Formacja Standardowa LOTOS-Jantar

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Wersja z dnia 10:28, 2 paź 2014 autorstwa LPF (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Elbląska formacja tańcząca tańce standardowe.

Formacja Standardowa LOTOS-Jantar
Źródło: [1]

Historia

Formacja Standardowa LOTOS-Jantar powstała w 1995 r. w Elblągu jako Formacja Standardowa Jantar. Tancerze startowali w kategorii powyżej 15. roku życia, ich trenerem był Antoni Czyżyk, a układ choreograficzny oraz muzyczny inspirowany muzyką Straussa stworzyła trenerka z Mołdawii Irmina Gozun. W 1997 roku współpracę z Formacją podjął nowy choreograf, tym razem z Niemiec – Ariane Schiessler. W tym roku powstał również drugi zespół: Formacja Standardowa Jantar II, który przejął choreografię „Strauss” i wystartował na Mistrzostwach Polski Formacji Tanecznych w kategorii do 15. roku życia. Drugi zespół z przerwami istniał do 2007 roku, kiedy to tancerze z jego składu przeszli do Formacji Standardowej LOTOS-Jantar, a drugi zespół nie został ponownie sformowany.

Od 2005 roku Formacja istnieje jako Formacja Standardowa LOTOS-Jantar, zmieniając nazwę po tym, jak Grupa Lotos zdecydowała się zostać jej głównym sponsorem.

W 2006 r. Elbląski Klub Tańca „Jantar” reprezentowały dwa zespoły: starszy LOTOS-Jantar, w którego skład weszli tancerze z drugiej Formacji Jantar i młodszy Jantar, złożony z młodych, dobrze zapowiadających się par klubu.

Od początku istnienia do dnia dzisiejszego Formacja zgromadziła w swoich szeregach ponad 60 tancerzy.

Trenerzy

Skład obecny

Nagrody i odznaczenia

Formacja Standardowa LOTOS-Jantar od 1995 roku nieprzerwanie jest Mistrzem Polski Formacji Tanecznych. W 1999 i 2010 roku zespół wywalczył Mistrzostwo Świata Formacji Standardowych, srebro Mistrzostw Świata zdobył w 2011 roku, Mistrzostwo Europy w 2000 roku, a w latach 1998 i 1999 zajmował III miejsce w Europie.

Ciekawostki

W corocznych przygotowaniach do udziału w prestiżowych turniejach elblążanom pomaga Ariane Schiessler, trenerka z Niemiec, od dawna zaprzyjaźniona z Jantarem. Tancerze elbląskiej Formacji, reprezentując Polskę na parkietach Europy i świata, nawiązują kontakty z partnerami, m.in. z Niemiec, Włoch, Holandii, Rosji, Łotwy czy Litwy. Wspinając się po szczeblach kariery sportowej, odwiedzili wiele miast europejskich, tańcząc, m.in. w Rydze, Kaliningradzie, Kiszyniowie, Wiedniu, Alassio, Florencji, Monako, Berlinie, Hamburgu, Braunschweigu, Ludwigsburgu, Leer, Londynie, Oslo i innych miastach.

Formacje muszą się składać z 6–8 par tanecznych. Czas trwania układu tanecznego powinien wynosić nie mniej niż 3 minuty, a nie więcej niż 4,5 minuty. Wejście i zejście nie są oceniane przez jury. Całość występu z wejściem i zejściem nie może przekraczać 6 minut. Podnoszenie partnerki/partnera dopuszcza się jedynie w trakcie wejścia i zejścia. Układy w stylu standardowym muszą być oparte na minimum 4 tańcach tego stylu, przy czym dozwolone jest stosowanie do 16 taktów innego tańca, włączając w to tańce latynoamerykańskie.

Siedziba

Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu
Pl. K. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg


Zobacz