Warmińsko-Mazurskie Promocje Artystyczne – 2001 r.: Różnice pomiędzy wersjami
[wersja nieprzejrzana] | [wersja przejrzana] |
Linia 52: | Linia 52: | ||
− | + | ||
− | |||
[[Category:Etnografia]] | [[Category:Etnografia]] | ||
[[Category:Sztuka ludowa]] | [[Category:Sztuka ludowa]] |
Wersja z 11:23, 17 maj 2011
Czwarty cykl imprez kulturalnych zorganizowany w 2001 r. Pierwszy zorganizowany był pod nazwą Olsztyńskie Promocje Artystyczne, następne po zmianach administracyjnych naszą nazwę Warmińsko-Mazurskie Promocje Artystyczne.
Spis treści
Organizatorzy
- Regionalny Ośrodek Kultury w Olsztynie
- Stowarzyszenie Kulturalne „MEM”
- Ośrodki kultury i urzędy gminy lub miasta w wybranych miejscowościach
Cele
- animacja środowisk ze szczególnie utrudnionym dostępem do kultury
- konfrontacja i promocja osiągnięć z dziedziny kultury ludowej, amatorskiej działalności artystycznej i umiejętności artystycznych.
Opis
Projekt zawiera szereg powiązanych ze sobą przedsięwzięć warsztatowych, prezentacji i promocji artystycznych opartych na całorocznej, systematycznej współpracy z samorządowymi instytucjami, stowarzyszeniami i organizacjami zajmującymi się działalnością społeczno-kulturalną na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Działania organizatorów zmierzały do rekonstrukcji i kontynuacji tradycji kulturowych, pomocy w procesie kształcenia w zakresie wiedzy o kulturze narodowej i regionalnej. W celu ochrony wartości kulturowych ludności zamieszkującej Warmię i Mazury niezbędne było podtrzymywanie i rozwijanie sprawdzonych form aktywności i zainteresowań kulturalnych środowisk lokalnych. Poprzez replikację sprawdzonego programu z zakresu animacji kulturalnej organizatorzy chcieli jeszcze bardziej zaktywizować wymienione środowiska, szczególnie w małych miastach i wioskach zaniedbanych kulturalnie (ubóstwo społeczne spowodowane bezrobociem), uwzględniając także specyfikę obszarów wielokulturowych i przygranicznych. Pamiętając, że istota kultury zawiera się w jej ciągłości, wspierano organizacyjnie i finansowo aktywność twórczą zespołów artystycznych i indywidualnych twórców amatorów. Zaniechanie tej działalności groziło zatratą, z trudem, przez lata działających grup folklorystycznych, teatrów obrzędowych, twórców i animatorów podtrzymujących najcenniejsze, bo narodowe i regionalne wartości kulturowe.
Imprezy zorganizowane w ramach Promocji
- XVII Wojewódzki Przegląd Kapel Ludowych i Zespołów Śpiewaczych w Jezioranach oraz Przeglądy Rejonowe w Pilniku, Olsztynku, Kętrzynie.
Efekty: Kontynuowanie oraz przypomnienie tradycyjnego folkloru muzycznego. Wzrost poziomu artystycznego zespołów ludowych. Wzrost zainteresowania środowisk lokalnych muzyką folklorystyczną. Aktywizacja środowisk lokalnych ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki wielokulturowych i przygranicznych.
Efekty: Zaktywizowanie i utrzymanie ciągłości amatorskiej twórczości plastycznej w województwie. Nobilitacja uznanych talentów i satysfakcja dana młodym (wiekiem lub stażem artystycznym) jeszcze nieznanym, plastykom amatorom.
Efekty : Podtrzymanie tradycji haftu ludowego. Zapewnienie cyklicznej konfrontacji prac hafciarek, wpływające na stały wzrost poziomu artystycznego prac i na ich precyzje wykonania.
Efekty: Kontynuowanie tradycji systematycznej konfrontacji prac rzeźbiarzy-amatorów. Wzrost zainteresowania ta trudną technika plastyczną wśród młodzieży. Wzrost poziomu artystycznego prezentowanych prac rzeźbiarskich.
Efekty: Wzrost poziomu artystycznego prezentowanych widowisk teatralnych. Wzrost zainteresowania dzieci i młodzieży oraz instruktorów prowadzących zespoły teatralne tą formą pracy i prezentacji teatralnych. Kontynuowanie oraz przypomnienie tradycyjnych przedstawień obrzędowych wywodzących się z polskiej kultury narodowej.
Efekty: Kontynuacja amatorskiej działalności tkackiej oraz podtrzymywanie tradycyjnych metod i technik tkackich. Wymiana doświadczeń artystycznych i wykonawczych. Podniesienie estetyki prezentowanych prac.
Efekty: Podtrzymanie tradycji związanych z okresem Świąt Bożego Narodzenia. Ukazanie (szczególnie dzieciom) możliwości uzyskania satysfakcji i przyjemności z samodzielnego lub rodzinnego przygotowania ozdób choinkowych i kartek z życzeniami świątecznymi.
Efekty: Kontynuacja i rekonstrukcja regionalnych tradycji kulturowych związanych z legendarną przeszłością Warmii i Mazur. Kształtowanie wrażliwości na piękno mowy ojczystej i tradycyjna kulturę regionalną.
Efekty : Kształtowanie wrażliwości dzieci na piękno języka polskiego poprzez kontakt poezją i prozą największych, polskich klasyków literatury i poezji.
Wspólne efekty końcowe
- Dzięki nagrodom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – znaczące podniesienie prestiżu przeglądów artystycznych
- Utrwalenie tradycyjnych (narodowych, ludowych, regionalnych) wartości kulturalnych
- Postrzeganie sztuki amatorskiej jako ciekawej i szlachetnej formy osobistych wypowiedzi twórców
- Zaktywizowanie środowisk lokalnych oraz utrzymanie ciągłości amatorskiej działalności artystycznej
- Wzrost poziomu organizacyjnego i artystycznego imprez
- Wykreowanie modeli kreatywnego uczestnictwa w kulturze, pozwalających zachować tożsamość regionalną i narodową
- Profilaktyka i terapia patologii społecznych poprzez budzenie i rozwijanie zainteresowań artystycznych
- Aktywizacja środowisk lokalnych, szczególnie w małych miastach i wioskach zaniedbanych kulturalnie, uwzględniająca specyfikę obszarów przygranicznych i wielokulturowych
Bibliografia
- Sprawozdanie merytoryczne z realizacji „Warmińsko-Mazurskich Promocji Artystycznych” w 2001 r. Archiwum Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, Sygn. 8/235