Jerzy Okuniewski: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
(Utworzono nową stronę "(1946) - olsztyński księgarz, publicysta, dyrektor "Domu Książki" w Olsztynie, a następnie prezes spółki "Książnica Polska"....")
(Brak różnic)

Wersja z 11:16, 30 lip 2018

(1946) - olsztyński księgarz, publicysta, dyrektor "Domu Książki" w Olsztynie, a następnie prezes spółki "Książnica Polska".

Biografia i działalność

Urodził się 16 sierpnia 1946 r. w Puławach.

Ukończone szkoły:

  • Technikum Księgarskie w Warszawie (1967),
  • mgr bibliotekoznawstwa Instytutu Informacji Naukowej UW,
  • studia podyplomowe w zakresie: Polityki Wydawniczej i Księgarstwa UW (2001), Marketing w Kulturze i Sztuce UWr.(1990), Zarządzanie Wartością Klienta w Szkole Głównej Handlowej (2010).
  • W 2001 roku uzyskał Certyfikat Rzeczoznawcy w zakresie obrotu księgarskiego

Żonaty, żona Marianna, mgr ekonomi, synowie: Łukasz – mgr inż. elektroniki i telekomunikacji i Rafał – mgr inż. informatyka.

Pracę rozpoczął w 1967 r. w Przedsiębiorstwie Państwowym „Dom Książki” w Olszynie, przechodząc wszystkie szczeble kariery zawodowej od referenta do dyrektora w 1981 r. W 1992 r. doprowadził do jego sprywatyzowania w formie leasingu pracowniczego pod nazwą Przedsiębiorstwo Handlowo-Detaliczne „Książnica Polska”. Spółka z o.o w Olsztynie, zostając prezesem zarządu. Od 21 czerwca 2017 – wiceprezes. W środowisku księgarskim kraju nazywany jest wizjonerem, perfekcjonistą i kokietem.

Mieszka w Kieźlinach.

Publicysta piszący w centralnych czasopismach fachowych, naukowych i społeczno- kulturalnych o sytuacji książki, czytelnictwa, rynku księgarskiego i wydawniczego w kraju i na świecie. Wykładowca na dwóch studiach podyplomowych: Polska Akademia Księgarstwa oraz Polityki Wydawniczej i Księgarstwa UW, prelegent na kursach i webinariach dla księgarzy, inicjowanych przez Instytut Książki w Krakowie oraz MKiDN.

Rozbudował z modernizacją „Książnicę Polską”, która dziś uchodzi w księgarstwie polskim za jedną z najładniejszych pod względem wyposażenia i wystroju. Przez wiele lat współpracował z moskiewskim księgarstwem w zakresie kształcenia zawodowego księgarzy, struktur księgarstwa i rynku książki podczas wycieczek szkoleniowych, konferencji i spotkań na przemian organizowanych.

Pomysłodawca Kawiarni Literackiej, która gościła m. in. tej miary ludzi nauki i kultury, co Olga Tokarczuk, Maciej Orłoś, Jerzy Bralczyk, Grzegorz Kołodko, Bogusław Wołoszański, Grzegorz Miecugow. W 2017 roku kawiarnia poszerzyła swój program kulturalny, przyjmując nazwę Sceny Literackiej.

Zainteresowania: historia, zwłaszcza średniowieczna, II wojna światowa, polityka, sport, podróże, książka dawna i współczesna, cymelia, współczesna literatura; posiada bibliotekę domową, liczącą przeszło 10000 pozycji, corocznie wzbogacaną dziesiątkami tytułów.

Wieloletni działacz Stowarzyszenia Księgarzy Polskich (SKP): przewodniczący kilku kadencji Zarządu Okręgu SKP w Olsztynie oraz Zarządu Głównego SKP, przejściowo przewodniczący ZG SKP (2017), członek Rady Polskiej Izby Książki.

Nagrody i odznaczenia

  • Nominacja do nagrody IKAR 2010 i Nagroda Specjalna za umiejętność łączenia pasji bycia księgarzem z realiami współczesnego rynku;
  • Certyfikat Rzeczoznawcy w zakresie obrotu księgarskiego (2001).
  • Brązowy Krzyż Zasługi (1977),
  • Złota Odznaka ”Zasłużonym dla Warmii i Mazur” (1975),
  • Złota Honorowa Odznaka SKP (1977),
  • Odznaka Zasłużony Działacz Kultury (1980),
  • Odznaka Honorowa za Zasługi dla Rozwoju Gospodarki Rzeczpospolitej Polskiej (2015),
  • Medal SBP ”W dowód uznania” (2005),
  • Medal Zasłużony dla Kultury Polskiej (2009),
  • Złoty Medal za Długoletnią Służbę (2013),
  • Brązowy Medal za Zasługi dla Obronności Kraju (2013).

Bibliografia

  1. I. Janowska-Woźniak: Olsztyński krajobraz po „Domu Książki”
  2. K. Frołow: Wizjoner, perfekcjonista, kokiet,
  3. M. Filipkowski: Życie pełne wyzwań, Olsztyn 2013, s.242-246