„Wawrzyn” - Literacka Nagroda Warmii i Mazur 2021: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
(Utworzono nową stronę "Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin. ==Informacje ogólne== Suwerenną decyzję o przyznaniu W...")
 
(Brak różnic)

Aktualna wersja na dzień 09:34, 27 maj 2024

Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.

Informacje ogólne

Suwerenną decyzję o przyznaniu Wawrzynu podejmuje Kapituła powołana z inicjatywy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.

Podstawą rozpatrzenia przez Kapitułę zasadności nagrody jest biograficzny, tematyczny lub twórczy związek książki z regionem Warmii i Mazur.

Kandydatów do nagrody mogą zgłaszać dziennikarze, wydawcy, księgarze, bibliotekarze, instytucje kultury oraz czytelnicy. Nominowane książki prezentowane są w mediach. Głosami czytelników Gazety Olsztyńskiej, słuchaczy Radia i Telewizji Polskiej Oddział w Olsztynie przyznana zostaje "Nagroda Czytelników".

Przebieg

Kandydatów do nagrody mogli zgłaszać dziennikarze, wydawcy, księgarze, bibliotekarze, instytucje kultury oraz czytelnicy.

Przy ocenie poszczególnych książek brane były biograficzny, tematyczny lub twórczy związek książki z regionem Warmii i Mazur. To publikacje autorów z naszego regionu, które ukazały się na rynku wydawniczym w 2021 roku.

  • Nagrodę kapituły odebrała Katarzyna Surmiak-Domańska - autorka książki „Czystka”. Z kolei nagroda czytelników trafiła do Aleksandry Dobies, autorki opowieści o Warmii - „Uroczysko”.
  • Za szczególne walory edytorskie i poznawcze kapituła wyróżniła dwutomowe dzieło „Zapomniane wioski Puszczy Piskiej” - Krzysztofa Worobca.

W uroczystościach przyznania nagród uczestniczyła Sylwia Jaskulska, członek zarządu województwa.

WYRÓŻNIENIA:

  • SURMIAK-DOMAŃSKA Katarzyna, Czystka, Wołowiec: Wydawnictwo Czarne, 2021

Czystka to pisana z reporterską wnikliwością rodzinna saga, śledztwo genealogiczne prowadzone z dystansem niepozbawionym czułości, badanie historii rodziny na podstawie skrawków i analogii. Z zachowanych listów, zamazanych wspomnień, ale także przemilczeń i niedopowiedzeń wyłania się stopniowo obraz wiejskiego życia na Kresach – od pozornej idylli przedwojennej wielokulturowości, przez grozę wojny i horror rzezi wołyńsko-galicyjskiej, po zagładę tamtego świata, wysiedlenia, zajmowanie domów po Niemcach i próby budowania wszystkiego od początku.

  • DOBIES Aleksandra, Uroczysko, Olsztyn: Miejska Biblioteka Publiczna, 2021

Uroczysko Aleksandry Dobies to baśń wypleciona z warmińskich podań, wypełniona zapachem wilgotnego lasu, zagnieżdżona w wierzeniach i obyczajach naszych przodków. To opowieść o świecie, w którym bać się należy tylko nas samych. Gdy pozwolimy dojść do głosu tradycji, legendom i baśniom, dotrzemy do własnych korzeni i obudzimy to, co drzemie uśpione na dnie.

Źródło

https://warmia.mazury.pl/kultura/aktualnosci/7614-literackie-wawrzyny-za-2021-rok-przyznane