Zygmunt Rakałowicz: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
(Zobacz też)
 
(Nie pokazano 3 pośrednich wersji utworzonych przez tego samego użytkownika)
Linia 29: Linia 29:
  
 
==Zobacz też==
 
==Zobacz też==
*''Nagrody POL-8, 1965-1978 Festiwalu Filmów Amatorskich Polanica Zdrój'', dokument zamieszczony na stronie internetowej [http://strony.aster.pl/8mm/pol_8/pol8_1.pdf http://strony.aster.pl]
+
*''Nagrody POL-8, 1965-1978 Festiwalu Filmów Amatorskich Polanica Zdrój'', dokument zamieszczony na [http://members.upcpoczta.pl/m.suchecki81/pol_8/pol_8.html stronie internetowej Michała Sucheckiego];
 +
 
 
[[Category:Malarze|Rakałowicz, Zygmunt]]
 
[[Category:Malarze|Rakałowicz, Zygmunt]]
 
[[Category:Aktorzy i reżyserzy|Rakałowicz, Zygmunt]]
 
[[Category:Aktorzy i reżyserzy|Rakałowicz, Zygmunt]]

Aktualna wersja na dzień 13:23, 9 sie 2014

Źródło: Plastycy nieprofesjonalni województwa olsztyńskiego, Olsztyn, Wojewódzki Dom Kultury, 1985, s. 75.
Znajoma, olej.
Źródło: Plastycy nieprofesjonalni województwa olsztyńskiego, Olsztyn, Wojewódzki Dom Kultury, 1985, s. 75.

(1943-2010) – amatorski twórca filmowy, malarz amator

Biografia

Urodził się 18 lipca 1943 r. w miejscowości Duda (dawne ZSRR), jako syn Józefa i Janiny. Przez wiele lat związany był ze środowiskiem artystycznym Mrągowa. Zmarł 20 października 2010 r.

Działalność

Pracował w Kinie „Mazur” w Mrągowie. Był członkiem Amatorskiego Klubu Filmowego „Filmia” w Mrągowie, a także Klubu Współczesnej Twórczości Plastycznej przy Miejskim Domu Kultury w Mrągowie.

Twórczość

Zajmował się amatorską twórczością filmową. Brał udział w wojewódzkich i ogólnopolskich festiwalach filmów amatorskich organizowanych, m.in. w Olsztynie, Mrągowie, Giżycku, Polanicy-Zdroju. Uprawiał również malarstwo portretowe i pejzaż. Brał udział w środowiskowych i wojewódzkich przeglądach i wystawach twórczości nieprofesjonalnej, m.in. w Wojewódzkich Przeglądach Plastyki Nieprofesjonalnej w Mrągowie.

Nagrody i wyróżnienia

  • I nagroda „Złotego Króla Jezior” na III Ogólnopolskim Festiwalu Amatorskich Filmów Turystyczno-Krajoznawczych w Giżycku za film „W blasku słońca”
  • Nagroda specjalna na VIII Festiwalu Filmów Amatorskich Polanica Zdrój, za film „W blasku słońca” (1972)
  • Nagroda specjalna na IX Festiwalu Filmów Amatorskich Polanica Zdrój, za zestaw filmów „Dedykacja dla Ciebie” i „Ptakiem białym powracasz” (1973)
  • II nagroda i nagroda specjalna na X Festiwalu Filmów Amatorskich Polanica Zdrój, za film „Okruchy słońca” – współpraca G. Stępkowska (1974)
  • Złota Odznaka Zasłużony dla Warmii i Mazur (1974)
  • I nagroda na XI Festiwalu Filmów Amatorskich Polanica Zdrój, za film „Requiem” (1975)
  • Nagroda Studia Filmowego przy Zakładach Orwo-Wolfen z NRD na XIII Festiwalu Filmów Amatorskich Polanica Zdrój, za najlepsze zdjęcia kolorowe – film „Gatunek” (1977)
  • Wyróżnienie na Przeglądzie Filmów Nieprofesjonalnych Ziem Północnych, za film „Elegia dla zapomnianej” (1984)
  • Wyróżnienie na XV Wojewódzkim Przeglądzie Plastyki Nieprofesjonalnej w Mrągowie (1984)

Bibliografia

  1. Barański, Marek: Olsztyn filmowy / Marek Barański // W: Olsztyn 1945-2005 : kultura i nauka : praca zbiorowa / pod red. Stanisława Achremczyka i Władysława Ogrodzińskiego. - Olsztyn : Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego, 2006. – S. 728-729.
  2. Plastycy nieprofesjonalni województwa olsztyńskiego : katalog. - Olsztyn : Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego : Wojewódzki Dom Kultury, 1985. – S. 75.
  3. Sprawozdanie z działalności Wojewódzkiego Domu Kultury w Olsztynie za 1984 rok, Archiwum Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, Sygn. 6/77

Zobacz też