Edward Szymański: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
(Utworzył nową stronę „powojenny działacz społeczny na rzecz Warmii i Mazur, naukowiec-regionalista, poseł na Sejm ; doktor ==Biografia== Urodził się w Brodowie (przedwojenny powiat nib…”)
 
Linia 2: Linia 2:
  
 
==Biografia==
 
==Biografia==
Urodził się w Brodowie (przedwojenny powiat niborski, obecnie – nidzicki). Ukończył gimnazjum w Nidzicy, kontynuował naukę na Uniwersytecie w Królewcu. Przez szereg lat pracował w województwie pomorskim – równocześnie publikując (m.in. pracę pt. „Mazurzy giną”). W 1939 r., tuż po wybuchu II wojny światowej, został aresztowany przez hitlerowców i przez kilka lat przebywał w obozie koncentracyjnym w Mauthausen. Po zakończeniu wojny, będąc zapalonym regionalistą, stał się jednym z organizatorów życia społecznego na Warmii i Mazurach – m.in. został prezesem Instytutu Mazurskiego w Olsztynie. Sprawował też funkcję posła na Sejm, kiedy to „całym sercem [był] oddany pracy dla dobra ludności mazurskiej i warmińskiej <ref>Kalendarz dla Mazurów na rok 1948, Olsztyn, 1947. - S. 124. </ref>. Brak danych nt. dalszej działalności Szymańskiego.
+
Urodził się w Brodowie (przedwojenny powiat niborski, obecnie – nidzicki). Ukończył gimnazjum w Nidzicy, kontynuował naukę na Uniwersytecie w Królewcu. Przez szereg lat pracował w województwie pomorskim – równocześnie publikując (m.in. pracę pt. „Mazurzy giną”). W 1939 r., tuż po wybuchu II wojny światowej, został aresztowany przez hitlerowców i przez kilka lat przebywał w obozie koncentracyjnym w Mauthausen. Po zakończeniu wojny, będąc zapalonym regionalistą, stał się jednym z organizatorów życia społecznego na Warmii i Mazurach – m.in. został prezesem Instytutu Mazurskiego w Olsztynie. Sprawował też funkcję posła na Sejm, kiedy to „całym sercem [był] oddany pracy dla dobra ludności mazurskiej i warmińskiej <ref>Kalendarz dla Mazurów na rok 1948, Olsztyn, 1947. - S. 75. </ref>. Brak danych nt. dalszej działalności Szymańskiego.
  
 
Bibliografia
 
Bibliografia

Wersja z 05:48, 5 lip 2010

powojenny działacz społeczny na rzecz Warmii i Mazur, naukowiec-regionalista, poseł na Sejm ; doktor

Biografia

Urodził się w Brodowie (przedwojenny powiat niborski, obecnie – nidzicki). Ukończył gimnazjum w Nidzicy, kontynuował naukę na Uniwersytecie w Królewcu. Przez szereg lat pracował w województwie pomorskim – równocześnie publikując (m.in. pracę pt. „Mazurzy giną”). W 1939 r., tuż po wybuchu II wojny światowej, został aresztowany przez hitlerowców i przez kilka lat przebywał w obozie koncentracyjnym w Mauthausen. Po zakończeniu wojny, będąc zapalonym regionalistą, stał się jednym z organizatorów życia społecznego na Warmii i Mazurach – m.in. został prezesem Instytutu Mazurskiego w Olsztynie. Sprawował też funkcję posła na Sejm, kiedy to „całym sercem [był] oddany pracy dla dobra ludności mazurskiej i warmińskiej [1]. Brak danych nt. dalszej działalności Szymańskiego.

Bibliografia

  1. Kalendarz dla Mazurów na rok 1948. – Olsztyn: nakł. Instytutu Mazurskiego w Olsztynie, 1947. - S. 75.

Przypisy

  1. Kalendarz dla Mazurów na rok 1948, Olsztyn, 1947. - S. 75.