Dwór w Łęgwarowie
Zabytek architektury wzniesiony w drugiej połowie XIX wieku.
Spis treści
Lokalizacja
Rezydencja ziemska została wybudowany na terenie wsi Łęgwarowo (niem. Lingwarowen), w otoczeniu parku i zabudowań gospodarczych. Wieś położona jest w powiecie giżyckim, w gminie Węgorzewo.
Historia
Znajdujący się tu majątek należał w XIX i pierwszej połowie XX wieku do rodziny Doeringów. Budowę dworu ukończono w 1886 roku. Po II wojnie światowej na terenie majątku utworzono Państwowe Gospodarstwo Rolne, natomiast dwór zaadaptowano na biura i mieszkania pracownicze. Obecnie budynek jest w dyspozycji Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa.
Opis
Dwór wzniesiony został na rzucie prostokąta, jako budowla parterowa, podpiwniczona, z użytkowym poddaszem, przykryta dachem naczółkowym. Od strony elewacji frontowej i ogrodowej znajdują się ryzality zwieńczone trójkątnymi szczytami i ozdobione pilastrami. Od frontu w ryzalicie umieszczono dwa balkoniki na piętrze. Otwory okienne i drzwiowe obwiedzione zostały gzymsami. Po 1945 roku układ wnętrz został zmieniony, w głównym reprezentacyjnym holu zachował się duży kominek z brązowego marmuru z początku XX wieku. W otoczeniu dworu znajdują się pozostałości dawnego parku z elementami kompozycji krajobrazowej i cennym starodrzewem, a także dawne zabudowania gospodarcze (m.in. stajnia, dawna łaźnia). Na obrzeżach parku, przy drodze dojazdowej usytuowany był cmentarz rodowy, obecnie można znaleźć tam jedynie jego relikty.
Bibliografia
- Jackiewicz-Garniec, Małgorzata: Pałace i dwory dawnych Prus Wschodnich : dobra utracone czy ocalone? / Małgorzata Jackiewicz-Garniec, Mirosław Garniec. – Olsztyn : Studio Wydawnicze Arta Mirosław Garniec, 2001. - S. 238-239.
Zobacz też
- Łęgwarowo, materiał zamieszczony na stronie internetowej www.polskiezabytki.pl [dostęp 20.02.2014 r.]