Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Koło w Działdowie: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
(Członkowie)
 
Linia 7: Linia 7:
  
 
==Członkowie==
 
==Członkowie==
W początkowym okresie towarzystwo zrzeszało 13 osób. Obecnie liczy 16 członków. Przewodniczącymi Koła w poszczególnych latach byli:
+
W początkowym okresie towarzystwo zrzeszało 13 osób. Obecnie liczy 28 członków. Przewodniczącymi Koła w poszczególnych latach byli:
 
*[[Ewa Sotomska]] – (1999-2001)
 
*[[Ewa Sotomska]] – (1999-2001)
 
*[[Regina Święconek]] – (2001-2008)
 
*[[Regina Święconek]] – (2001-2008)
*[[Grażyna Rajchert]] – (od listopada 2008 r.)
+
*[[Grażyna Rajchert]] – (2008-2017)
 +
*[[Anna Wiśniewska]] - (2017- )
  
 
==Działalność==
 
==Działalność==

Aktualna wersja na dzień 12:52, 7 lip 2017

Członkinie Koła SBP oraz Andrzej Marcinkiewicz - dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie, 2007 r.
Źródło: Ze zbiorów Grażyny Rajchert.
Podczas wycieczki do Leśniczówki Pranie, 2008 r.
Źródło: Ze zbiorów Grażyny Rajchert.

Towarzystwo zrzeszające bibliotekarzy z powiatu dziadowskiego, działające od 1977 r. w strukturach ogólnopolskiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

Historia

Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Działdowie powstało w 1977 r. Do 1998 r. członkowie towarzystwa pracowali pod opieką Zarządu Okręgu SBP w Ciechanowie. Od 1999 r. Koło funkcjonuje przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Działdowie pod Zarządem Okręgu w Olsztynie.

Członkowie

W początkowym okresie towarzystwo zrzeszało 13 osób. Obecnie liczy 28 członków. Przewodniczącymi Koła w poszczególnych latach byli:

Działalność

Głównym celem działalności Koła SBP jest rozbudzanie aktywności bibliotekarzy powiatu działdowskiego. Członkowie Koła spotykają się raz w roku (w okresie przed Świętami Bożego Narodzenia) podsumowując kończący się rok i tworząc plany na następny. Członkowie Koła współpracują przy wspieraniu twórców i artystów z Działdowa i powiatu poprzez organizowanie wystaw autorskich i zbiorowych oraz pomoc przy wydawaniu Działdowskich Almanachów Poezji. Organizują i promują szereg imprez kulturalno-oświatowych, m.in.: Mazurskie Miejsca Literackie, Kulturalne Okolice Działdowszczyzny, spotkania autorskie oraz Dyskusyjne Kluby Książki, lekcje biblioteczne, konkursy literackie i plastyczne, akcje „Cała Polska Czyta Dzieciom” oraz Tydzień Bibliotek. Biorą udział w Biesiadach Poetyckich w Burkacie, Turzy Wielkiej i w Kurkach. Integrują środowisko bibliotekarzy z powiatu działdowskiego podczas wycieczek edukacyjnych, m.in. do Leśniczówki Pranie, Biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego i „Biblioteki dla dzieci „Chotomek” w Płocku oraz na Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie. Członkowie Koła współpracują ze szkołami i przedszkolami z Działdowa i powiatu działdowskiego, Towarzystwem Miłośników Ziemi Dziadowskiej, Miejskim Domem Kultury, Polskim Stowarzyszeniem na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym - Koło w Działdowie, Uniwersytetem Trzeciego Wieku, Związkiem Harcerstwa Polskiego, Działdowskim Centrum Edukacji i Kształcenia Ustawicznego DAR, Radą Forum Liderów Organizacji Pozarządowych Powiatu Działdowskiego, Warmińsko-Mazurskim Kołem Macierzy Ziemi Cieszyńskiej w Olsztynie.

Nagrody i odznaczenia

Na wniosek Zarządu Koła (składanego do Zarządu Okręgu w Olsztynie) w 2007 r. przyznano odznaczenia dla wyróżniających się bibliotekarzy. Medale „W dowód uznania” otrzymali wówczas członkowie koła działdowskiego:

Zobacz też