Biennale Form Przestrzennych w Elblągu 1973

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Wersja z dnia 19:12, 15 wrz 2010 autorstwa Arom2001 (dyskusja | edycje) (Utworzył nową stronę „Piąta edycja Biennale Form Przestrzennych zorganizowana w dniach 16-21 czerwca 1973 r. w Elblągu. ==Opis== Podstawowym …”)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Piąta edycja Biennale Form Przestrzennych zorganizowana w dniach 16-21 czerwca 1973 r. w Elblągu.

Opis

Podstawowym nurtem V Biennale miało być „Kino-Laboratorium”, przeznaczone dla artystów zainteresowanych problemami odnowy formy filmowej. Biennale miało charakter konfrontacji różnego rodzaju dyscyplin artystycznych: filmu eksperymentalnego, muzyki, poezji, twórczości plastycznej. Program przewidywał imprezy filmowe oraz przedstawienie aktualnych problemów, nurtów i dokonań polskich twórców. W trakcie trwania imprezy wyświetlono kilkadziesiąt filmów twórców polskich i zagranicznych. Projekcjom towarzyszyły występy grup muzycznych, teatralnych, akcje oraz wystąpienia o charakterze konceptualnym. W trakcie Biennale zrezygnowano ze wszelkiego rodzaju nagród, klasyfikacji, honorariów i jurorów. Miejscem imprezy była Galeria EL w Elblągu. Impreza była otwarta zarówno dla miejscowej publiczności, jak i wszystkich artystów, którzy mogli włączyć się w zorganizowane działania w każdej chwili.

Organizatorzy

Głównym organizatorem była Galeria EL w Elblągu przy współudziale Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego oraz Warsztatu Formy Filmowej z Łodzi.

Uczestnicy

W imprezie wzięły udział środowiska i grupy artystyczne: Warsztat Formy Filmowej z Łodzi, Studio Eksperymentalne Polskiego Radia i Telewizji w Warszawie, Studio Kompozycji Emocjonalnej z Wrocławia, Grupa w Składzie z Warszawy, Galeria „Adres” z Łodzi, ART – Laboratorium z Poznania, Grupa „Remont” z Warszawy, Gdańska Scena Eksperymentalna, Wielobranżowa Spółdzielnia Poetycka z Poznania, Studio Béla Balázs z Budapesztu. W Biennale wzięło udział także 30 indywidualnych twórców z Polski oraz kilkunastu z zagranicy, m.in. z Argentyny, Holandii, Hiszpanii, Kanady, Francji, Węgier i Szkocji.

Bibliografia

  1. V Biennale Form Przestrzennych Elbląg 73 „Kino Laboratorium” // „Notatnik Robotnika Sztuki”. – 1973, nr 5, zeszyt specjalny.

Zobacz też