Kościół pw. Świętego Jana Chrzciciela w Lechowie: Różnice pomiędzy wersjami
(Utworzono nową stronę "Kościół znajdował się w Lechowie już w wieku XIV. Była to z pewnością skromna, niewielka, salowa budowla, bez wieży. W 1700 roku przedłużono kościół o 1/3...") |
(Brak różnic)
|
Wersja z 14:08, 4 lut 2025
Kościół znajdował się w Lechowie już w wieku XIV. Była to z pewnością skromna, niewielka, salowa budowla, bez wieży. W 1700 roku przedłużono kościół o 1/3 wielkości, a ponownej konsekracji dokonał biskup Andrzej Załuski w 1702 roku.
Spis treści
[ukryj]Opis
W 1724 roku kościół przykryto drewnianym sklepieniem kolebkowym. W 1835 roku dobudowano murowaną wieżę, zamieniając ją z wieżą starszą, drewnianą. Pod koniec XIX stulecia dobudowano prezbiterium, wówczas także wprowadzono do dekoracji świątyni liczne zmiany.
Ołtarz główny
Ołtarz główny, neogotycki z przełomu XIX/XX wieku, o horyzontalnej strukturze kompozycji. Na górze rzeźbiarska grupa Ukrzyżowania z Matką Boską i św. Janem, poniżej figury dwóch aniołów trzymających krzyż i kielich, po bokach rzeźby św. Józefa z lilią i św. Barbary z kielichem.
Ołtarze boczne
- Ołtarz boczny, prawy z przełomu XIX/XX wieku, z centralnym obrazem św. Walentego - uleczającego chłopca chorego na epilepsję.
- Ołtarz boczny, lewy z przełomu XIX/XX wieku, z centralnym obrazem Matki Bożej Różańcowej.
- Do najstarszych ocalałych elementów dawnego wystroju kościoła należą m.in.:
- Obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, św. Józefem i św. Janem Chrzcicielem z 1623 roku, pierwotnie pełniący funkcję głównego przedstawienia w ołtarzu głównym. W XVIII wieku ozdobiony srebrną sukienką trybowaną, częściowo ażurową, zdobioną ornamentem roślinnym z cechą imienną GR
- Ambona z 1717 roku, odnowiona w 1881 roku, zdobiona motywami roślinnymi i figurami czterech ewangelistów z II poł. XIX wieku
- Empora z około 1700 roku, z parapetem rozczłonkowanym, dekorowany malowanymi przedstawieniami świętych niewiast, ukazanych w półpostaci z atrybutami
- Prezbiterium i nawa główna, dekorowane polichromią wykonaną na przełomie XIX i XX wieku przez Justusa Bornowskiego, ilustrującą wydarzenia z Nowego i Starego Testamentu.
- Zespół okien figuralnych, z początku XX wieku, wykonanych najprawdopodobniej w pracowni Adalberta Rednera A. Redner z Wrocławia.
Bibliografia
- T. Chrzanowski, Przewodnik po zabytkowych kościołach Północnej Warmii, Olsztyn 1978.
- J. Bosko, J. M. Wojtkowski, Dziedzictwo historyczno-artystyczne Archidiecezji Warmińskiej. Zabytki ruchome, Olsztyn 2011.
- Archiwum Wydziału Sztuki Kurii Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie. Inwentarz zabytków, teczka: Dekanat Pieniężno, Parafia pw. Św. Jana Chrzciciela w Lechowie, Kościół pw. Św. Jana Chrzciciela w Lechowie, karty inwentarzowe.