Alfons Licznerski: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
(Added tag: 'Malarstwo')
(Zobacz też)
 
(Nie pokazano 10 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 2: Linia 2:
  
 
==Biografia==
 
==Biografia==
Urodził się 25 września 1902 r. w Sampławie, w rodzinie Józefa i Otylii ze Zdrojewskich. W  1906 r. przeprowadził się wraz z rodziną do Rożentala. W latach 1915-1921 kształcił się w progimnazjum w Lubawie, a następnie w gimnazjum klasycznym w Toruniu. W 1923 r. uzyskał maturę, a w 1934 r. dyplom inżyniera w zakresie budownictwa przemysłowego na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. W 1936 r. zamieszkał w Bydgoszczy. Tutaj przez wiele lat pracował i tworzył. Zmarł 8 czerwca 1976 r. w Bydgoszczy. Został pochowany na Cmentarzu Nowofarnym.  
+
Urodził się 25 września 1902 r. w [[ewim:Sampława|Sampławie]], w rodzinie Józefa i Otylii ze Zdrojewskich. W  1906 r. przeprowadził się wraz z rodziną do Rożentala, gdzie w latach 1908-1915 uczęszczał do szkoły podstawowej. W latach 1915-1921 kształcił się w progimnazjum w [[ewim:Lubawa|Lubawie]], a następnie w gimnazjum klasycznym w Toruniu. W 1923 r. uzyskał maturę, a w 1934 r. dyplom inżyniera w zakresie budownictwa przemysłowego na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. W 1936 r. zamieszkał w Bydgoszczy. Tutaj przez wiele lat pracował i tworzył. Zmarł 8 czerwca 1976 r. w Bydgoszczy. Został pochowany na Cmentarzu Nowofarnym.  
  
 
==Działalność==
 
==Działalność==
Jeszcze w czasie nauki w gimnazjum wstąpił do tajnego Towarzystwa Tomasza Zana (1918 r.). W czasie studiów był aktywny w polskiej korporacji „Ro-sevia" i w „Bratniej Pomocy”. Tutaj wygłaszał referaty m.in. na temat polskości Pomorza i Gdańska, zabierał głos w sprawach politycznych i gospodarczych (np. budownictwa mieszkaniowego). Po ukończeniu studiów kierował pracami budowlanymi w Płocku oraz pracował przy rozbudowie Gimnazjum Polskiego w Gdańsku. Po zamieszkaniu w Bydgoszczy, w latach 1936-1944 pracował w Oddziale Budownictwa Zarządu Miejskiego, w 1945 r. objął stanowisko głównego architekta w Biurze Projektów, a w 1955 r. został kierownikiem Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. W tym czasie projektował m.in. gmach Teatru Polskiego i prowadził budowę nowych dzielnic Bydgoszczy. Od 1959 r. był członkiem Bydgoskiego Towarzystwa Naukowego.  
+
Jeszcze w czasie nauki w gimnazjum wstąpił do tajnego [[ewim:Towarzystwo Tomasza Zana|Towarzystwa Tomasza Zana]] (1918 r.). W czasie studiów był aktywny w Polskiej Korporacji „Rosevia" i w „Bratniej Pomocy”. Tutaj wygłaszał referaty m.in. na temat polskości Pomorza i Gdańska, zabierał głos w sprawach politycznych i gospodarczych (np. budownictwa mieszkaniowego). Po ukończeniu studiów kierował pracami budowlanymi w Płocku oraz pracował przy rozbudowie Gimnazjum Polskiego w Gdańsku. Po zamieszkaniu w Bydgoszczy, w latach 1936-1944 pracował w Oddziale Budownictwa Zarządu Miejskiego, w 1945 r. objął stanowisko głównego architekta w Biurze Projektów, a w 1955 r. został kierownikiem Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. W tym czasie projektował m.in. gmach Teatru Polskiego i prowadził budowę nowych dzielnic Bydgoszczy. Od 1959 r. był członkiem Bydgoskiego Towarzystwa Naukowego.  
  
 
==Publikacje==
 
==Publikacje==
Zajmował się też pracą naukową i publicystyczną. Jego artykuły były zamieszczane w wielu uznanych publikacjach poświęconych urbanistyce i architekturze Bydgoszczy. W 1972 r. wydano jego pracę ''Dorobek budowlany, architektoniczny i urbanistyczny Bydgoszczy w latach 1920-1970''. Opracował też monografię historyczną kościoła parafialnego w Rożentalu.  
+
Zajmował się też pracą naukową i publicystyczną. Jego artykuły były zamieszczane w wielu uznanych publikacjach poświęconych urbanistyce i architekturze Bydgoszczy. W 1972 r. wydano jego pracę ''Dorobek budowlany, architektoniczny i urbanistyczny Bydgoszczy w latach 1920-1970''. Opracował też monografię historyczną kościoła parafialnego w [[ewim:Rożental|Rożentalu]].  
  
 
==Twórczość==
 
==Twórczość==
Zajmował się malarstwem akwarelowym i grafiką. Tematem jego prac była m.in. zabytkowa architektura regionu bydgoskiego. Często podróżował na tereny Warmii i Mazur, które były dla niego inspiracją. W jego twórczości powtarzają się tematy architektury i krajobrazu ziemi lubawskiej.W akwareli i linorycie wykonał m.in. farę w Rożentalu, lubawski kościół pod wezwaniem św. Barbary oraz panoramę Lubawy z połowy XVII wieku. W 1972 r. miał indywidualną wystawę swoich obrazów w Bydgoszczy.
+
Zajmował się malarstwem akwarelowym i grafiką. Tematem jego prac była m.in. zabytkowa architektura regionu bydgoskiego. Często podróżował na tereny [[ewim:Warmia|Warmii]] i [[ewim:Mazury|Mazur]], które były dla niego inspiracją. W jego twórczości powtarzają się tematy architektury i krajobrazu ziemi lubawskiej.W akwareli i linorycie wykonał m.in. farę w Rożentalu, lubawski kościół pod wezwaniem św. Barbary oraz panoramę Lubawy z połowy XVII wieku. W 1972 r. miał indywidualną wystawę swoich obrazów w Bydgoszczy.
  
 
==Odznaczenia==
 
==Odznaczenia==
Linia 20: Linia 20:
 
==Bibliografia==
 
==Bibliografia==
 
#Falkowski, Jan: ''Ziemia lubawska'' / Jan Falkowski. – Toruń : UMK, 2006. - S. 581-582.
 
#Falkowski, Jan: ''Ziemia lubawska'' / Jan Falkowski. – Toruń : UMK, 2006. - S. 581-582.
[[Category:Malarze]]
+
 
[[Category:Graficy i rysownicy]]
+
==Zobacz też==
[[Category:Malarstwo]]
+
*Strona Zespołu Szkół w Lubawie [http://www.zs.lubawa.pl/absolwenci/licznerski.html www.zs.lubawa.pl]
 +
[[Category:Malarze|Licznerski, Alfons]]
 +
[[Category:Graficy i rysownicy|Licznerski, Alfons]]
 +
[[Category:Malarstwo|Licznerski, Alfons]]
 +
[[Category:Grafika i rysunek|Licznerski, Alfons]]
 +
[[Category:Powiat iławski|Licznerski, Alfons]]
 +
[[Category:Lubawa (gmina wiejska)|Licznerski, Alfons]]
 +
[[Category:1945-1989|Licznerski, Alfons]]

Aktualna wersja na dzień 09:33, 6 lis 2014

(1902- 1976) - architekt, malarz amator, grafik, związany z Ziemią Lubawską

Biografia

Urodził się 25 września 1902 r. w Sampławie, w rodzinie Józefa i Otylii ze Zdrojewskich. W 1906 r. przeprowadził się wraz z rodziną do Rożentala, gdzie w latach 1908-1915 uczęszczał do szkoły podstawowej. W latach 1915-1921 kształcił się w progimnazjum w Lubawie, a następnie w gimnazjum klasycznym w Toruniu. W 1923 r. uzyskał maturę, a w 1934 r. dyplom inżyniera w zakresie budownictwa przemysłowego na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. W 1936 r. zamieszkał w Bydgoszczy. Tutaj przez wiele lat pracował i tworzył. Zmarł 8 czerwca 1976 r. w Bydgoszczy. Został pochowany na Cmentarzu Nowofarnym.

Działalność

Jeszcze w czasie nauki w gimnazjum wstąpił do tajnego Towarzystwa Tomasza Zana (1918 r.). W czasie studiów był aktywny w Polskiej Korporacji „Rosevia" i w „Bratniej Pomocy”. Tutaj wygłaszał referaty m.in. na temat polskości Pomorza i Gdańska, zabierał głos w sprawach politycznych i gospodarczych (np. budownictwa mieszkaniowego). Po ukończeniu studiów kierował pracami budowlanymi w Płocku oraz pracował przy rozbudowie Gimnazjum Polskiego w Gdańsku. Po zamieszkaniu w Bydgoszczy, w latach 1936-1944 pracował w Oddziale Budownictwa Zarządu Miejskiego, w 1945 r. objął stanowisko głównego architekta w Biurze Projektów, a w 1955 r. został kierownikiem Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. W tym czasie projektował m.in. gmach Teatru Polskiego i prowadził budowę nowych dzielnic Bydgoszczy. Od 1959 r. był członkiem Bydgoskiego Towarzystwa Naukowego.

Publikacje

Zajmował się też pracą naukową i publicystyczną. Jego artykuły były zamieszczane w wielu uznanych publikacjach poświęconych urbanistyce i architekturze Bydgoszczy. W 1972 r. wydano jego pracę Dorobek budowlany, architektoniczny i urbanistyczny Bydgoszczy w latach 1920-1970. Opracował też monografię historyczną kościoła parafialnego w Rożentalu.

Twórczość

Zajmował się malarstwem akwarelowym i grafiką. Tematem jego prac była m.in. zabytkowa architektura regionu bydgoskiego. Często podróżował na tereny Warmii i Mazur, które były dla niego inspiracją. W jego twórczości powtarzają się tematy architektury i krajobrazu ziemi lubawskiej.W akwareli i linorycie wykonał m.in. farę w Rożentalu, lubawski kościół pod wezwaniem św. Barbary oraz panoramę Lubawy z połowy XVII wieku. W 1972 r. miał indywidualną wystawę swoich obrazów w Bydgoszczy.

Odznaczenia

  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski
  • Odznaka Bydgoszcz - Zasłużonemu Obywatelowi
  • Złota Odznaka Honorowa Towarzystwa Urbanistów Polskich

Bibliografia

  1. Falkowski, Jan: Ziemia lubawska / Jan Falkowski. – Toruń : UMK, 2006. - S. 581-582.

Zobacz też