Grupa Poetycka Legary: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Linia 2: Linia 2:
  
 
==Historia==
 
==Historia==
Grupa została zawiązana na jesieni 1978 r. i składała się z laureatów Konkursu Poezji i Prozy ogłoszonego w 1977 r. przez [[Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku „Mazury Garbate” |Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Olecku]] i Suwalski Oddział Korespondencyjnego Klubu Młodych Pisarzy, a zorganizowanego w czasie [[I Olecki Czerwiec Poetycki |I Oleckiego Czerwca Poetyckiego]]. W rok po imprezie wydano zeszyt poetycki pt. „[[Legary]]” (czerwiec 1978), zawierający wiersze uczestników konkursu. Biuletyn redagowany był przez [[Wojciech Anuszkiewicz |Wojciecha Anuszkiewicza]], [[Marek Boguslaw Borawski |Marka B. Borawskiego]] i [[Wacław Klejmont |Wacława Klejmonta]]. Nazwa grupy jest połączeniem słów: Lega (rzeka w Olecku) i „artysta”. Wszyscy członkowie Legarów byli uczestnikami Suwalskiego Oddziału KKMP i brali udział w jego imprezach. Siedzibą grupy był [[Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku „Mazury Garbate” |Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Olecku]]. Grupa zaprzestała działalności w czerwcu 1979 r..
+
Grupa została zawiązana na jesieni 1978 r. i składała się z laureatów Konkursu Poezji i Prozy ogłoszonego w 1977 r. przez [[Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku „Mazury Garbate” |Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Olecku]] i Suwalski Oddział Korespondencyjnego Klubu Młodych Pisarzy, a zorganizowanego w czasie [[I Olecki Czerwiec Poetycki |I Oleckiego Czerwca Poetyckiego]]. W rok po imprezie wydano zeszyt poetycki pt. „[[Legary]]” (czerwiec 1978), zawierający wiersze uczestników konkursu. Biuletyn redagowany był przez [[Wojciech Anuszkiewicz |Wojciecha Anuszkiewicza]], [[Bogusław Marek Borawski |Bogusława Marka Borawskiego]] i [[Wacław Klejmont |Wacława Klejmonta]]. Nazwa grupy jest połączeniem słów: Lega (rzeka w Olecku) i „artysta”. Wszyscy członkowie Legarów byli uczestnikami Suwalskiego Oddziału KKMP i brali udział w jego imprezach. Siedzibą grupy był [[Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku „Mazury Garbate” |Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Olecku]]. Grupa zaprzestała działalności w czerwcu 1979 r.
  
 
==Członkowie==
 
==Członkowie==

Wersja z 17:36, 8 lut 2011

Grupa poetycko-plastyczna działająca w Olecku w latach 1978-1979.

Historia

Grupa została zawiązana na jesieni 1978 r. i składała się z laureatów Konkursu Poezji i Prozy ogłoszonego w 1977 r. przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Olecku i Suwalski Oddział Korespondencyjnego Klubu Młodych Pisarzy, a zorganizowanego w czasie I Oleckiego Czerwca Poetyckiego. W rok po imprezie wydano zeszyt poetycki pt. „Legary” (czerwiec 1978), zawierający wiersze uczestników konkursu. Biuletyn redagowany był przez Wojciecha Anuszkiewicza, Bogusława Marka Borawskiego i Wacława Klejmonta. Nazwa grupy jest połączeniem słów: Lega (rzeka w Olecku) i „artysta”. Wszyscy członkowie Legarów byli uczestnikami Suwalskiego Oddziału KKMP i brali udział w jego imprezach. Siedzibą grupy był Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Olecku. Grupa zaprzestała działalności w czerwcu 1979 r.

Członkowie

Działalność

Grupa nie sformułowała programu literackiego. Jej członkowie organizowali spotkania literackie, wystawy, warsztaty, pomagali w organizacji Oleckiego Czerwca Poetyckiego. W latach 1978-1979 grupa miała wystawę literacko-plastyczną w Suwałkach, w Galerii Młodych przy klubie „Suwalszczyzna”. Od polowy 1978 r. redagowała wydawała pismo ,,Legary” – ukazały się trzy numery w roku 1978 i trzy numery w roku następnym. W 1981 r. mieszkający w Olecku członkowie grupy podjęli starania o wznowienie „Legarów”, wydano wówczas jeszcze jeden, siódmy numer pisma (czerwiec 1981).

Bibliografia

  1. Głębicka, Ewa Jolanta: Grupy literackie w Polsce 1945-1989 : leksykon / Ewa Jolanta Głębicka. - Warszawa : Wiedza Powszechna, 2000, s. 546.

Zobacz też

  • Spotkanie z grupą poetycko-plastyczną „Legary”, materiał zamieszczony na stronie internetowej www.olecko.wm.pl/