Joanna Rostańska: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
 
(Nie pokazano 1 pośredniej wersji utworzonej przez tego samego użytkownika)
Linia 42: Linia 42:
  
 
==Galeria==
 
==Galeria==
 +
Prace wykonane w technice akryli.
 
<gallery widths=250px heights=250px perrow=5>
 
<gallery widths=250px heights=250px perrow=5>
 
File:jr2.jpg
 
File:jr2.jpg
Linia 47: Linia 48:
 
File:Joannarostanska-002.jpg ‎
 
File:Joannarostanska-002.jpg ‎
 
File:Joannarostanska-003.jpg ‎
 
File:Joannarostanska-003.jpg ‎
File:Joannarostanska-004.jpg|Medal z Ambasady Argentyny za wkład w rozpowszechnianie kultury argentyńskiej
 
 
File:Joannarostanska-005.jpg ‎
 
File:Joannarostanska-005.jpg ‎
 
File:Joannarostanska-006.jpg ‎
 
File:Joannarostanska-006.jpg ‎
 
File:Joannarostanska-007.jpg ‎
 
File:Joannarostanska-007.jpg ‎
 +
File:Joannarostanska-004.jpg|<center>Medal z Ambasady Argentyny za wkład w rozpowszechnianie kultury argentyńskiej
 +
 
</gallery>
 
</gallery>
  

Aktualna wersja na dzień 12:40, 1 mar 2021

Jr1.jpeg

(1960- ) – artystka malarka, uprawia także grafikę artystyczną oraz rysunek.

Biografia

Urodziła się w Siemianowicach Śląskich.

Dyplom ze specjalnością w malarstwie otrzymała na Wydziale Malarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku w roku 1986. W tym samym roku ukończyła Kurs Historii Sztuki i Literatury w Colegio de Espaňa w Salamance (Hiszpania). W latach 1987-1992 studiowała w Akademii San Carlos w Meksyku. Tu dyplom otrzymała w 1992 roku.

Zajmuje się malarstwem, grafiką artystyczną i rysunkiem. Tematykę prac czerpie z kultury latynoamerykańskiej. Brała i bierze udział w ponad 150 wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce, Europie i na świecie min. w Meksyku, USA, Portoryko, Kolumbii, Chile, Urugwaju, Argentynie, Hiszpanii, Grecji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Holandii, Belgii, Włoszech, na Litwie i Ukrainie, i w Japonii. W 2000 r. dołączyła do Okręgu Olsztyńskiego Związku Polskich Artystów Plastyków.

W Meksyku mieszkała ok. 25 lat. Podczas swojego tam pobytu Joanna Rostańska współuczestniczyła w bardzo wielu projektach z tancerzami, muzykami, poetami. Pracowała tez m.in. w profesjonalnej pracowni litografii „Leo Acosta” jako rysownik, w Wydawnictwie „Dabar” jako ilustratorka i jako wykładowca rysunku, historii sztuki i technik graficznych na czterech uniwersytetach: Nuevo Mundo ( „Nowy Świat” ), „Cuautitlán Izcalli”, Iberoamerykańskim i Anáhuac. Pracowała również przez kilka lat w Muzeum José Luis Cuevas, jako przewodniczka po tym Muzeum i w Dziale Edukacyjnym. Uczestniczyła wraz z innymi artystami w tworzeniu monumentalnej tkaniny na esplanadzie Muzeum Rufino Tamayo w mieście Meksyk i przy wykonywaniu muralu w Ambasadzie Kostaryki.

Uczestniczyła również w wystawach w Polsce: Warszawie, Opolu, Olsztynie, Barczewie, w dziesięciu wystawach w regionie zorganizowanych w roku 2015-2016 przez Warmińsko - Mazurskie Stowarzyszenie „Areszt Sztuki”: „Dziesięć wystaw na dziesięciolecie” w: Olsztynie, Nidzicy, Lidzbarku Warmińskim, Głotowie, Ornecie, Bartoszycach, Elblągu, Ostrołęce, Dobrym Mieście. W Olsztynie uczestniczyła 8 listopada 2018 r w wystawie kolektywnej „ Wolność, Wolna Forma” z okazji 100 lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Nagrody i odznaczenia

W czerwcu 2018 roku otrzymała odznakę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego: Zasłużona dla Kultury Polskiej.

Wystawy zbiorowe (wybór)

Galeria

Prace wykonane w technice akryli.

Bibliografia

  1. 60 lat Okręgu Olsztyńskiego Związku Polskich Artystów Plastyków : red. wyd. zespół ; oprac. materiałów archiwalnych Wanda Radziemska, Adam Kurłowicz ; oprac. i red. not biograficznych Krystyna Koziełło-Poklewska, Maja Radziemska, Wanda Radziemska [et al.] ; teksty zamówione Małgorzata Jackiewicz-Garniec, Helena Piotrowska, Wanda Radziemska, Artur Nichthauser ; tł. Monika Być, Anaïs Fourrier, Joanna Jensen, Krzysztof Gebure ; oprac. graf. Adam Kurłowicz ; rys. Edward Michalski, Hieronim Skurpski. Olsztyn: Okręg Olsztyński Związku Polskich Artystów, 2008. - S. 276-277.

Zobacz też