Agencja Fotograficzno-Wydawnicza Mazury

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Wersja z dnia 07:50, 1 lip 2010 autorstwa Arom2001 (dyskusja | edycje) (Utworzył nową stronę „thumb|right|200px| Wydawnictwo regionalne z siedzibą w Olsztynie == Historia == Agencja Fotograficzno-Wydawnicza „Mazury” funkcjonuje n…”)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Logomazury.jpg

Wydawnictwo regionalne z siedzibą w Olsztynie

Historia

Agencja Fotograficzno-Wydawnicza „Mazury” funkcjonuje na olsztyńskim rynku od 1990 r. Jej prezesem jest fotografik Andrzej Stachurski.

Działalność

Od początku Agencja specjalizuje się w wydawaniu albumów, przewodników, kalendarzy i widokówek. Zdobyła w tym zakresie renomę nawet poza granicami Polski. Posiada bogate archiwum najwyższej klasy fotografii o tematyce przyrodniczej, krajoznawczej i reklamowej, w większości dotyczących Warmii i Mazur. Tematem większości albumów i przewodników wydawanych w polskiej, angielskiej, niemieckiej i francuskiej wersji językowej jest region warmińsko-mazurski, w tym także Olsztyn. Oprócz tradycyjnej działalności wydawniczej oficyna świadczy usługi fotograficzne i poligraficzne, opracowuje i drukuje materiały reklamowe: kalendarze, katalogi, foldery, broszury, informatory, teczki, plakaty, ulotki reklamowe, etykiety, wizytówki itp., zajmuje się także produkcją odzieży przeznaczonej dla osób spędzających dużo czasu w terenie.

Publikacje

Do autorów stale współpracujących z „Mazurami” należą: Bożena Ulewicz, Stanisław Achremczyk, Krzysztof Panasik, Krzysztof Wojciechowski. Fotografie do prawie wszystkich albumów wykonał Andrzej Stachurski. Najważniejsze tytuły to: Warmia i Mazury - przewodnik po regionie z tekstem Stanisława Achremczyka, Jana Bałdowskiego, album Ryszarda Czerwińskiego i Mieczysława Wieliczki Znad Warmii i Mazur, Mazurskie impresje, Malownicza kraina Warmia i Mazury z tekstem Krzysztofa Panasika, Żubr (2003), Tajemnice morskich głębin (2003), album Polska z tekstem Bożeny Ulewicz. Z wydawnictw dotyczących miejscowości regionu należy wymienić: Gietrzwald z tekstem Bożeny Ulewicz, Świętą Lipkę z opisem Jerzego Paszendy, Frombork z tekstem Jana Bałdowskiego.

Bibliografia

1. Chłosta, Jan: Ruch wydawniczy w Olsztynie, w: Olsztyn 1945-2005 : kultura i nauka : praca zbiorowa / pod red. Stanisława Achremczyka i Władysława Ogrodzińskiego. - Olsztyn : Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego, 2006.

Zobacz też

Strona internetowa Agencji Fotograficzno-Wydawniczej „Mazury” http://www.afwmazury.com.pl/