponowane na poplenerowej wystawie, zorganizowanej w miejscowej galerii bibliotecznej. Ekspozycja funkcjonował do 30 września 2006 r.

Opis

W trakcie pleneru powstało 37 obrazów olejnych, 7 akwarel, 2 rzeźby, 3 płaskorzeźby oraz 6 prac olejnych, wykonanych przez dzieci ze Szkoły Podstawowej w Pieniężnie.

Laureaci

  • Andrej Turicyn ze Świetłogorska (Rosja) – za obraz olejny pt. Ratusz
  • Edmund Szpanowski z Sierpca (woj.) – za rzeźbę pt. Macierzyństwo


Całość projektu odbywała się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Pieniężnie oraz w Szkole Podstawowej w Pakoszach – zarówno w dni robocze jak i w soboty. Warsztaty były adresowane do dzieci, młodzieży, osób starszych oraz rodzin z terenu gminy Pieniężno. Zajęcia miały charakter edukacyjno-kulturalny. Prócz tego nieodłącznym punktem Warsztatów był corocznie organizowany plener z udziałem artystów profesjonalistów oraz amatorów z Polski i z zagranicy. Plener odbył się w Pieniężnie w dniach 20-26 czerwca i uczestniczyło w nim trzydziestu artystów. Łącznie w Warsztatach uczestniczyło 121 osób – z czego 98 z terenu gminy Pieniężno. W ramach organizowanych zajęć odbyły się spotkania pod znakiem malarstwa (akwarela, olej, akryl, malowanie na szkle), rzeźbiarstwa, fotografii, haftu krzyżykowego, rękodzieła artystycznego (wiklina papierowa, ozdoby z nici i makaronu, decoupage). Wtedy pod kierownictwem profesjonalistów można było poznać warsztat pracy w poszczególnych dziedzinach, ich techniki i narzędzia. W sumie odbyło się 113 godzin warsztatów edukacyjno-artystycznych. Podsumowanie Warsztatów stanowił Twórczy Piknik Rodzinny w Skansenie Maszyn Rolniczych w Łajsach, zorganizowany 21 czerwca 2009 r. Podczas Pikniku uczestnicy warsztatów oraz artyści-uczestnicy pleneru zaprezentowali swoje prace mieszkańcom miejscowości. Wystawa poplenerowa miała miejsce w Szkole Podstawowej w Pakoszach. Całość Projektu zorganizowano w ramach Pozaakcesyjnego Programu Wspierania Obszarów Wiejskich i Programu Integracji Społecznej.

Bibliografia

  1. Puhowska, Zofia: Parę słów na koniec / Zofia Puhowska // „Pieniężnika : Miejska Biblioteka Publiczna, 2009.