Zdzisław Warzocha: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
(Bibliografia)
 
Linia 4: Linia 4:
  
 
==Biografia==
 
==Biografia==
Urodził się i wychował w Braniewie. Tam też ukończył Zespół Szkół Budowlanych, a następnie podjął pracę zawodową.  
+
Urodził się i wychował w [[ewim:Braniewo|Braniewie]]. Tam też ukończył Zespół Szkół Budowlanych, a następnie podjął pracę zawodową.  
  
 
==Działalność==  
 
==Działalność==  
Linia 10: Linia 10:
  
 
==Twórczość==
 
==Twórczość==
Jest plastykiem amatorem, samoukiem. Malarskie próby rozpoczął od farb plakatowych, następnie zaczął uprawiać malarstwo olejne. Inspirujące są dla niego prace Arnolda Bocklina, Edvarda Muncha, Salvadora Dalego i Zdzisława Beksińskiego. „Jego obrazy, łącząc w sobie elementy ekspresjonizmu i symbolizmu, wyraźnie oscylują w stronę surrealizmu (…) cykl prac czarno-białych tchnie głęboką melancholią, swoistym pięknem smutku, natomiast prace w tonacji czerwono-żółtej emanują klimatem lęku, samotności, bólu ludzkiej egzystencji”. Zajmuje się również rzeźbą – w drewnie, gipsie i glinie. Jego twórczość zaprezentowano w 1995 r. w [[Galeria Bakałarz w Olsztynie |Galerii Bakałarz]] [[Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna w Olsztynie|Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Olsztynie]].  
+
Jest plastykiem amatorem, samoukiem. Malarskie próby rozpoczął od farb plakatowych, następnie zaczął uprawiać malarstwo olejne. Inspirujące są dla niego prace Arnolda Bocklina, Edwarda Muncha, Salvadora Dalego i Zdzisława Beksińskiego. „Jego obrazy, łącząc w sobie elementy ekspresjonizmu i symbolizmu, wyraźnie oscylują w stronę surrealizmu (…) cykl prac czarno-białych tchnie głęboką melancholią, swoistym pięknem smutku, natomiast prace w tonacji czerwono-żółtej emanują klimatem lęku, samotności, bólu ludzkiej egzystencji”. Zajmuje się również rzeźbą – w drewnie, gipsie i glinie. Jego twórczość zaprezentowano w 1995 r. w [[Galeria Bakałarz w Olsztynie |Galerii Bakałarz]] [[Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna w Olsztynie|Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Olsztynie]].  
  
 
==Bibliografia==
 
==Bibliografia==
Linia 20: Linia 20:
 
[[Category:Rzeźba|Warzocha,Zdzisław]]
 
[[Category:Rzeźba|Warzocha,Zdzisław]]
 
[[Category:Powiat braniewski|Warzocha,Zdzisław]]
 
[[Category:Powiat braniewski|Warzocha,Zdzisław]]
[[Category:1991-2000|Warzocha,Zdzisław]]
+
[[Category:Braniewo|Warzocha,Zdzisław]]
[[Category:2001-2010|Warzocha,Zdzisław]]
+
[[Category:1945-1989|Warzocha,Zdzisław]]
[[Category:2011-2020|Warzocha,Zdzisław]]
+
[[Category:1990-|Warzocha,Zdzisław]]

Aktualna wersja na dzień 10:37, 1 sie 2014

Zaproszenie na wystawę.
Źródło: Archiwum WBP w Olsztynie
Źródło: Zaproszenie na wystawę z archiwum WBP w Olsztynie.

Malarz amator, rzeźbiarz.

Biografia

Urodził się i wychował w Braniewie. Tam też ukończył Zespół Szkół Budowlanych, a następnie podjął pracę zawodową.

Działalność

Najpierw pracował w wyuczonym zawodzie w budownictwie. Następnie ukończył kursy pracownika socjalnego i podjął pracę w Domu Pomocy Społecznej w Braniewie, gdzie opiekuje się ludźmi upośledzonymi i chorymi psychicznie.

Twórczość

Jest plastykiem amatorem, samoukiem. Malarskie próby rozpoczął od farb plakatowych, następnie zaczął uprawiać malarstwo olejne. Inspirujące są dla niego prace Arnolda Bocklina, Edwarda Muncha, Salvadora Dalego i Zdzisława Beksińskiego. „Jego obrazy, łącząc w sobie elementy ekspresjonizmu i symbolizmu, wyraźnie oscylują w stronę surrealizmu (…) cykl prac czarno-białych tchnie głęboką melancholią, swoistym pięknem smutku, natomiast prace w tonacji czerwono-żółtej emanują klimatem lęku, samotności, bólu ludzkiej egzystencji”. Zajmuje się również rzeźbą – w drewnie, gipsie i glinie. Jego twórczość zaprezentowano w 1995 r. w Galerii Bakałarz Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Olsztynie.

Bibliografia

  1. Zdzisław Warzocha: malarstwo i rzeźba. – Olsztyn, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka, 1995. – Zaproszenie na wystawę z archiwum Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.