Sympozja Papieskie: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
(Bibliografia)
 
(Nie pokazano 6 wersji utworzonych przez 3 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
Impreza o charakterze popularnonaukowo-religijnym, organizowana w cyklu corocznym w formie edycji od 1989 r. w Olsztynie.
+
Impreza o charakterze popularnonaukowo-religijnym, organizowana w cyklu corocznym w formie edycji od 1989 r. w [[ewim:Olsztyn|Olsztynie]].
  
 
==Organizator==
 
==Organizator==
Linia 5: Linia 5:
  
 
==Historia==
 
==Historia==
Sama idea spotkań naukowych poświęconych szeroko pojętej tematyce papieskiej narodziła się podczas obchodów jubileuszu 10-lecia [[Instytut Kultury Chrześcijańskiej im. Jana Pawła II w Olsztynie|Instytutu Kultury Chrześcijańskiej im. Jana Pawła II w Olsztynie]] w 1989 r., czyli imprezą na wskroś akademicko-naukową. Z tej racji coroczne edycje połączone są z uroczystą inauguracją roku akademickiego, wręczeniem dyplomów magisterskich i absolutoriów. Ponadto jako że październik w zbiorowej świadomości narodowej jest zachowany jako miesiąc wyboru krakowskiego kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Apostolską – impreza zorganizowana właśnie w tym miesiącu poświęcona jest biografii i nauczaniu Jana Pawła II. Opisywany projekt ma na celu popularyzację dorobku naukowego oraz literackiego Ojca Świętego.
+
Sama idea spotkań naukowych poświęconych szeroko pojętej tematyce papieskiej narodziła się podczas obchodów jubileuszu 10-lecia [[Instytut Kultury Chrześcijańskiej im. Jana Pawła II w Olsztynie|Instytutu Kultury Chrześcijańskiej im. Jana Pawła II w Olsztynie]] w 1989 r. Jako że każda edycja jest imprezą na wskroś akademicko-naukową, coroczne została połączona z uroczystą inauguracją roku akademickiego, wręczeniem dyplomów magisterskich i absolutoriów. Ponadto jako że październik w zbiorowej świadomości narodowej jest zachowany jako miesiąc wyboru krakowskiego kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Apostolską – impreza zorganizowana właśnie w tym miesiącu poświęcona jest biografii i nauczaniu Jana Pawła II. Opisywany projekt ma na celu popularyzację dorobku naukowego oraz literackiego Ojca Świętego.
  
 
==Opis==
 
==Opis==
Opisywana impreza w każdej edycji miała formę sympozjum, organizowanego w siedzibie [[Instytut Kultury Chrześcijańskiej im. Jana Pawła II w Olsztynie| Instytutu Kultury Chrześcijańskiej im. Jana Pawła II w Olsztynie]], połączonego z różnorakimi formami kultu religijnego, m.in. mszami świętymi, nabożeństwami itp. Colloquia to regionalne spotkania religioznawców i pedagogów oraz duchownych w celu analizy zagadnień filozoficznych, teologicznych, moralnych i prawnych w twórczości literackiej i nauczaniu Jana Pawła II. Szczegółowo – dotyczyły m.in. wizji świata, Europy i Polski, kultury, prawa do wolności i życia, roli rodziny, obowiązków małżeńskich oraz tzw. wychowania do pojednania. Jednocześnie owa tematyka była w każdej sesji nieco modyfikowana, miała charakter interdyscyplinarny i zawsze uwzględniała szerokie związki religii z różnymi naukami.<br> Sprawozdania oraz materiały sympozjalne publikowano na łamach „Biuletynu Instytutu Kultury Chrześcijańskiej”, jak również „Zeszytów Teologicznych”.
+
Opisywana impreza w każdej edycji miała formę sympozjum, organizowanego w siedzibie [[Instytut Kultury Chrześcijańskiej im. Jana Pawła II w Olsztynie| Instytutu Kultury Chrześcijańskiej im. Jana Pawła II w Olsztynie]], połączonego z różnorakimi formami kultu religijnego, m.in. mszami świętymi, nabożeństwami itp. Sympozja jednak to przede wszystkim regionalne spotkania religioznawców i pedagogów oraz duchownych w celu analizy zagadnień filozoficznych, teologicznych, moralnych i prawnych w twórczości literackiej i nauczaniu Jana Pawła II. Szczegółowo – dotyczyły m.in. wizji świata, Europy i Polski, kultury, prawa do wolności i życia, roli rodziny, obowiązków małżeńskich oraz tzw. wychowania do pojednania. Jednocześnie owa tematyka była w każdej sesji nieco modyfikowana, miała charakter interdyscyplinarny i zawsze uwzględniała szerokie związki religii z różnymi naukami.<br> Sprawozdania oraz materiały sympozjalne publikowano na łamach „Biuletynu Instytutu Kultury Chrześcijańskiej”, jak również „Zeszytów Teologicznych”.
  
 
==Edycje==
 
==Edycje==
*[[I Sympozjum Papieskie|I]] – 15 października 1989 r.
+
*[[Sympozjum Papieskie 1989]]
*[[II Sympozjum Papieskie|II]] – 14 października 1990 r.
+
*[[Sympozjum Papieskie 1990]]
*[[III Sympozjum Papieskie|III]] – 20 października 1991 r.
+
*[[Sympozjum Papieskie 1991]]
*[[IV Sympozjum Papieskie|IV]] – 25 października 1992 r.
+
*[[Sympozjum Papieskie 1992]]
*[[V Sympozjum Papieskie|V]] – 24 października 1993 r.
+
*[[Sympozjum Papieskie 1993]]
*[[VI Sympozjum Papieskie|VI]] – 9 października 1994 r.
+
*[[Sympozjum Papieskie 1994]]
*[[VII Sympozjum Papieskie|VII]] – 15 października 1995 r.
+
*[[Sympozjum Papieskie 1995]]
*[[VIII Sympozjum Papieskie|VIII]] – 6 października 1996 r.
+
*[[Sympozjum Papieskie 1996]]
*[[IX Sympozjum Papieskie|IX]] – 5 października 1997 r.
+
*[[Sympozjum Papieskie 1997]]
*[[X Sympozjum Papieskie|X]] – 16 października 1989 r.
+
*[[Sympozjum Papieskie 1998]]
  
 
==Bibliografia==
 
==Bibliografia==
 
#Raczkowska, Krystyna: ''Sympozja Papieskie'' //W: ''Instytut Kultury Chrześcijańskiej im. Jana Pawła II w Olsztynie wczoraj i dziś 1979-1999'' / kom. red. – Olsztyn: Wyższe Seminarium Duchowne „Hosianum” w Olsztynie, 1999, s. , 99-103.
 
#Raczkowska, Krystyna: ''Sympozja Papieskie'' //W: ''Instytut Kultury Chrześcijańskiej im. Jana Pawła II w Olsztynie wczoraj i dziś 1979-1999'' / kom. red. – Olsztyn: Wyższe Seminarium Duchowne „Hosianum” w Olsztynie, 1999, s. , 99-103.
  
[[Category:Sesje i konferencje]] [[Category:Olsztyn]] [[Category:1981-1989]] [[Category:1991-2000]] [[Category:2001-2010]] [[Category:2011-2020]]
+
[[Category:Sesje i konferencje]] [[Category:Olsztyn]][[Category: 1945-1989]] [[Category:1990-]]

Aktualna wersja na dzień 09:10, 3 paź 2014

Impreza o charakterze popularnonaukowo-religijnym, organizowana w cyklu corocznym w formie edycji od 1989 r. w Olsztynie.

Organizator

Historia

Sama idea spotkań naukowych poświęconych szeroko pojętej tematyce papieskiej narodziła się podczas obchodów jubileuszu 10-lecia Instytutu Kultury Chrześcijańskiej im. Jana Pawła II w Olsztynie w 1989 r. Jako że każda edycja jest imprezą na wskroś akademicko-naukową, coroczne została połączona z uroczystą inauguracją roku akademickiego, wręczeniem dyplomów magisterskich i absolutoriów. Ponadto jako że październik w zbiorowej świadomości narodowej jest zachowany jako miesiąc wyboru krakowskiego kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Apostolską – impreza zorganizowana właśnie w tym miesiącu poświęcona jest biografii i nauczaniu Jana Pawła II. Opisywany projekt ma na celu popularyzację dorobku naukowego oraz literackiego Ojca Świętego.

Opis

Opisywana impreza w każdej edycji miała formę sympozjum, organizowanego w siedzibie Instytutu Kultury Chrześcijańskiej im. Jana Pawła II w Olsztynie, połączonego z różnorakimi formami kultu religijnego, m.in. mszami świętymi, nabożeństwami itp. Sympozja jednak to przede wszystkim regionalne spotkania religioznawców i pedagogów oraz duchownych w celu analizy zagadnień filozoficznych, teologicznych, moralnych i prawnych w twórczości literackiej i nauczaniu Jana Pawła II. Szczegółowo – dotyczyły m.in. wizji świata, Europy i Polski, kultury, prawa do wolności i życia, roli rodziny, obowiązków małżeńskich oraz tzw. wychowania do pojednania. Jednocześnie owa tematyka była w każdej sesji nieco modyfikowana, miała charakter interdyscyplinarny i zawsze uwzględniała szerokie związki religii z różnymi naukami.
Sprawozdania oraz materiały sympozjalne publikowano na łamach „Biuletynu Instytutu Kultury Chrześcijańskiej”, jak również „Zeszytów Teologicznych”.

Edycje

Bibliografia

  1. Raczkowska, Krystyna: Sympozja Papieskie //W: Instytut Kultury Chrześcijańskiej im. Jana Pawła II w Olsztynie wczoraj i dziś 1979-1999 / kom. red. – Olsztyn: Wyższe Seminarium Duchowne „Hosianum” w Olsztynie, 1999, s. , 99-103.