Kormorany: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
 
(Nie pokazano 4 wersji utworzonych przez jednego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
[[Image:kormorany_dobre_miasto.jpg|thumb|right|200px|Od lewej: Zdzisław Kotecki, Leon Gębicki, Zdzisław Kołodziejczyk, Wojciech Kubiński.<br>Źródło: „Rozmaitości Dobromiejskie”, 1997, nr 2, s. 6.]]
+
[[Image:kormorany_dobre_miasto.jpg|thumb|right|250px|Od lewej: Zdzisław Kotecki, Leon Gębicki, Zdzisław Kołodziejczyk, Wojciech Kubiński.<br>Źródło: „Rozmaitości Dobromiejskie”, 1997, nr 2, s. 6.]]
Zespół muzyczny działający w latach 1956-1962 w Dobrym Mieście.
+
Zespół muzyczny działający w latach 1956-1962 w [[ewim:Dobre Miasto|Dobrym Mieście]].
  
 
==Historia==
 
==Historia==
Zespół został założony w 1956 r. przez grupę piętnastolatków: Zdzisława Kołodziejczyka, Wojciecha Kubińskiego i Stanisława Golmonta z Dobrego Miasta, którzy zamiłowanie do gry na instrumentach wynieśli z rodzinnych domów i rozwijali je podczas lekcji u Stanisława Kubińskiego (ojca Wojciecha). Początkowo nosił nazwę „Żółto-czarni”, co członkowie zespołu podkreślali strojami. Zaistnieli jako pierwszy w Dobrym Mieście zespół muzyczny. Zadebiutowali występem w restauracji „Zacisze” w Dobrym Mieście. W okresie letnim koncertowali nieodpłatnie w tzw. „Grzybku”, drewnianym lokalu nad Łyną, w którym odbywały się tańce. Z czasem do grupy dołączył Tadeusz Suchłabowicz z Lubomina i Leszek Ejsmont. Próby zespołu odbywały się przeważnie w weekendy, w klubie młodzieżowym „Warfamy” (pod okiem [[Zdzisław Kotecki|Zdzisława Koteckiego]]). Po przyjęciu do zespołu Leona Gębickiego zespół przyjął nazwę „Kormorany” (lokalnie nazywany był „Kormorani”). Działalność zespołu została zawieszona w 1962 r. Wówczas muzycy zostali powołani do dwuletniej służby wojskowej. W 1964 r. ze względu na nagłą śmierć Wojciecha Kubińskiego zespół zakończył działalność. Członkowie grupy nie związali się zawodowo z muzyką, lecz nadal uprawiają ją amatorsko.  
+
Zespół został założony w 1956 r. przez grupę piętnastolatków: Zdzisława Kołodziejczyka, Wojciecha Kubińskiego i Stanisława Golmonta z Dobrego Miasta, którzy zamiłowanie do gry na instrumentach wynieśli z rodzinnych domów i rozwijali je podczas lekcji u [[Stefan Kubiński|Stefana Kubińskiego]] (ojca Wojciecha). Początkowo nosił nazwę „Żółto-czarni”, co członkowie zespołu podkreślali strojami. Zaistnieli jako pierwszy w Dobrym Mieście zespół muzyczny. Zadebiutowali występem w restauracji „Zacisze” w Dobrym Mieście. W okresie letnim koncertowali nieodpłatnie w tzw. „Grzybku”, drewnianym lokalu nad Łyną, w którym odbywały się tańce. Z czasem do grupy dołączył Tadeusz Suchłabowicz z Lubomina i Leszek Ejsmont. Próby zespołu odbywały się przeważnie w weekendy, w klubie młodzieżowym „Warfamy” (pod okiem [[Zdzisław Kotecki|Zdzisława Koteckiego]]). Po przyjęciu do zespołu Leona Gębickiego zespół przyjął nazwę „Kormorany” (lokalnie nazywany był „Kormorani”). Działalność zespołu została zawieszona w 1962 r. Wówczas muzycy zostali powołani do dwuletniej służby wojskowej. W 1964 r. ze względu na nagłą śmierć Wojciecha Kubińskiego zespół zakończył działalność. Członkowie grupy nie związali się zawodowo z muzyką, lecz nadal uprawiają ją amatorsko.  
  
 
==Skład==
 
==Skład==
Linia 19: Linia 19:
 
==Bibliografia==
 
==Bibliografia==
 
#Kłos, Andrzej: ''Przed Kormoranami'' / Andrzej Kłos // „Rozmaitości Dobromiejskie”. – 1997, nr 2, s. 6.
 
#Kłos, Andrzej: ''Przed Kormoranami'' / Andrzej Kłos // „Rozmaitości Dobromiejskie”. – 1997, nr 2, s. 6.
[[Category:Zespoły i grupy artystyczne]]
+
[[Category:Zespoły muzyczne]]
 
[[Category:Muzyka]]
 
[[Category:Muzyka]]
 
[[Category:Powiat olsztyński]]
 
[[Category:Powiat olsztyński]]
[[Category:1945-1960]]
+
[[Category:Dobre Miasto (gmina miejsko-wiejska)]]
[[Category:1961-1970]]
+
[[Category:1945-1989]]

Aktualna wersja na dzień 13:43, 31 sie 2014

Od lewej: Zdzisław Kotecki, Leon Gębicki, Zdzisław Kołodziejczyk, Wojciech Kubiński.
Źródło: „Rozmaitości Dobromiejskie”, 1997, nr 2, s. 6.

Zespół muzyczny działający w latach 1956-1962 w Dobrym Mieście.

Historia

Zespół został założony w 1956 r. przez grupę piętnastolatków: Zdzisława Kołodziejczyka, Wojciecha Kubińskiego i Stanisława Golmonta z Dobrego Miasta, którzy zamiłowanie do gry na instrumentach wynieśli z rodzinnych domów i rozwijali je podczas lekcji u Stefana Kubińskiego (ojca Wojciecha). Początkowo nosił nazwę „Żółto-czarni”, co członkowie zespołu podkreślali strojami. Zaistnieli jako pierwszy w Dobrym Mieście zespół muzyczny. Zadebiutowali występem w restauracji „Zacisze” w Dobrym Mieście. W okresie letnim koncertowali nieodpłatnie w tzw. „Grzybku”, drewnianym lokalu nad Łyną, w którym odbywały się tańce. Z czasem do grupy dołączył Tadeusz Suchłabowicz z Lubomina i Leszek Ejsmont. Próby zespołu odbywały się przeważnie w weekendy, w klubie młodzieżowym „Warfamy” (pod okiem Zdzisława Koteckiego). Po przyjęciu do zespołu Leona Gębickiego zespół przyjął nazwę „Kormorany” (lokalnie nazywany był „Kormorani”). Działalność zespołu została zawieszona w 1962 r. Wówczas muzycy zostali powołani do dwuletniej służby wojskowej. W 1964 r. ze względu na nagłą śmierć Wojciecha Kubińskiego zespół zakończył działalność. Członkowie grupy nie związali się zawodowo z muzyką, lecz nadal uprawiają ją amatorsko.

Skład

Repertuar

Zespół grał podczas lokalnych imprez i wesel. Prezentował muzykę i śpiew. Cieszył się dużą popularnością. W repertuarze początkowo były tanga, walce, polki i oberki. Po rozszerzeniu składu zespołu w ofercie znalazły się również melodie popularne, ludowe, marsze weselne, a także przeboje zagraniczne.

Bibliografia

  1. Kłos, Andrzej: Przed Kormoranami / Andrzej Kłos // „Rozmaitości Dobromiejskie”. – 1997, nr 2, s. 6.