Zespół Pieśni i Tańca Wesele Mazurskie z Mrągowa: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
(Opis)
 
(Nie pokazano 1 wersji utworzonej przez jednego użytkownika)
Linia 6: Linia 6:
 
* Popularyzacja i kultywowanie regionalnych, mazurskich pieśni i tańców
 
* Popularyzacja i kultywowanie regionalnych, mazurskich pieśni i tańców
 
==Opis==
 
==Opis==
Zespół założony na przełomie 1949/1950 r. w Mrągowie,  liczył 53 osoby. Była to  ludność miejscowego pochodzenia (9 osób)  oraz osadnicy z Wileńszczyzny. W 40% pracownicy fizyczni. Zespół dał wiele przedstawień sztuki [[Karol Małłek|Karola Małłka]] „Wesele Mazurskie”  w adaptacji [[Marian Zborowski|Mariana Zborowskiego]].  W repertuarze miał też inne mazurskie pieśni i tańce ludowe. Występował na licznych imprezach w województwie olsztyńskim. W 1950 r. zdobył pierwszą nagrodę na powiatowych i wojewódzkich eliminacjach zespołów artystycznych w dziale widowisk regionalnych. W 1951 r. występował na dożynkach centralnych w Warszawie. Wówczas członkowie zespołu byli gośćmi prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Bolesława Bieruta w Belwederze. Z powodu wysokiego  poziomu artystycznego, odnoszonych  sukcesów w województwie i kraju, zespół  zamierzano uczynić zespołem reprezentacyjnym województwa. Jednakże pomysłu tego nie zrealizowano.
+
Zespół założony na przełomie 1949/1950 r. w [[ewim:Mrągowo|Mrągowie]],  liczył 53 osoby. Była to  ludność miejscowego pochodzenia (9 osób)  oraz osadnicy z Wileńszczyzny. W 40% pracownicy fizyczni. Zespół dał wiele przedstawień sztuki [[Karol Małłek|Karola Małłka]] „Wesele Mazurskie”  w adaptacji [[Marian Zborowski|Mariana Zborowskiego]].  W repertuarze miał też inne mazurskie pieśni i tańce ludowe. Występował na licznych imprezach w województwie olsztyńskim. W 1950 r. zdobył pierwszą nagrodę na powiatowych i wojewódzkich eliminacjach zespołów artystycznych w dziale widowisk regionalnych. W 1951 r. występował na dożynkach centralnych w Warszawie. Wówczas członkowie zespołu byli gośćmi prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Bolesława Bieruta w Belwederze. Z powodu wysokiego  poziomu artystycznego, odnoszonych  sukcesów w województwie i kraju, zespół  zamierzano uczynić zespołem reprezentacyjnym województwa. Jednakże pomysłu tego nie zrealizowano.
  
 
==Bibliografia==
 
==Bibliografia==
Linia 14: Linia 14:
  
 
[[Category:Muzyka]]
 
[[Category:Muzyka]]
[[Category:Zespoły i grupy artystyczne]]
+
[[Category:Zespoły pieśni i tańca]]
[[Category:sztuka ludowa]]
+
[[Category:Taniec]]
 
[[Category:Powiat mrągowski]]
 
[[Category:Powiat mrągowski]]
[[Category:1945-1960]]
+
[[Category:1945-1989]]
 +
[[Category:Mrągowo]]

Aktualna wersja na dzień 08:59, 10 gru 2014

Amatorski zespół pieśni i tańca ; działalność artystyczna na początku lat 50. XX wieku.

Organizator

  • Powiatowy Zarząd Ligi Kobiet

Cele

  • Popularyzacja i kultywowanie regionalnych, mazurskich pieśni i tańców

Opis

Zespół założony na przełomie 1949/1950 r. w Mrągowie, liczył 53 osoby. Była to ludność miejscowego pochodzenia (9 osób) oraz osadnicy z Wileńszczyzny. W 40% pracownicy fizyczni. Zespół dał wiele przedstawień sztuki Karola Małłka „Wesele Mazurskie” w adaptacji Mariana Zborowskiego. W repertuarze miał też inne mazurskie pieśni i tańce ludowe. Występował na licznych imprezach w województwie olsztyńskim. W 1950 r. zdobył pierwszą nagrodę na powiatowych i wojewódzkich eliminacjach zespołów artystycznych w dziale widowisk regionalnych. W 1951 r. występował na dożynkach centralnych w Warszawie. Wówczas członkowie zespołu byli gośćmi prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Bolesława Bieruta w Belwederze. Z powodu wysokiego poziomu artystycznego, odnoszonych sukcesów w województwie i kraju, zespół zamierzano uczynić zespołem reprezentacyjnym województwa. Jednakże pomysłu tego nie zrealizowano.

Bibliografia

  1. Bierkowski, Tadeusz: Społeczny ruch kulturalno-oświatowy na Warmii i Mazurach w latach 1945-1970 / Tadeusz Bierkowski. – Bydgoszcz ; Olsztyn : Wydaw. WSP, 1980.
  2. Gołowicz, Wacław: Amatorski ruch artystyczny / Wacław Gołowicz // Mrągowo : z dziejów miasta i powiatu / prze. kom. red. Andrzej Wakar. – Olsztyn : Wydawnictwo „Pojezierze”, 1975. – S. 387-388.
  3. (Rucz): Stwórzmy z „Wesela” – olsztyńskie „Mazowsze” / (Rucz) // „Głos Olsztyński”. – 1951, nr 44, s. 4.