Dwór w Grądach: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
 
(Nie pokazano 2 pośrednich wersji utworzonych przez tego samego użytkownika)
(Brak różnic)

Aktualna wersja na dzień 09:01, 27 kwi 2015

Elewacja frontowa. Fot. Napoleon. 2008 rok.
Źródło: www.polskiezabytki.pl

Zabytek architektury wzniesiony na przełomie XIX i XX.

Lokalizacja

Dwór został wybudowany na terenie wsi Grądy (niem. Gronden), w otoczeniu parku i zabudowań gospodarczych. Wieś położona jest w powiecie szczycieńskim, w gminie Dźwierzuty (25 km na północ od Szczytna).

Historia

Znajdujący się tu majątek do końca XIX wieku pełnił funkcję folwarku pomocniczego dóbr z siedzibą w Rańsku, a następnie majątku w Rogalach i Przytułach. Później, gdy został wydzielony, stał się własnością rodziny Kornów, a od początku XX wieku do końca drugiej wojny światowej, rodziny Voβ (ostatnim właścicielem dóbr był Henryk Voβ). Znajdujący się tam dwór pochodzi z przełomu XIX i XX wieku. Po 1945 roku zaadaptowano go na mieszkania. W latach 70-tych przeszedł remont (dobudowano wówczas taras od frontu). Obecnie jest to własność prywatna.

Opis

Parterowy dwór został wzniesiony na rzucie prostokąta i przykryty dachem naczółkowym z dachówki. Po obu stronach budynku znajduje się dwukondygnacyjny pseudoryzalit, zwieńczony trójkątnym szczytem z okulusem. Naroża ujęte zostały boniowaniem, natomiast otwory okienne i drzwiowe ozdobiono obramowaniem z tynku. Od frontu usytuowano taras wsparty na dwóch filarach (współczesny). W otoczeniu dworu znajdują się zniszczone zabudowania gospodarcze (najlepiej zachowany jest trzykondygnacyjny spichlerz i czworaki) i pozostałości dawnego parku (śladowe).

Bibliografia

  1. Jackiewicz-Garniec, Małgorzata: Pałace i dwory dawnych Prus Wschodnich : dobra utracone czy ocalone? / Małgorzata Jackiewicz-Garniec, Mirosław Garniec. – Olsztyn : Studio Wydawnicze Arta Mirosław Garniec, 2001. - S. 287-288.
  2. Liżewska, Iwona: Przewodnik po historii i zabytkach Ziemi Szczycieńskiej / Iwona Liżewska, Wiktor Knercer. - Olsztyn : Remix : Związek Gmin Mazurskich „Jurand”, 1998. – S. 42-43.

Zobacz też

  • Grądy, (dawniej Gronden) gmina Dźwierzuty, materiał zamieszczony na stronie internetowej www.ciekawemazury.pl [dostęp 19.02.2014 r.]
  • Grądy (Gronden), materiał zamieszczony na stronie internetowej www.polskiezabytki.pl [dostęp 19.02.2014 r.]