Gminna Biblioteka Publiczna w Iłowie-Osadzie: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
(Utworzył nową stronę „samorządowa instytucja kultury, działająca na terenie gminy Iłowo-Osada od 1962 r. == Siedziba == Gminna Biblioteka Publiczna w Iłowie-Osadzie ul. Staszica 1 13-…”)
 
 
(Nie pokazano 12 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
samorządowa instytucja kultury, działająca na terenie gminy Iłowo-Osada od 1962 r.
+
[[Image:ilowo1.jpg|thumb|right|300px|Budynek biblioteki<br>Źródło: Ze zbiorów biblioteki]]
 +
[[Image:ilowo2.jpg|thumb|right|300px|Czytelnia<br>Źródło: Ze zbiorów biblioteki]]
 +
Samorządowa instytucja kultury, działająca na terenie [[ewim:Iłowo-Osada (gmina wiejska)|gminy Iłowo-Osada]] od 1962 r.
  
 
== Siedziba ==
 
== Siedziba ==
  
Gminna Biblioteka Publiczna w Iłowie-Osadzie
+
Gminna Biblioteka Publiczna w Iłowie-Osadzie<br>
ul. Staszica 1
+
ul. Staszica 1<br>
 
13-240 Iłowo-Osada
 
13-240 Iłowo-Osada
  
 
== Historia ==
 
== Historia ==
 
   
 
   
W 1949 roku Iłowo wchodziło terytorialnie do powiatu działdowskiego. Biblioteka Powiatowa w Działdowie powołała w 1962 r. Gminną Bibliotekę Publiczną w Iłowie mieszczącą się w gmachu Szkoły Podstawowej razem z biblioteką szkolną. Stan księgozbioru w dniu otwarcia Biblioteki wynosił 449 książek. W 1976 r. Biblioteka Gminna została połączona z Biblioteką Związków Zawodowych Kolejarzy, wtedy także otrzymała nowy lokal w Gminno-Kolejowym Ośrodku Kultury gdzie funkcjonuje do chwili obecnej. Nazwa nowej placówki brzmiała Gminno-Kolejowa Biblioteka Publiczna w Iłowie-Osadzie. W 1982 r. powstała filia biblioteczna w Białutach. Od 1 lipca 1989 r. biblioteka wróciła do poprzedniej nazwy Gminna Biblioteka Publiczna. Stanowisko kierownika biblioteki od 1962 do 30 stycznia 1992 r. sprawowała [[Henryka Rogozińska]], która w 1978 r. odznaczona została przez Ministra Kultury i Sztuki odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”, a 20 maja 1985 r. odznaczona „Złotym Krzyżem Zasługi” za wzorową i długoletnią pracę. Kolejną kierowniczką biblioteki od 1 lutego 1992 r. została [[Halina Engelard]], która to stanowisko piastuje do chwili obecnej już jako dyrektor biblioteki.  
+
W 1949 r. [[ewim:Iłowo-Osada|Iłowo]] należało terytorialnie do [[ewim:Powiat działdowski|powiatu działdowskiego]]. Biblioteka Powiatowa w [[ewim:Działdowo|Działdowie]] powołała w 1962 r. Gminną Bibliotekę Publiczną w Iłowie zlokalizowaną w gmachu szkoły podstawowej razem z biblioteką szkolną. Stan księgozbioru w dniu otwarcia biblioteki wynosił 449 książek. W 1976 r. Biblioteka Gminna została połączona z Biblioteką Związków Zawodowych Kolejarzy, wtedy także otrzymała nowy lokal w Gminno-Kolejowym Ośrodku Kultury, gdzie funkcjonuje do chwili obecnej. Nazwa nowej placówki brzmiała Gminno-Kolejowa Biblioteka Publiczna w Iłowie-Osadzie. W 1982 r. powstała filia biblioteczna w Białutach. Od 1 lipca 1989 r. placówka wróciła do poprzedniej nazwy Gminna Biblioteka Publiczna. Stanowisko kierownika od 1962 do 30 stycznia 1992 r. sprawowała [[Henryka Rogozińska]], która w 1978 r. odznaczona została przez Ministra Kultury i Sztuki odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”, a 20 maja 1985 r. odznaczona „Złotym Krzyżem Zasługi” za wzorową i długoletnią pracę. Kolejną kierowniczką biblioteki od 1 lutego 1992 r. została [[Halina Engelard]], która to stanowisko piastuje do chwili obecnej już jako dyrektor biblioteki.  
  
 
== Ważniejsze wydarzenia ==
 
== Ważniejsze wydarzenia ==
  
 
*28 lutego 1983 – posiedzenie Kolegium Dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Ciechanowie będące kontynuacją spotkań poświęconych realizacji „Programu rozwoju bibliotek gminnych w latach 1981-85”         
 
*28 lutego 1983 – posiedzenie Kolegium Dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Ciechanowie będące kontynuacją spotkań poświęconych realizacji „Programu rozwoju bibliotek gminnych w latach 1981-85”         
*1985 - nagroda Ministra Kultury i Sztuki prof. dr Kazimierza Żygulskiego w postaci 142 sztuki płyt gramofonowych przeznaczonych do celów dydaktyczno-szkoleniowych       
+
*1985 - nagroda Ministra Kultury i Sztuki prof. dr Kazimierza Żygulskiego w postaci 142 płyt gramofonowych przeznaczonych do celów dydaktyczno-szkoleniowych       
 
*6 maja 1999 - obchody jubileuszu 50-lecia Gminnej Biblioteki Publicznej  
 
*6 maja 1999 - obchody jubileuszu 50-lecia Gminnej Biblioteki Publicznej  
*17 maja 2000 - wizyta Andrzeja Ryńskiego - Marszałka województwa warmińsko-mazurskiego       
+
*17 maja 2000 - wizyta [[ewim:Andrzej Ryński|Andrzeja Ryńskiego]] - Marszałka województwa warmińsko-mazurskiego       
*6 kwietnia 2004 – wizyta Stanisława Leszeka Szatkowskiego - Wojewody warmińsko-mazurskiego  
+
*6 kwietnia 2004 – wizyta [[ewim:Stanisław Szatkowski|Stanisława Leszka Szatkowskiego]] - Wojewody warmińsko-mazurskiego  
  
 
== Działalność ==
 
== Działalność ==
 
   
 
   
Biblioteka, obejmuje swoją działalnością teren gminy Iłowo-Osada, służy rozwijaniu i zaspokajaniu potrzeb czytelniczych społeczeństwa oraz upowszechnianiu wiedzy i kultury
+
Biblioteka obejmuje swoją działalnością teren gminy Iłowo-Osada, służy rozwijaniu i zaspokajaniu potrzeb czytelniczych społeczeństwa oraz upowszechnianiu wiedzy i kultury.
Do zakresu działań biblioteki należy: prowadzenie działalności bibliotecznej, gromadzenie i opracowywanie materiałów bibliotecznych w zakresie uzgodnionym z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Olsztynie, gromadzenie i opracowanie dokumentów życia społecznego gminy, prowadzenie działalności informacyjno-bibliograficznej, popularyzacja czytelnictwa. Placówka współpracuje z bibliotekami innych sieci, instytucjami wychowawczymi, oświatowymi oraz organizacjami, ze szkołami i przedszkolami z terenu gminy, z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu w Iłowie-Osadzie, oraz ze świetlicami terapeutycznymi z terenu gminy.
+
Do zakresu jej zadań należy: prowadzenie działalności bibliotecznej, gromadzenie i opracowywanie materiałów bibliotecznych w zakresie uzgodnionym z [[Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie|Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Olsztynie]], gromadzenie i opracowanie dokumentów życia społecznego gminy, prowadzenie działalności informacyjno-bibliograficznej, popularyzacja czytelnictwa. Placówka współpracuje z bibliotekami innych sieci, instytucjami wychowawczymi, oświatowymi oraz organizacjami, ze szkołami i przedszkolami z terenu gminy, z [[Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Iłowie-Osadzie|Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu w Iłowie-Osadzie]], oraz ze świetlicami terapeutycznymi z terenu gminy.
  
 
== Struktura ==
 
== Struktura ==
Linia 31: Linia 33:
  
 
== Zobacz też ==
 
== Zobacz też ==
 
+
*Strona internetowa biblioteki [http://www.gbpilowo.cba.pl Gminnej Biblioteki Publicznej w Iłowie-Osadzie]
http://www.gbpilowo.cba.pl
+
[[Category:Biblioteki i archiwa]]
 +
[[Category:Bibliotekarstwo]]
 +
[[Category:Powiat działdowski]]
 +
[[Category:Iłowo-Osada (gmina wiejska)]]
 +
[[Category:1945-1989]]
 +
[[Category:1990-]]

Aktualna wersja na dzień 09:12, 31 paź 2014

Budynek biblioteki
Źródło: Ze zbiorów biblioteki
Czytelnia
Źródło: Ze zbiorów biblioteki

Samorządowa instytucja kultury, działająca na terenie gminy Iłowo-Osada od 1962 r.

Siedziba

Gminna Biblioteka Publiczna w Iłowie-Osadzie
ul. Staszica 1
13-240 Iłowo-Osada

Historia

W 1949 r. Iłowo należało terytorialnie do powiatu działdowskiego. Biblioteka Powiatowa w Działdowie powołała w 1962 r. Gminną Bibliotekę Publiczną w Iłowie zlokalizowaną w gmachu szkoły podstawowej razem z biblioteką szkolną. Stan księgozbioru w dniu otwarcia biblioteki wynosił 449 książek. W 1976 r. Biblioteka Gminna została połączona z Biblioteką Związków Zawodowych Kolejarzy, wtedy także otrzymała nowy lokal w Gminno-Kolejowym Ośrodku Kultury, gdzie funkcjonuje do chwili obecnej. Nazwa nowej placówki brzmiała Gminno-Kolejowa Biblioteka Publiczna w Iłowie-Osadzie. W 1982 r. powstała filia biblioteczna w Białutach. Od 1 lipca 1989 r. placówka wróciła do poprzedniej nazwy Gminna Biblioteka Publiczna. Stanowisko kierownika od 1962 do 30 stycznia 1992 r. sprawowała Henryka Rogozińska, która w 1978 r. odznaczona została przez Ministra Kultury i Sztuki odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”, a 20 maja 1985 r. odznaczona „Złotym Krzyżem Zasługi” za wzorową i długoletnią pracę. Kolejną kierowniczką biblioteki od 1 lutego 1992 r. została Halina Engelard, która to stanowisko piastuje do chwili obecnej już jako dyrektor biblioteki.

Ważniejsze wydarzenia

  • 28 lutego 1983 – posiedzenie Kolegium Dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Ciechanowie będące kontynuacją spotkań poświęconych realizacji „Programu rozwoju bibliotek gminnych w latach 1981-85”
  • 1985 - nagroda Ministra Kultury i Sztuki prof. dr Kazimierza Żygulskiego w postaci 142 płyt gramofonowych przeznaczonych do celów dydaktyczno-szkoleniowych
  • 6 maja 1999 - obchody jubileuszu 50-lecia Gminnej Biblioteki Publicznej
  • 17 maja 2000 - wizyta Andrzeja Ryńskiego - Marszałka województwa warmińsko-mazurskiego
  • 6 kwietnia 2004 – wizyta Stanisława Leszka Szatkowskiego - Wojewody warmińsko-mazurskiego

Działalność

Biblioteka obejmuje swoją działalnością teren gminy Iłowo-Osada, służy rozwijaniu i zaspokajaniu potrzeb czytelniczych społeczeństwa oraz upowszechnianiu wiedzy i kultury. Do zakresu jej zadań należy: prowadzenie działalności bibliotecznej, gromadzenie i opracowywanie materiałów bibliotecznych w zakresie uzgodnionym z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Olsztynie, gromadzenie i opracowanie dokumentów życia społecznego gminy, prowadzenie działalności informacyjno-bibliograficznej, popularyzacja czytelnictwa. Placówka współpracuje z bibliotekami innych sieci, instytucjami wychowawczymi, oświatowymi oraz organizacjami, ze szkołami i przedszkolami z terenu gminy, z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu w Iłowie-Osadzie, oraz ze świetlicami terapeutycznymi z terenu gminy.

Struktura

W ramach Gminnej Biblioteki Publicznej funkcjonują dwie filie:

  • Filia biblioteczna w Narzymiu
  • Filia biblioteczna w Białutach

Zobacz też