Towarzystwo Miłośników Ziemi Nowomiejskiej: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
(Added tag: 'Stowarzyszenia i kluby')
(Added tag: 'Powiat nowomiejski')
Linia 24: Linia 24:
 
*Strona internetowa Towarzystwa Miłośników Ziemi Nowomiejskiej http://tmzn.roni.pl/
 
*Strona internetowa Towarzystwa Miłośników Ziemi Nowomiejskiej http://tmzn.roni.pl/
 
[[Category:Stowarzyszenia i kluby]]
 
[[Category:Stowarzyszenia i kluby]]
 +
[[Category:Powiat nowomiejski]]

Wersja z 11:59, 1 kwi 2011

Stowarzyszenie działające na terenie powiatu nowomiejskiego od 2000 r.

Historia

Towarzystwo Miłośników Ziemi Nowomiejskiej powstało w lipcu 2000 r. z inicjatywy Jerzego Resickiego, Janusza Laskowskiego, Adama Kopiczyńskiego, Mieczysława Łydzińskiego i Andrzeja Koreckiego. Pierwszym prezesem stowarzyszenia został Adam Kopiczyński.

Władze

Stowarzyszeniem kieruje zarząd w składzie:

Cel

Głównym celem Towarzystwa jest popularyzowanie wiedzy na temat Ziemi Nowomiejskiej, jej historii, tradycji i kultury i tym samym wpływanie na kształtowanie postaw patriotycznych mieszkańców regionu.

Działania

Swoje cele stowarzyszenie realizuje m.in. poprzez troskę o miejsca pamięci i zabytki, a także poprzez organizację wystaw, odczytów, konkursów wiedzy historycznej i spotkań o tematyce regionalnej (spotkania rocznicowe, wykłady dotyczące historii regionu, spotkania z ciekawymi ludźmi z regionu). Dzięki staraniom członków Towarzystwa odsłonięto tablice upamiętniające miejsca pochówku i działalności Friedricha Lange, a także tablicę informacyjną na budynku dawnej siedziby redakcji „Drwęcy”. W 2009 r. Towarzystwo było inicjatorem i współorganizatorem wystaw pod patronatem Instytutu Pamięci Narodowej „Za Świętą Sprawę. Żołnierze Łupaszki” oraz „Sybiracy. Deportacje obywateli polskich w głąb ZSRR 1939-1941”. Towarzystwo organizuje również imprezy plenerowe (spływy kajakowe, również z udziałem osób niepełnosprawnych i dzieci z domu dziecka, a także rajdy rowerowe, m.in. z okazji rocznic bitwy pod Grunwaldem, festyny archeologiczne w Tarczynach koło Lidzbarka Welskiego i w Foluszku pod Brodnicą), których celem jest zapoznawanie uczestników z krajobrazami i przyrodą Ziemi Lubawskiej. Imprezy te często połączone są z promocją zabytków i miejsc pamięci. Stowarzyszenie uczestniczy również w działaniach innych lokalnych instytucji i organizacji o zbieżnych celach.

Nagrody i wyróżnienia

  • Medal „Za Zasługi dla Rozwoju Turystyki” przyznany przez Ministra Sportu i Turystyki (2006)

Zobacz też