Wojciech Suświłło

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Wersja z dnia 15:17, 26 cze 2010 autorstwa Arom2001 (dyskusja | edycje) (Utworzył nową stronę „(1942-2010) – poeta, bibliofil, księgarz, antykwariusz == Biografia == Urodził się w 1942 r. w Wilnie. W 1946 r. przyjechał wraz z rodziną do Polski i zamiesz…”)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

(1942-2010) – poeta, bibliofil, księgarz, antykwariusz

Biografia

Urodził się w 1942 r. w Wilnie. W 1946 r. przyjechał wraz z rodziną do Polski i zamieszkał w Olsztynie. Tutaj ukończył I Liceum Ogólnokształcące, a następnie w 1964 r. studia polonistyczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pod kierunkiem prof. Ireny Sławińskiej napisał pracę magisterską pod tytułem „Scena polska – pierwsze polskie czasopismo teatrologiczne (próba monografii)”. Ukończył też podyplomowe Studium Kultury Teatralnej. Mieszkał i pracował w Olsztynie. W 2007 r. przeszedł na emeryturę. Zmarł 25 maja 2010 r.

Działalność

Już w czasie studiów działał w akademickim teatrze Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a po powrocie do Olsztyna współpracował ze studenckim teatrem „Kandelabr” w Kortowie. W 1973 r. wyreżyserował w „Kandelabrze” sztukę Krystyny Miłobęckiej Serdeczny stary człowiek. Był długoletnim pracownikiem w „Domu Książki”, a następnie szefem i wreszcie właścicielem antykwariatu „Antokol” w Olsztynie przy ul. 22 lipca (obecnie 11 listopada). W dniach 6-7 listopada 1986 r. zorganizował w Domu Środowisk Twórczych pierwszą w Olsztynie aukcję antykwaryczną. Wiele cennych książek, które na niej wystawiono zakupiła Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie.

Źródło:

Twórczość

Wojciech Suświlło pisał wiersze. Jago utwory zostały opublikowane m.in.: w antologiach:

  • Warmia i Mazury w oczach poetów (1972)
  • Antologia Młodych Poetów Olsztyńskich „Mutacja” (1976)
  • Krajobraz Sierpni. Warmia i Mazury w poezji i malarstwie (1978)

Ciekawostki

Do antykwariatu Wojciecha Suświłło trafiały nie tylko książki, ale i dzieła sztuki, ryciny i obrazy, najczęściej związane z przedwojennym Wilnem. Samą nazwę antykwariatu - „Antokol” właściciel przejął od dzielnicy Wilna, z którego pochodził.

Bibliografia

  1. Barański, Marek : Był Antokol nad Łyną, materiał zamieszczony na stronie internetowej Marka Barańskiego
  2. Rojek, Józef Jacek : Literaci & literatura Warmii i Mazur. Przewodnik eseistyczny. – Olsztyn : Fundacja Środowisk Twórczych, 2008. - S. 127-128.