Pomnik św. Jana Nepomucena w Olsztynie: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja oczekująca na przejrzenie]
m
m (Zastępowanie tekstu - "Category:Pomniki" na "Category:Pomniki, rzeźby, figury")
 
(Nie pokazano 4 wersji utworzonych przez 3 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
Pomnik w centrum Olsztyna, na moście św. Jana na Starym Mieście, odsłonięty 25 lipca 1996 roku
+
[[Image:Nepomu.jpg|thumb|right|200px||Źródło: Fot. ze zbiorów WBP]][[Image:Nepomuc.jpg|thumb|right|200px||Źródło: Fot. ze zbiorów WBP]]Pomnik w centrum [[ewim:Olsztyn|Olsztyna]], na moście św. Jana na Starym Mieście, odsłonięty 25 lipca 1996 roku.
  
 
==Twórca==
 
==Twórca==
Linia 5: Linia 5:
  
 
==Historia==
 
==Historia==
W 1869 roku w Olsztynie ustawiono figurę św. Jana Nepomucena. Została sprowadzona przez archiprezbitra ks. Augusta Karau. Figura wykonana była z terakoty. Autorem był rzeźbiarz Wilhelm Jansen w Kolinii. Ważyła ok. 90 kilogramów. Została ustawiona na środku mostu na postumencie wykonanym przez majstra budowlanego Toffela. Figura w czasie II wojny  światowej nie uległa zniszczeniu, dopiero zniknęła po styczniu 1945 roku. Jej losy nie są znane. Dopiero  w latach dziewięćdziesiątych XX wieku prezes [[Towarzystwo Miłośnikków Olsztyna|Towarzystwa Miłośników Olsztyna]], [[Andrzej Sassyn]] podjął próby przywrócenia na moście figury św. Jana Nepomucena. Powołano społeczny komitet restytucji świętego. Dużą pomocą było zaangażowanie Ziomkostwa Olsztyniaków z Gelsenkirchen. Koncepcję architektoniczną posągu opracował i załatwił wszelkie sprawy urzędowe architekt miejski Jerzy Piekarski. Komitet powierzył wykonanie figury olsztyńskim artystom [[Edward Jurjewicz|Edwardowi Jurjewiczowi]] i [[Piotr Obarek|Piotrowi Obarkowi]]. W 1994 roku, latem odbyło się wmurowanie aktu erekcyjnego pod figurę. W 1995 roku gotowy był cokół. Wykonany został przez mistrza kamieniarstwa Zygfryda Sowińskiego. Nadal zbierano pieniądze na figurę świętego.  W Gelsenkirchen rozprowadzano cegiełki na Nepomucena. Figura świętego Nepomucena powstała dzięki darowiznom 150 firm lub osób z Polski Niemiec. Odlew gipsowy figury powstał w pracowni [[Edward Jurjewicz|Edwarda Jurjewicza]], figura ze spiżu odlana została w Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych wiosną 1996 roku. Uroczyste odsłonięcie oraz poświęcenie nastąpiło 25 lipca 1996 roku z udziałem władz Olsztyna i Gelsenkirchen, Ziomkostwa Olsztyniaków, oficjalnych gości.  
+
W 1869 roku w Olsztynie ustawiono figurę św. Jana Nepomucena. Została sprowadzona przez archiprezbitra ks. Augusta Karau. Figura wykonana była z terakoty. Autorem był rzeźbiarz Wilhelm Jansen z Kolonii. Ważyła ok. 90 kilogramów. Została ustawiona na środku mostu na postumencie wykonanym przez majstra budowlanego Toffela. Figura w czasie II wojny  światowej nie uległa zniszczeniu, dopiero zniknęła po styczniu 1945 roku. Jej losy nie są znane. Dopiero  w latach dziewięćdziesiątych XX wieku prezes [[Towarzystwo Miłośników Olsztyna|Towarzystwa Miłośników Olsztyna]], [[Andrzej Sassyn]] podjął próby przywrócenia na moście figury św. Jana Nepomucena. Powołano społeczny komitet restytucji świętego. Dużą pomocą było zaangażowanie Ziomkostwa Olsztyniaków z Gelsenkirchen. Koncepcję architektoniczną posągu opracował i załatwił wszelkie sprawy urzędowe architekt miejski Jerzy Piekarski. Komitet powierzył wykonanie figury olsztyńskim artystom [[Edward Jurjewicz|Edwardowi Jurjewiczowi]] i [[Piotr Obarek|Piotrowi Obarkowi]]. W 1994 roku, latem odbyło się wmurowanie aktu erekcyjnego pod figurę. W 1995 roku gotowy był cokół. Wykonany został przez mistrza kamieniarstwa Zygfryda Sowińskiego. Nadal zbierano pieniądze na figurę świętego.  W Gelsenkirchen rozprowadzano cegiełki na Nepomucena. Figura świętego Nepomucena powstała dzięki darowiznom 150 firm lub osób z Polski i Niemiec. Odlew gipsowy figury powstał w pracowni [[Edward Jurjewicz|Edwarda Jurjewicza]], figura ze spiżu odlana została w Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych wiosną 1996 roku. Uroczyste odsłonięcie oraz poświęcenie nastąpiło 25 lipca 1996 roku z udziałem władz Olsztyna i Gelsenkirchen, Ziomkostwa Olsztyniaków, oficjalnych gości.  
  
 
==Bibliografia==
 
==Bibliografia==
Linia 12: Linia 12:
 
[[Category:Olsztyn]]  
 
[[Category:Olsztyn]]  
 
[[Category:Rzeźba]]
 
[[Category:Rzeźba]]
[[Category:Pomniki]]
+
[[Category:Pomniki, rzeźby, figury]]
[[Category:1991-2000]]
+
[[Category:1990-]]
[[Category:2001-2010]]
 

Aktualna wersja na dzień 07:12, 19 maj 2015

Źródło: Fot. ze zbiorów WBP
Źródło: Fot. ze zbiorów WBP
Pomnik w centrum Olsztyna, na moście św. Jana na Starym Mieście, odsłonięty 25 lipca 1996 roku.

Twórca

Figura świętego Jana Nepomucena została wykonana przez Edwarda Jurjewicza i Piotra Obarka, olsztyńskich artystów.

Historia

W 1869 roku w Olsztynie ustawiono figurę św. Jana Nepomucena. Została sprowadzona przez archiprezbitra ks. Augusta Karau. Figura wykonana była z terakoty. Autorem był rzeźbiarz Wilhelm Jansen z Kolonii. Ważyła ok. 90 kilogramów. Została ustawiona na środku mostu na postumencie wykonanym przez majstra budowlanego Toffela. Figura w czasie II wojny światowej nie uległa zniszczeniu, dopiero zniknęła po styczniu 1945 roku. Jej losy nie są znane. Dopiero w latach dziewięćdziesiątych XX wieku prezes Towarzystwa Miłośników Olsztyna, Andrzej Sassyn podjął próby przywrócenia na moście figury św. Jana Nepomucena. Powołano społeczny komitet restytucji świętego. Dużą pomocą było zaangażowanie Ziomkostwa Olsztyniaków z Gelsenkirchen. Koncepcję architektoniczną posągu opracował i załatwił wszelkie sprawy urzędowe architekt miejski Jerzy Piekarski. Komitet powierzył wykonanie figury olsztyńskim artystom Edwardowi Jurjewiczowi i Piotrowi Obarkowi. W 1994 roku, latem odbyło się wmurowanie aktu erekcyjnego pod figurę. W 1995 roku gotowy był cokół. Wykonany został przez mistrza kamieniarstwa Zygfryda Sowińskiego. Nadal zbierano pieniądze na figurę świętego. W Gelsenkirchen rozprowadzano cegiełki na Nepomucena. Figura świętego Nepomucena powstała dzięki darowiznom 150 firm lub osób z Polski i Niemiec. Odlew gipsowy figury powstał w pracowni Edwarda Jurjewicza, figura ze spiżu odlana została w Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych wiosną 1996 roku. Uroczyste odsłonięcie oraz poświęcenie nastąpiło 25 lipca 1996 roku z udziałem władz Olsztyna i Gelsenkirchen, Ziomkostwa Olsztyniaków, oficjalnych gości.

Bibliografia

  1. Kryszałowicz, Lech: Jak to z figurą św. Nepomucena było… / Lech Kryszałowicz. – Il. // Kalendarz Olsztyna 1999 / [pod red. Tomasza Śrutkowskiego]. – Olsztyn : Edytor Wers, [1998]. – S. [176-181].