Chór Moderato z Barczewa: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
(Added tag: 'Chóry i orkiestry')
 
(Nie pokazano 2 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
 
[[Image:moderatobarczewo.jpg|thumb|right|300px|Źródło: Włodzimierz Jarmołowicz, ''Na ludową nutę'', „Gazeta Olsztyńska”, 2011, nr 8, s. 11.]]
 
[[Image:moderatobarczewo.jpg|thumb|right|300px|Źródło: Włodzimierz Jarmołowicz, ''Na ludową nutę'', „Gazeta Olsztyńska”, 2011, nr 8, s. 11.]]
  
Chór działający w Barczewie od 2003 r.
+
Chór działający w [[ewim:Barczewo|Barczewie]] od 2003 r.
  
 
==Historia==
 
==Historia==
Chór został założony w 2003 r. przy parani św. Anny w Barczewie, jako chór kościelny śpiewający kolędy i pieśni religijne. Z czasem zespół rozszerzył swój repertuar o pieśni ludowe, patriotyczne, rozrywkowe i przyjął nazwę Moderato. Od początku istnienia chóru kierownictwo muzyczne sprawuje [[Danuta Nowakowska]]. Od stycznia 2005 r. opiekę nad zespołem objął [[Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Turystyki w Barczewie]].  
+
Chór został założony w 2003 r. przy [[ewim: Parafia pw. Św. Anny w Barczewie|parafii św. Anny w Barczewie]], jako chór kościelny śpiewający kolędy i pieśni religijne. Z czasem zespół rozszerzył swój repertuar o pieśni ludowe, patriotyczne, rozrywkowe i przyjął nazwę Moderato. Od początku istnienia chóru kierownictwo muzyczne sprawuje [[Danuta Nowakowska]]. Od stycznia 2005 r. opiekę nad zespołem objął [[Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Turystyki w Barczewie]].  
  
 
==Opis==
 
==Opis==
Linia 10: Linia 10:
  
 
==Działalność==
 
==Działalność==
Działalność koncertowa chóru jest bardzo bogata. Co roku uczestniczy on w występach z cyklu „Odkrywamy miejsca mało znane” i w cyklicznej imprezie „Regionalne spotkania z kolędą”, poświęcone [[Feliks Nowowiejski |Feliksowi Nowowiejskiemu]]. Bierze udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego oraz przygotowuje koncerty na Dni Papieskie i Święta Niepodległości. Zespół dwukrotnie koncertował w Wilnie. Pierwszy raz w 2003 r. w kościele pod wezwaniem św. Piotra i Pawła, a kilka lat później podczas otwarcia wystawy zorganizowanej przez olsztyński Związek Artystów Plastyków w Domu Polskim. Wystąpił również w kościele pod wezwaniem św. Ducha oraz w koncercie dla Polonii. Zespół prezentował swój repertuar także w Hagen w Niemczech.  
+
Działalność koncertowa chóru jest bardzo bogata. Co roku uczestniczy on w występach z cyklu „Odkrywamy miejsca mało znane” i w cyklicznej imprezie „Regionalne spotkania z kolędą”, poświęcone [[Feliks Nowowiejski |Feliksowi Nowowiejskiemu]]. Brał udział w [[VI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie|Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego]] oraz przygotowuje koncerty na Dni Papieskie i Święta Niepodległości. Zespół dwukrotnie koncertował w Wilnie. Pierwszy raz w 2003 r. w kościele pod wezwaniem św. Piotra i Pawła, a kilka lat później podczas otwarcia wystawy zorganizowanej przez olsztyński Związek Artystów Plastyków w Domu Polskim. Wystąpił również w kościele pod wezwaniem św. Ducha oraz w koncercie dla Polonii. Zespół prezentował swój repertuar także w Hagen w Niemczech.  
  
 
==Nagrody i wyróżnienia==
 
==Nagrody i wyróżnienia==
Linia 23: Linia 23:
  
 
[[Category:Powiat olsztyński]]
 
[[Category:Powiat olsztyński]]
[[Category:2001-2010]]
+
[[Category:Barczewo (gmina miejsko-wiejska)]]
[[Category:2011-2020]]
+
[[Category:1990-]]
 
[[Category:Chóry i orkiestry]]
 
[[Category:Chóry i orkiestry]]
 +
[[Category:Muzyka]]

Aktualna wersja na dzień 13:38, 30 paź 2014

Źródło: Włodzimierz Jarmołowicz, Na ludową nutę, „Gazeta Olsztyńska”, 2011, nr 8, s. 11.

Chór działający w Barczewie od 2003 r.

Historia

Chór został założony w 2003 r. przy parafii św. Anny w Barczewie, jako chór kościelny śpiewający kolędy i pieśni religijne. Z czasem zespół rozszerzył swój repertuar o pieśni ludowe, patriotyczne, rozrywkowe i przyjął nazwę Moderato. Od początku istnienia chóru kierownictwo muzyczne sprawuje Danuta Nowakowska. Od stycznia 2005 r. opiekę nad zespołem objął Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Turystyki w Barczewie.

Opis

W skład chóru wchodzi 21 osób (15 kobiet i 6 mężczyzn). Akompaniatorką chóru jest Danuta Nowakowska (instrument klawiszowy). Jest ona jednocześnie autorką opracowań pieśni wykonywanych przez zespół. Ważną osobą dla chóru jest również Mieczysław Dziemidowicz, który poza śpiewem w chórze koncertuje w Galerii Sztuki Synagoga w Barczewie (gra na cymbałach).

Działalność

Działalność koncertowa chóru jest bardzo bogata. Co roku uczestniczy on w występach z cyklu „Odkrywamy miejsca mało znane” i w cyklicznej imprezie „Regionalne spotkania z kolędą”, poświęcone Feliksowi Nowowiejskiemu. Brał udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego oraz przygotowuje koncerty na Dni Papieskie i Święta Niepodległości. Zespół dwukrotnie koncertował w Wilnie. Pierwszy raz w 2003 r. w kościele pod wezwaniem św. Piotra i Pawła, a kilka lat później podczas otwarcia wystawy zorganizowanej przez olsztyński Związek Artystów Plastyków w Domu Polskim. Wystąpił również w kościele pod wezwaniem św. Ducha oraz w koncercie dla Polonii. Zespół prezentował swój repertuar także w Hagen w Niemczech.

Nagrody i wyróżnienia

  • Puchar Prezesa Polskiego Związku Chórów i Orkiestr na I Ogólnopolskim Turnieju Chórów „O miecz Juranda”
  • Grand Prix i puchar Prezesa Polskiego Związku Chórów i Orkiestr na II Ogólnopolskim Turnieju Chórów „O miecz Juranda”, za najlepsze wykonanie polskich pieśni
  • I miejsca na Przeglądzie Chórów i Zespołów Śpiewaczych Stawiguda 2007 za najlepiej wykonaną warmińską kurlantkę

Bibliografia

  1. Jarmołowicz, Włodzimierz: Na ludową nutę / Włodzimierz Jarmołowicz // „Gazeta Olsztyńska”. – 2011, nr 8, s. 11.
  2. Osiak, Jadwiga: Zagraniczne wojaże chóru : Moderato z wizytą w Hagen a T.W. / Jadwiga Osiak // „Wiadomości Barczewskie”. - 2008, nr 8, s. 11.
  3. Sukces barczewskiego chóru : tym razem nie było moderato, ale bardzo dobrze! // „Wiadomości Barczewskie”. - 2007, nr 5, s. 6.