Zdzisław Zakrzewski: Różnice pomiędzy wersjami
[wersja przejrzana] | [wersja przejrzana] |
(dodana data śmierci - http://pozegnania.net/nekrologi/zdzislaw-zakrzewski/55906534) |
|||
Linia 1: | Linia 1: | ||
[[Image:zakrzewski_zdzislaw.jpg|thumb|right|200px|Źródło: ''Zbiór wierszy „Mój ślad na ziemi”'', Olsztyn, 2011, s. 4 okł.]] | [[Image:zakrzewski_zdzislaw.jpg|thumb|right|200px|Źródło: ''Zbiór wierszy „Mój ślad na ziemi”'', Olsztyn, 2011, s. 4 okł.]] | ||
[[Image:zakrzewski_zdzislaw_wiersze.jpg|thumb|right|200px|Olsztyn, 2011.]] | [[Image:zakrzewski_zdzislaw_wiersze.jpg|thumb|right|200px|Olsztyn, 2011.]] | ||
− | (1933- ) – poeta, pedagog | + | (12.11.1933 - 17.10.2019 ) – poeta, pedagog |
==Biografia== | ==Biografia== |
Wersja z 14:39, 9 cze 2021
(12.11.1933 - 17.10.2019 ) – poeta, pedagog
Spis treści
[ukryj]Biografia
Urodził się 12 listopada 1933 r. w Rawach w województwie mazowieckim. Uczęszczał do szkół podstawowych w Rawach i w Gąsewie. W 1949 r. podjął naukę w Liceum Pedagogicznym w Mrągowie. Po zdaniu egzaminu maturalnego rozpoczął studia na Uniwersytecie Warszawskim. Jest absolwentem Wydziału Psychologii i Pedagogiki. Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę jako nauczyciel. Był zatrudniony we wszystkich typach szkół – od podstawowej do wyższej. M.in. w latach 1988-1990 był wykładowcą w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie. Po przejściu na emeryturę wstąpił w 1995 r. na Uniwersytet Trzeciego Wieku w Olsztynie.
Twórczość
Zajmuje się poezją oraz tworzy aforyzmy. Początkowo jego twórczość literacka miała charakter spontaniczny. Z czasem zaczęły powstawać również wiersze okolicznościowe, związane z jubileuszami, świętami i rocznicami. Inspiracją dla pisarza była głównie jego rodzina: żona Halina, synowie: Bogdan i Jacek oraz wnuki i bliscy. Poprzez poezję wyraża ponadto swój stosunek do zjawisk otaczającej go rzeczywistości oraz postrzegania patriotyzmu, historii i wiary. Do jego zainteresowań należą Biblia, psychologia, poetyka. Pisze też o pięknie ojczyzny i regionu, w tym Warmii i Olsztyna. Kilka wierszy poświęcił postaciom związanym z regionem: Michałowi Kajce czy Ignacemu Krasickiemu. Pod koniec lat 90-tych XX w. założył Klub Literacki przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Olsztynie. Funkcję lidera Klubu pełnił do 2000 r.
Publikacje
Pod koniec 1965 r., po narodzinach pierwszego syna podjął decyzję o wydaniu swoich utworów. Tomik pt. „Mój ślad na ziemi” ukazał się ostatecznie w 1999 r. Po uzupełnieniach wznawiany był jeszcze dwukrotnie w 2002 i 2011 r. W 2008 r. opublikował zbiór aforyzmów pt. „Centum myśli takich sobie”.
Bibliografia
- Zakrzewski, Zdzisław: Zbiór wierszy „Mój ślad na ziemi” / Zdzisław Zakrzewski ; wstęp Ryszard Sas. – Olsztyn : [nakł. aut.], [2011].
- Zakrzewski, Zdzisław: Centum myśli takich sobie… / Zdzisław Zakrzewski. – Olsztyn : [nakł. aut.], 2008.