Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Logoleb.gif

Organizowany od 2004 roku w Mrągowie i Olsztynie.

Organizatorzy

Głównym organizatorem jest Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Natomiast współorganizatorami na terenie Warmii i Mazur, są:

Historia

Historia Objazdowego Festiwalu Filmowego datuje się co prawda od 2003 roku, kiedy to impreza odwiedziła sześć miast w Polsce,[1] ale po raz pierwszy festiwalowe filmy zostały pokazane w naszym regionie w 2004 roku, w Mrągowie. Olsztyn z kolei stał się współorganizatorem festiwalu dopiero od 2005 roku. Formuła przeglądu przewiduje, iż dobór filmów do kolejnych edycji, jak i szczegółowy program imprez towarzyszących, leżą w gestii poszczególnych organizatorów regionalnych. Stąd też programy kolejnych edycji festiwalu organizowanych w Mrągowie i Olsztynie także różnią się między sobą. Repertuar filmowy jest tworzony w oparciu o filmy prezentowane na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym WATCH DOCS w Warszawie, odbywającym się w grudniu każdego roku. W części przeglądowej, obok filmów dokumentalnych, pojawiają się też dzieła z pogranicza dokumentu i innych gatunków filmowych, filmy eksperymentalne oraz fabularne. Obecna nazwa festiwalu funkcjonuje od 2006 roku, kiedy to dodano termin „watch docs” (oglądaj filmy dokumentalne).[2]

Cel

Promocja filmu oraz sztuki dokumentalnej ukazujących respektowanie praw człowieka na świecie. Inspirowanie działań organizacji pozarządowych w zakresie upowszechniania obywatelskich postaw wrażliwych na przestrzeganie praw człowieka.

Edycje

Bibliografia

  1. Nowakowski, Maciej: ‘’W obronie ludzi’’ / Maciej Nowakowski // „Gazeta Wyborcza”. – 2005, nr 89, dod. „Olsztyn”, s. 2.

Przypisy

  1. Zob.: archiwum na oficjalnej stronie festiwalu
  2. Termin ten jest także grą słów od „watchdog” (angielskie określenie organizacji pozarządowych „patrzących władzy na ręce” – dosłownie „stróżujący pies”)

Zobacz też

Oficjalna strona festiwalu