Stowarzyszenie Kultury Średniowiecza Bractwo Rycerskie Zamku Olsztyn
Stowarzyszenie propagujące kulturę i tradycje średniowieczne, działające w Olsztynie od 1997 r.
Historia
Bractwo Rycerskie Zamku Olsztyn oficjalnie powstało w 1997 r., choć jego założyciele, zafascynowani kulturą średniowiecza, spotykali się i działali wspólnie już wcześniej. Jest to najstarsza, aktywna, tego typu grupa w regionie Warmii i Mazur. Od samego początku Stowarzyszenie nawiązywało do tradycji Chorągwi Kapituły Warmińskiej założonej w 1243 r., a której wojska stacjonowały w Olsztynie (Allenstein), Pieniężnie (Melzak) i we Fromborku (Frauenburg).
Działalność
Celem Stowarzyszenia jest ukazanie prawdziwego oblicza kultury średniowiecza, strojów, zachowań, tradycji fechtunku, pojedynków. Członkowie Bractwa biorą udział w licznych krajowych imprezach rycerskich, turniejach i spotkaniach. Reprezentowali również Polskę i miasto Olsztyn na wielu zagranicznych festiwalach historycznych m.in.:
- na Międzynarodowym Turnieju Rycerskim w Trokach na Litwie, gdzie również co roku biorą udział w obchodach Rocznicy Koronacji Króla Mendoga
- w turnieju zorganizowanym w kolebce ruchu krucjatowego w Clermont-Ferrand we Francji
- w Kłajpedzie
- na targach turystycznych w Mediolanie
Co roku Bractwo organizuje też własną, otwartą imprezę rycerską „Spotkanie z Rycerstwem” w pobliżu Zamku Olsztyńskiego. Stowarzyszenie zajmuje się także organizacją spotkań parateatralnych, w skład których wchodzą:
- pokazy walk rycerskich, pojedynków, potyczek z wykorzystaniem replik średniowiecznej broni palnej (bombardy, hakownice)
- pokazy strojów i obyczajów
- organizacja zabaw średniowiecznych i siedemnastowiecznych
- pokazy i nauka tańca
- towarzyszenie w organizowanych spotkaniach kulturalnych, regionalnych, krajowych i europejskich
- pomoc w organizowaniu świąt i zabaw
- pomoc w organizacji spotkań plenerowych – ognisk, wyjazdów
- prelekcje poświęcone historii i kulturze (we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Olsztynie)
- organizacja spotkań z legendą, baśnią, opowieścią, rycerską (regionalną, polską, europejską)
- organizowanie wystaw broni i zbrój rycerskich z wieków XII-XV (repliki)
- usługi płatnerskie, wykonywanie replik (w pełni sprawnych bojowo) elementów opancerzenia (płytowych, kolczych i innych), hełmów rycerskich, broni, akcesoriów
- budowa makiet średniowiecznych zabudowań (grodów, chat, fortyfikacji, straganów itp)
- nauka szermierki historycznej (szkoła pruska), walki z użyciem wszelkich rodzajów broni historycznej (w tym drzewcowej i strzeleckiej)
Bractwo dysponuje dużą ilością materiałów historycznych, posiada własny namiot historyczny (w barwach kapituły warmińskiej) i dba, aby pokazy były zgodne z realiami danej epoki. Członkowie Bractwa wykorzystują wszelkiego rodzaju broń, jaką mogła się posługiwać średniowieczna ciężka i lekka piechota, wliczając w to miecze jedno- i dwuręczne, topory, maczugi, korbacze, tasaki, broń drzewcową. Bractwo utrzymuje kontakty i współpracuje z licznymi organizacjami z zagranicy, związanymi ze średniowieczem i kulturą tej epoki.
Zobacz też
Strona internetowa Bractwa Rycerskiego Zamku Olsztyn