Portret Krzysztofa Delfikusa Dohny z pałacu w Markowie: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
 
(Nie pokazano 4 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
[[Image: portret_krzysztof_dohna_markowo.jpg|thumb|right|250px|Źródło: M. Bartoś, K. Wróblewska, ''Portret holenderski w zbiorach Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie'', Olsztyn 1993, s. 63.]]
 
 
 
Zabytek sztuki malarskiej z XVII wieku pochodzący z [[Pałac w Markowie|pałacu w Markowie]] koło [[ewim:Morąg|Morąga]].
 
Zabytek sztuki malarskiej z XVII wieku pochodzący z [[Pałac w Markowie|pałacu w Markowie]] koło [[ewim:Morąg|Morąga]].
  
Linia 7: Linia 5:
  
 
==Opis==
 
==Opis==
Obraz wykonany został na płótnie techniką olejną. Dzieło ma wymiary: 73 x 60 cm. Obraz pochodzi z [[Pałac w Markowie|pałacu w Markowie]]. Jego replika istniała także w zbiorach w [[Pałac w Słobitach|pałacu w Słobitach]]. Zachowała się natomiast nieco zmodyfikowana wersja tego obrazu, pochodząca z około 1654 roku z [[ewim:Karkajmy|Karkajm]] (inna tonacja kolorystyczna, nieco wydłużona postać, włosy mocniej ufryzowane). Oba obrazy poddane były zabiegom konserwatorskim w 1985 roku. Na obrazie z Markowa widoczna jest w lewym dolnym roku sygnatura: „G. Honthorst 1654” odsłonięta przez konserwatorkę Marię Bojarską.  
+
Obraz wykonany został na płótnie techniką olejną. Dzieło ma wymiary: 73 x 60 cm. Obraz pochodzi z [[Pałac w Markowie|pałacu w Markowie]]. Jego replika istniała także w zbiorach w [[Pałac w Słobitach|pałacu w Słobitach]]. Zachowała się natomiast nieco zmodyfikowana wersja tego obrazu, pochodząca z około 1654 roku z [[Dwór w Karkajmach|dworu w Karkajmach]] (inna tonacja kolorystyczna, nieco wydłużona postać, włosy mocniej ufryzowane). Oba obrazy poddane były zabiegom konserwatorskim w 1985 roku. Na obrazie z Markowa widoczna jest w lewym dolnym roku sygnatura: „G. Honthorst 1654” odsłonięta przez konserwatorkę Marię Bojarską.
  
 
==Charakterystyka==
 
==Charakterystyka==
Obraz przedstawia Krzysztofa Delfikusa (Delphiciusza) zu Dohna, urodzonego w Delft w 1628 roku, syna Christopha zu Dohna i Ursuli zu Solms-Braunfels, późniejszego męża Anny Oxenstierna z Wazów i ojca [[Portret trojga dzieci Krzysztofa Delfikusa Dohny z pałacu w Gładyszach|trójki dzieci]] (przedstawionych na portrecie Pietera Nasona). Mężczyzna na obrazie został namalowany w wieku 26 lat, czyli w okresie, kiedy po zdobyciu wykształcenia na dworze książąt orańskich i udziale w bitwach przeciwko Hiszpanom, zmuszony został do opuszczenia Holandii i udania się na dwór Szwecji, jako zaufany doradca królowej Krystyny.<ref>W późniejszym okresie K.D. Dohna pełnił funkcję szwedzkiego marszałka polnego, gubernatora Malborka w czasie wojen polsko-szwedzkich. Był założycielem szwedzkiej linii rodu Dohnów. Zmarł w 1668 roku w Londynie. Pochowany został w Uppsali.</ref> Postać na obrazie ma jasną, różową karnację, ciemnoszare oczy, pełne usta i wydatny podbródek. Włosy matowe, w kolorze brązowym sięgają ramion. Krzysztof Delfikus Dohna zaprezentowany został w stroju z elementami uzbrojenia. Na gładkiej szacie widać nitowane, pancerzowe naramienniki (ciemnoszare, w odcieniu granatu). Pod szyją mężczyzna ma zawiązaną srebrzystobiałą kokardę z niebieskimi refleksami, ozdobioną dwoma chwostami, przewiązaną wąską tasiemką. Po prawej stronie widnieje fragment turkusowej szarfy. Postać ukazana została do pasa w pozycji ''en trios quarts'', w oliwkowym owalu wtopionym w ciemne tło.
+
Obraz przedstawia Krzysztofa Delfikusa Dohnę (niem. Christoph Delphicius zu Dohna), urodzonego w Delft w 1628 roku, syna Krzysztofa Dohny (niem. Christoph zu Dohna) i Ursuli zu Solms-Braunfels, późniejszego męża Anny Oxenstierna z Wazów i ojca [[Portret trojga dzieci Krzysztofa Delfikusa Dohny z pałacu w Gładyszach|trójki dzieci]] (przedstawionych na portrecie Pietera Nasona). Mężczyzna na obrazie został namalowany w wieku 26 lat, czyli w okresie, kiedy po zdobyciu wykształcenia na dworze książąt orańskich i udziale w bitwach przeciwko Hiszpanom, zmuszony został do opuszczenia Holandii i udania się na dwór Szwecji, jako zaufany doradca królowej Krystyny.<ref>W późniejszym okresie K.D. Dohna pełnił funkcję szwedzkiego marszałka polnego, gubernatora Malborka w czasie wojen polsko-szwedzkich. Był założycielem szwedzkiej linii rodu Dohnów. Zmarł w 1668 roku w Londynie. Pochowany został w Uppsali.</ref> Postać na obrazie ma jasną, różową karnację, ciemnoszare oczy, pełne usta i wydatny podbródek. Włosy matowe, w kolorze brązowym sięgają ramion. Krzysztof Delfikus Dohna zaprezentowany został w stroju z elementami uzbrojenia. Na gładkiej szacie widać nitowane, pancerzowe naramienniki (ciemnoszare, w odcieniu granatu). Pod szyją mężczyzna ma zawiązaną srebrzystobiałą kokardę z niebieskimi refleksami, ozdobioną dwoma chwostami, przewiązaną wąską tasiemką. Po prawej stronie widnieje fragment turkusowej szarfy. Postać ukazana została do pasa w pozycji ''en trios quarts'', w oliwkowym owalu wtopionym w ciemne tło.
  
 
==Ciekawostki==
 
==Ciekawostki==
Linia 22: Linia 20:
  
 
[[Category:Malarstwo]]
 
[[Category:Malarstwo]]
 +
[[Category:Obrazy]]
 
[[Category:Historia kultury]]
 
[[Category:Historia kultury]]
 
[[Category:Powiat ostródzki]]  
 
[[Category:Powiat ostródzki]]  
 
[[Category:1601-1700]]
 
[[Category:1601-1700]]

Aktualna wersja na dzień 10:01, 17 wrz 2015

Zabytek sztuki malarskiej z XVII wieku pochodzący z pałacu w Markowie koło Morąga.

Historia

Obraz został namalowany w 1654 roku przez Gerarda van Honthorsta (1590-1656), cenionego portrecistę na dworze praskim, malarza książąt orańskich w Hadze oraz artystę na usługach szlacheckich rodów związanych z regionem - Dohnów (niem. zu Dohna) i van Brederode. Obecnie portret znajduje się w zbiorach Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie i stanowi jedno z cennych dzieł w ocalałej po II wojnie światowej kolekcji malarstwa holenderskiego z majątków rodowych zu Dohna.

Opis

Obraz wykonany został na płótnie techniką olejną. Dzieło ma wymiary: 73 x 60 cm. Obraz pochodzi z pałacu w Markowie. Jego replika istniała także w zbiorach w pałacu w Słobitach. Zachowała się natomiast nieco zmodyfikowana wersja tego obrazu, pochodząca z około 1654 roku z dworu w Karkajmach (inna tonacja kolorystyczna, nieco wydłużona postać, włosy mocniej ufryzowane). Oba obrazy poddane były zabiegom konserwatorskim w 1985 roku. Na obrazie z Markowa widoczna jest w lewym dolnym roku sygnatura: „G. Honthorst 1654” odsłonięta przez konserwatorkę Marię Bojarską.

Charakterystyka

Obraz przedstawia Krzysztofa Delfikusa Dohnę (niem. Christoph Delphicius zu Dohna), urodzonego w Delft w 1628 roku, syna Krzysztofa Dohny (niem. Christoph zu Dohna) i Ursuli zu Solms-Braunfels, późniejszego męża Anny Oxenstierna z Wazów i ojca trójki dzieci (przedstawionych na portrecie Pietera Nasona). Mężczyzna na obrazie został namalowany w wieku 26 lat, czyli w okresie, kiedy po zdobyciu wykształcenia na dworze książąt orańskich i udziale w bitwach przeciwko Hiszpanom, zmuszony został do opuszczenia Holandii i udania się na dwór Szwecji, jako zaufany doradca królowej Krystyny.[1] Postać na obrazie ma jasną, różową karnację, ciemnoszare oczy, pełne usta i wydatny podbródek. Włosy matowe, w kolorze brązowym sięgają ramion. Krzysztof Delfikus Dohna zaprezentowany został w stroju z elementami uzbrojenia. Na gładkiej szacie widać nitowane, pancerzowe naramienniki (ciemnoszare, w odcieniu granatu). Pod szyją mężczyzna ma zawiązaną srebrzystobiałą kokardę z niebieskimi refleksami, ozdobioną dwoma chwostami, przewiązaną wąską tasiemką. Po prawej stronie widnieje fragment turkusowej szarfy. Postać ukazana została do pasa w pozycji en trios quarts, w oliwkowym owalu wtopionym w ciemne tło.

Ciekawostki

Przypisy

  1. W późniejszym okresie K.D. Dohna pełnił funkcję szwedzkiego marszałka polnego, gubernatora Malborka w czasie wojen polsko-szwedzkich. Był założycielem szwedzkiej linii rodu Dohnów. Zmarł w 1668 roku w Londynie. Pochowany został w Uppsali.

Bibliografia

  1. Bartoś Magdalena, Wróblewska Kamila: Portret holenderski w zbiorach Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie / Magdalena Bartoś, Kamila Wróblewska. - Olsztyn : Muzeum Warmii i Mazur, 1993. - S. 19-20, il. 10.