Współzawodnictwo Bibliotek Zakładów Służby Zdrowia Województwa Olsztyńskiego: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Linia 18: Linia 18:
 
Założeniem podjętego przez organizatorów współdziałania było stworzenie odpowiednich warunków obsługi bibliotecznej chorych i pracowników szpitali, sanatoriów i domów opieki województwa olsztyńskiego (obecnego warmińsko-mazurskiego).
 
Założeniem podjętego przez organizatorów współdziałania było stworzenie odpowiednich warunków obsługi bibliotecznej chorych i pracowników szpitali, sanatoriów i domów opieki województwa olsztyńskiego (obecnego warmińsko-mazurskiego).
 
==Opis==
 
==Opis==
Współzawodnictwo adresowano do wszystkich zakładów służby zdrowia w regionie, który posiadały punkt biblioteczny. Konkurs wzbudził spore zainteresowanie w kręgach ludzi medycyny, jak i kultury oraz oświaty. Do współzawodnictwa przystąpiło 20 placówek bibliotecznych służby zdrowia (na 30 istniejących). Jednocześnie podczas czteromiesięcznego okresu realizacji projektu zmieniono sposób organizacji placówek bibliotecznych, tj. na miejsce działających dotychczas punktów (wymienne, niewielkie księgozbiory oraz skrócony czas pracy) powstały filie biblioteczne ze stałymi księgozbiorami. W marcu 1981 r. otwarto filię biblioteczną w Szpitalu w Szczytnie, potem zaś przy Szpitalu w Ostródzie, Lidzbarku Warmińskim i w Biskupcu Reszelskim. Zbiory książkowe bibliotek zakładów służby zdrowia zostały wzbogacone książkami z tzw. darów. Zebrano i przekazano przeszło 1500 woluminów do domów pomocy, ponadto ze Składnicy Zbiorów Zabezpieczonych [[Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie| Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie]] przekazano bibliotekom służby zdrowia przeszło 300 książek, zaś „Dom Książki” w Olsztynie w lutym 1981 r. podobnie oddał nieodpłatnie 216 woluminów. W kilku szpitalach zorganizowano bądź uaktywniono działalność klubów kolportażowych, natomiast w kilku zainicjowano spotkania autorskie. Z inicjatywy Związku Literatów Polskich do tej akcji włączyli się pisarze regionu Warmii i Mazur. W samym lutym odbyło się 18 spotkań we wszystkich domach pomocy i większości szpitali. Zorganizowano też wystawy książek, cykle odczytów oświatowych, spotkania artystyczne. Placówki podniosły sprawność w obsłudze czytelników – najlepsze wyniki w tym zakresie osiągnęły rejony: Iława, Nidzica i Lidzbark Warmiński oraz filia biblioteczna przy ul. Mickiewicza 2 w Olsztynie. Zreformowano sprawę wypożyczeń książek mówionych, gromadzonych w [[Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie| Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie]] – zaczęto je udostępniać nie tylko – jak dotychczas – niewidomym regionu, ale też bibliotekom szpitalnym dla ich pacjentów oraz mieszkańcom domów opieki społecznej. Jako podsumowanie projektu miało miejsce wyłonienie zwycięzców konkursu – Komisja Wojewódzka ds. Współzawodnictwa kierowała się całokształtem osiągniętych przez placówki wyników.
+
Współzawodnictwo adresowano do wszystkich zakładów służby zdrowia w regionie, który posiadały punkt biblioteczny. Konkurs wzbudził spore zainteresowanie w kręgach ludzi medycyny, jak i kultury oraz oświaty. Do współzawodnictwa przystąpiło 20 placówek bibliotecznych służby zdrowia (na 30 istniejących). Jednocześnie podczas czteromiesięcznego okresu realizacji projektu zmieniono sposób organizacji placówek bibliotecznych, tj. na miejsce działających dotychczas punktów (wymienne, niewielkie księgozbiory oraz skrócony czas pracy) powstały filie biblioteczne ze stałymi księgozbiorami. W marcu 1981 r. otwarto filię biblioteczną w Szpitalu w Szczytnie, potem zaś przy Szpitalu w Ostródzie, Lidzbarku Warmińskim i w Biskupcu. Zbiory książkowe bibliotek zakładów służby zdrowia zostały wzbogacone książkami z tzw. darów. Zebrano i przekazano przeszło 1500 woluminów do domów pomocy, ponadto ze Składnicy Zbiorów Zabezpieczonych [[Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie| Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie]] przekazano bibliotekom służby zdrowia przeszło 300 książek, zaś „Dom Książki” w Olsztynie w lutym 1981 r. podobnie oddał nieodpłatnie 216 woluminów. W kilku szpitalach zorganizowano bądź uaktywniono działalność klubów kolportażowych, natomiast w kilku zainicjowano spotkania autorskie. Z inicjatywy Związku Literatów Polskich do tej akcji włączyli się pisarze regionu Warmii i Mazur. W samym lutym odbyło się 18 spotkań we wszystkich domach pomocy i większości szpitali. Zorganizowano też wystawy książek, cykle odczytów oświatowych, spotkania artystyczne. Placówki podniosły sprawność w obsłudze czytelników – najlepsze wyniki w tym zakresie osiągnęły rejony: Iława, Nidzica i Lidzbark Warmiński oraz filia biblioteczna przy ul. Mickiewicza 2 w Olsztynie. Zreformowano sprawę wypożyczeń książek mówionych, gromadzonych w [[Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie| Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie]] – zaczęto je udostępniać nie tylko – jak dotychczas – niewidomym regionu, ale też bibliotekom szpitalnym dla ich pacjentów oraz mieszkańcom domów opieki społecznej. Jako podsumowanie projektu miało miejsce wyłonienie zwycięzców konkursu – Komisja Wojewódzka ds. Współzawodnictwa kierowała się całokształtem osiągniętych przez placówki wyników.
  
 
==Laureaci==
 
==Laureaci==

Wersja z 11:24, 7 sie 2014

Projekt o charakterze konkursowym – o zasięgu wojewódzkim – zorganizowany w okresie od 1 grudnia 1980 do 31 marca 1981 r.

Organizator

  • Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie
  • Wydział Zdrowia i Opieki Społecznej
  • Zarząd Wojewódzki PCK
  • Związek Zawodowy Pracowników Służby Zdrowia
  • Polski Związek Niewidomych
  • Społeczny Komitet Przeciwalkoholowy
  • Polski Komitet Pomocy Społecznej
  • Państwowe Przedsiębiorstwo „Dom Książki”
  • Związek Literatów Polskich
  • RSW „Prasa-Książka-Ruch”
  • Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich
  • Kuratorium Oświaty i Wychowania

Cele

Założeniem podjętego przez organizatorów współdziałania było stworzenie odpowiednich warunków obsługi bibliotecznej chorych i pracowników szpitali, sanatoriów i domów opieki województwa olsztyńskiego (obecnego warmińsko-mazurskiego).

Opis

Współzawodnictwo adresowano do wszystkich zakładów służby zdrowia w regionie, który posiadały punkt biblioteczny. Konkurs wzbudził spore zainteresowanie w kręgach ludzi medycyny, jak i kultury oraz oświaty. Do współzawodnictwa przystąpiło 20 placówek bibliotecznych służby zdrowia (na 30 istniejących). Jednocześnie podczas czteromiesięcznego okresu realizacji projektu zmieniono sposób organizacji placówek bibliotecznych, tj. na miejsce działających dotychczas punktów (wymienne, niewielkie księgozbiory oraz skrócony czas pracy) powstały filie biblioteczne ze stałymi księgozbiorami. W marcu 1981 r. otwarto filię biblioteczną w Szpitalu w Szczytnie, potem zaś przy Szpitalu w Ostródzie, Lidzbarku Warmińskim i w Biskupcu. Zbiory książkowe bibliotek zakładów służby zdrowia zostały wzbogacone książkami z tzw. darów. Zebrano i przekazano przeszło 1500 woluminów do domów pomocy, ponadto ze Składnicy Zbiorów Zabezpieczonych Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie przekazano bibliotekom służby zdrowia przeszło 300 książek, zaś „Dom Książki” w Olsztynie w lutym 1981 r. podobnie oddał nieodpłatnie 216 woluminów. W kilku szpitalach zorganizowano bądź uaktywniono działalność klubów kolportażowych, natomiast w kilku zainicjowano spotkania autorskie. Z inicjatywy Związku Literatów Polskich do tej akcji włączyli się pisarze regionu Warmii i Mazur. W samym lutym odbyło się 18 spotkań we wszystkich domach pomocy i większości szpitali. Zorganizowano też wystawy książek, cykle odczytów oświatowych, spotkania artystyczne. Placówki podniosły sprawność w obsłudze czytelników – najlepsze wyniki w tym zakresie osiągnęły rejony: Iława, Nidzica i Lidzbark Warmiński oraz filia biblioteczna przy ul. Mickiewicza 2 w Olsztynie. Zreformowano sprawę wypożyczeń książek mówionych, gromadzonych w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie – zaczęto je udostępniać nie tylko – jak dotychczas – niewidomym regionu, ale też bibliotekom szpitalnym dla ich pacjentów oraz mieszkańcom domów opieki społecznej. Jako podsumowanie projektu miało miejsce wyłonienie zwycięzców konkursu – Komisja Wojewódzka ds. Współzawodnictwa kierowała się całokształtem osiągniętych przez placówki wyników.

Laureaci

Ciekawostki

Jednocześnie zorganizowano konkurs adresowany do chorych, przebywających na rekonwalescencji w wojewódzkich placówkach służby zdrowia pn. Konkurs Literacki „Moja lektura w trakcie choroby”.

Bibliografia

  1. Borodynko, Stanisława: Książka jako… lekarstwo // „Gazeta Olsztyńska” / Stanisława Borodynko. – 1981, nr 134, s. 4.