Józef Kozakiewicz: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
(Added tag: '1961-1970')
 
(Nie pokazano 5 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 2: Linia 2:
  
 
==Biografia==
 
==Biografia==
Urodził się 26 marca 1918 r. w Bazylopolu na Wileńszczyźnie w rodzinie chłopskiej. Po ukończeniu szkoły rolniczej pracował z rodzicami na gospodarstwie. W 1941 r. został wywieziony na przymusowe roboty do Finlandii. Po okresie wojennym, w 1945 r. przyjechał na Warmię i Mazury i osiedlił się w Pietrzwałdzie, w powiecie ostródzkim. Poświęcił się pracy na rzecz rozwoju kultury i warunków życia w swojej wsi. Zmarł 28 grudnia 1973 r.  
+
Urodził się 26 marca 1918 r. w Bazylopolu na Wileńszczyźnie w rodzinie chłopskiej. Po ukończeniu szkoły rolniczej pracował z rodzicami na gospodarstwie. W 1941 r. został wywieziony na przymusowe roboty do Finlandii. Po okresie wojennym, w 1945 r. przyjechał na Warmię i Mazury i osiedlił się w Pietrzylesie (obecnie [[ewim:Pietrzwałd|Pietrzwałd]]), w [[ewim:Powiat ostródzki|powiecie ostródzkim]]. Poświęcił się pracy na rzecz rozwoju kultury i warunków życia w swojej wsi. Zmarł 28 grudnia 1973 r. w wieku 55 lat.  
  
 
==Działalność==
 
==Działalność==
Po osiedleniu się na Warmii i Mazurach rozpoczął działalność kulturalną. Z dużym zaangażowaniem pozazawodowo podjął się organizacji bibliotek oraz propagowania czytelnictwa wśród miejscowej ludności. W 1954 r. został zatrudniony w bibliotece. Dzięki jego staraniom w 1955 r. Pietrzwałd został laureatem w konkursie czytelniczym „Wieś przodująca w czytelnictwie”.  
+
Po osiedleniu się na [[ewim:Warmia|Warmii]] i [[ewim:Mazury|Mazurach]] rozpoczął działalność kulturalną. Z dużym zaangażowaniem pozazawodowo podjął się organizacji bibliotek oraz propagowania czytelnictwa wśród miejscowej ludności. W 1954 r. (po śmierci żony Urszuli) został zatrudniony w bibliotece na stanowisku kierownika. Dzięki jego staraniom w 1955 r. Pietrzwałd został laureatem w konkursie czytelniczym „Wieś przodująca w czytelnictwie”.  
Był wieloletnim sekretarzem Gminy Pietrzwałd. Jako działacz społeczny wpłynął znacząco na rozwój wsi, rozbudowę jej infrastruktury i poprawę estetyki. Zainicjował m.in. budowę Wiejskiego Domu Kultury w Pietrzwałdzie, w którym zlokalizowano bibliotekę, Klub RSW Prasa-Ksiązka-Ruch” oraz salę widowiskową ze sceną. Był także pomysłodawcą budowy łaźni wiejskiej.
+
Był wieloletnim sekretarzem gminy Pietrzwałd. Jako działacz społeczny wpłynął znacząco na rozwój wsi, rozbudowę jej infrastruktury i poprawę estetyki. Zainicjował m.in. budowę [[Wiejski Dom Kultury w Pietrzwałdzie |Wiejskiego Domu Kultury w Pietrzwałdzie]], w którym zlokalizowano bibliotekę, Klub RSW Prasa-Ksiązka-Ruch” oraz salę widowiskową ze sceną. Był także pomysłodawcą budowy łaźni wiejskiej.
Był pasjonatem kultury ludowej. Działał na rzecz jej upowszechniania.. Zorganizował amatorski ruch kulturalny na terenie gminy, m.in. powołał i prowadził teatr, który otrzymywał wysokie noty w konkursach powiatowych i wojewódzkich. Mottem jego działania było „wprowadzenie wsi na nowoczesną drogę rozwoju, by życie ludzi na wsi nie różniło się od życia w mieście”. Poprzez szeroko zakrojoną działalność kulturalną integrował wielokulturowe środowisko lokalne.
+
Był pasjonatem kultury ludowej. Działał na rzecz jej upowszechniania. Zorganizował amatorski ruch kulturalny na terenie gminy, m.in. powołał i prowadził teatr, który otrzymywał wysokie noty w konkursach powiatowych i wojewódzkich. Mottem jego działania było „wprowadzenie wsi na nowoczesną drogę rozwoju, by życie ludzi na wsi nie różniło się od życia w mieście”. Poprzez szeroko zakrojoną działalność kulturalną integrował wielokulturowe środowisko lokalne.
 +
 
 +
==Nagrody i odznaczenia==
 +
*Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi
 +
*MedalX-lecia PRL
 +
*Honorowa Odznaka Zasłużony dla Warmii i Mazur
 +
*Odznaka Tysiącelecia Państwa Polskiego
  
 
==Bibliografia==
 
==Bibliografia==
 
#Peter, Tadeusz: ''Józef Kozakiewicz, działa społeczny i kulturalny'' / Tadeusz Peter // „Ziemia Ostródzka”. – 1986, nr 3, s. 16-17.
 
#Peter, Tadeusz: ''Józef Kozakiewicz, działa społeczny i kulturalny'' / Tadeusz Peter // „Ziemia Ostródzka”. – 1986, nr 3, s. 16-17.
[[Category:Bibliotekarze]]
+
#Marchwicka, Teresa: Pionierzy bibliotekarstwa / Teresa Marchwicka, Anna Burzyńska // „Ziemia Ostródzka”. – 1986, nr 7, s. 13.
[[Category:Organizatorzy i animatorzy kultury]]
+
 
[[Category:Bibliotekarstwo]]
+
[[Category:Bibliotekarze i księgarze|Kozakiewicz,Józef]]
[[Category:Powiat ostródzki]]
+
[[Category:Działacze społeczni|Kozakiewicz,Józef]]
[[Category:1945-1960]]
+
[[Category:Organizatorzy i animatorzy kultury|Kozakiewicz,Józef]]
[[Category:1961-1970]]
+
[[Category:Bibliotekarstwo|Kozakiewicz,Józef]]
 +
[[Category:Powiat ostródzki|Kozakiewicz,Józef]]
 +
[[Category:1945-1989|Kozakiewicz,Józef]]

Aktualna wersja na dzień 17:19, 20 lip 2014

(1918-1973) – bibliotekarz, animator kultury, działacz społeczny

Biografia

Urodził się 26 marca 1918 r. w Bazylopolu na Wileńszczyźnie w rodzinie chłopskiej. Po ukończeniu szkoły rolniczej pracował z rodzicami na gospodarstwie. W 1941 r. został wywieziony na przymusowe roboty do Finlandii. Po okresie wojennym, w 1945 r. przyjechał na Warmię i Mazury i osiedlił się w Pietrzylesie (obecnie Pietrzwałd), w powiecie ostródzkim. Poświęcił się pracy na rzecz rozwoju kultury i warunków życia w swojej wsi. Zmarł 28 grudnia 1973 r. w wieku 55 lat.

Działalność

Po osiedleniu się na Warmii i Mazurach rozpoczął działalność kulturalną. Z dużym zaangażowaniem pozazawodowo podjął się organizacji bibliotek oraz propagowania czytelnictwa wśród miejscowej ludności. W 1954 r. (po śmierci żony Urszuli) został zatrudniony w bibliotece na stanowisku kierownika. Dzięki jego staraniom w 1955 r. Pietrzwałd został laureatem w konkursie czytelniczym „Wieś przodująca w czytelnictwie”. Był wieloletnim sekretarzem gminy Pietrzwałd. Jako działacz społeczny wpłynął znacząco na rozwój wsi, rozbudowę jej infrastruktury i poprawę estetyki. Zainicjował m.in. budowę Wiejskiego Domu Kultury w Pietrzwałdzie, w którym zlokalizowano bibliotekę, Klub RSW Prasa-Ksiązka-Ruch” oraz salę widowiskową ze sceną. Był także pomysłodawcą budowy łaźni wiejskiej. Był pasjonatem kultury ludowej. Działał na rzecz jej upowszechniania. Zorganizował amatorski ruch kulturalny na terenie gminy, m.in. powołał i prowadził teatr, który otrzymywał wysokie noty w konkursach powiatowych i wojewódzkich. Mottem jego działania było „wprowadzenie wsi na nowoczesną drogę rozwoju, by życie ludzi na wsi nie różniło się od życia w mieście”. Poprzez szeroko zakrojoną działalność kulturalną integrował wielokulturowe środowisko lokalne.

Nagrody i odznaczenia

  • Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi
  • MedalX-lecia PRL
  • Honorowa Odznaka Zasłużony dla Warmii i Mazur
  • Odznaka Tysiącelecia Państwa Polskiego

Bibliografia

  1. Peter, Tadeusz: Józef Kozakiewicz, działa społeczny i kulturalny / Tadeusz Peter // „Ziemia Ostródzka”. – 1986, nr 3, s. 16-17.
  2. Marchwicka, Teresa: Pionierzy bibliotekarstwa / Teresa Marchwicka, Anna Burzyńska // „Ziemia Ostródzka”. – 1986, nr 7, s. 13.