Stowarzyszenie Twórców Ludowych Mazur i Suwalszczyzny: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
(Utworzył nową stronę „Stowarzyszenie działające na rzecz promocji i rozwoju kultury ludowej, funkcjonujące w od 1996 r. w Olecku. ==Siedziba== ul. Środkowa 1A/ 14, 19-400 Olecko ==W…”)
 
 
(Nie pokazano 1 wersji utworzonej przez jednego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
Stowarzyszenie działające na rzecz promocji i rozwoju kultury ludowej, funkcjonujące w od 1996 r. w Olecku.  
+
Stowarzyszenie działające na rzecz promocji i rozwoju kultury ludowej, funkcjonujące w od 1996 r. w [[ewim:Olecko|Olecku]].  
  
 
==Siedziba==
 
==Siedziba==
Linia 5: Linia 5:
  
 
==Władze==
 
==Władze==
*Prezes – [[Joanna Anuszkiewicz]]
+
*Prezes – [[Janina Anuszkiewicz]]
  
 
==Cele==  
 
==Cele==  
*twórcze kultywowanie sztuki ludowej na terenie Suwalszczyzny i Mazur
+
*twórcze kultywowanie sztuki ludowej na terenie Suwalszczyzny i [[ewim:Mazury|Mazur]]
 
*popularyzacja i promocja najbardziej wartościowych przejawów artystycznej twórczości regionu
 
*popularyzacja i promocja najbardziej wartościowych przejawów artystycznej twórczości regionu
 
*prezentacja twórców i ich twórczości.
 
*prezentacja twórców i ich twórczości.
Linia 16: Linia 16:
  
 
==Działalność==
 
==Działalność==
Realizując wytyczone cele członkowie stowarzyszenia prowadzą działalność informacyjną i promocyjną, reklamują twórczość regionu za pośrednictwem telewizji, prasy i wydawnictw własnych. W 2003 r. wydano publikację ''Dziedzictwo Kulturowe Ziemi Oleckiej'', pod red. [[Joanna Anuszkiewicz |Joanny Anuszkiewicz]]. Stowarzyszenie promuje twórców podczas wystaw, wernisaży, kiermaszy, pokazów, spotkań, prelekcji oraz współdziałania w tym zakresie z instytucjami zajmującymi się upowszechnianiem sztuki ludowej. Na przykład w 2007 r. podczas wystawy „Wielkanoc w twórczości ludowej” prezentowano wystawy wielkanocne, a uczestnicy mogli spróbować tradycyjnych wyrobów regionalnych. Stowarzyszenie prowadzi również warsztaty i szkolenia doskonalące umiejętności twórcze artystów, m.in. w sierpniu 1997 r. zorganizowano w Olecku warsztaty twórców ludowych. Przybyli na nie artyści z Elbląga, Krakowa, Żywca, Ornety, którzy zaprezentowali 80 prac malarskich i rzeźbiarskich. Stowarzyszenie stara się także poszukiwać rynku zbytu na twórczość ludową regionu poprzez udział w targach, imprezach lokalnych. Stara się ułatwiać zaopatrzenie członków w niezbędne narzędzia i surowce, a także utrzymywać kontakty między twórcami. Występuje również do odpowiednich władz państwowych i samorządowych o pomoc i opiekę nad twórcami..
+
Realizując wytyczone cele członkowie stowarzyszenia prowadzą działalność informacyjną i promocyjną, reklamują twórczość regionu za pośrednictwem telewizji, prasy i wydawnictw własnych. W 2003 r. wydano publikację ''Dziedzictwo Kulturowe Ziemi Oleckiej'', pod red. [[Janina Anuszkiewicz |Janiny Anuszkiewicz]]. Stowarzyszenie promuje twórców podczas wystaw, wernisaży, kiermaszy, pokazów, spotkań, prelekcji oraz współdziałania w tym zakresie z instytucjami zajmującymi się upowszechnianiem sztuki ludowej. Na przykład w 2007 r. podczas wystawy „Wielkanoc w twórczości ludowej” prezentowano wystawy wielkanocne, a uczestnicy mogli spróbować tradycyjnych wyrobów regionalnych. Stowarzyszenie prowadzi również warsztaty i szkolenia doskonalące umiejętności twórcze artystów, m.in. w sierpniu 1997 r. zorganizowano w Olecku warsztaty twórców ludowych. Przybyli na nie artyści z Elbląga, Krakowa, Żywca, Ornety, którzy zaprezentowali 80 prac malarskich i rzeźbiarskich. Stowarzyszenie stara się także poszukiwać rynku zbytu na twórczość ludową regionu poprzez udział w targach, imprezach lokalnych. Stara się ułatwiać zaopatrzenie członków w niezbędne narzędzia i surowce, a także utrzymywać kontakty między twórcami. Występuje również do odpowiednich władz państwowych i samorządowych o pomoc i opiekę nad twórcami..
  
 
==Bibligrafia==
 
==Bibligrafia==
Linia 22: Linia 22:
 
#''Stowarzyszenie Twórców Ludowych Mazur i Suwalszczyzny'' / W: ''Informator organizacji pozarządowych''. - Olecko : Urząd Miejski, 2003. – S. 23.  
 
#''Stowarzyszenie Twórców Ludowych Mazur i Suwalszczyzny'' / W: ''Informator organizacji pozarządowych''. - Olecko : Urząd Miejski, 2003. – S. 23.  
  
[[Category:Powiat olecki]] [[Category:Stowarzyszenia i kluby]] [[Category:Animacja kulturalna]] [[Category:1991-2000]] [[Category:2001-2010]] [[Category:2011-2020]]
+
[[Category:Powiat olecki]] [[Category:Olecko (gmina miejsko-wiejska)]][[Category:Stowarzyszenia]]
 +
[[Category:1990-]] [[Category:Animacja kulturalna]]

Aktualna wersja na dzień 09:44, 7 paź 2014

Stowarzyszenie działające na rzecz promocji i rozwoju kultury ludowej, funkcjonujące w od 1996 r. w Olecku.

Siedziba

ul. Środkowa 1A/ 14, 19-400 Olecko

Władze

Cele

  • twórcze kultywowanie sztuki ludowej na terenie Suwalszczyzny i Mazur
  • popularyzacja i promocja najbardziej wartościowych przejawów artystycznej twórczości regionu
  • prezentacja twórców i ich twórczości.
  • reprezentowanie twórców ludowych i opieka nad nimi
  • czynne rozwijanie kultury wsi i miasteczek z uwzględnieniem sztuki ludowej
  • inspirowanie współczesnej twórczości regionu wywodzącej się z tradycji i dorobku kultury ludowej

Działalność

Realizując wytyczone cele członkowie stowarzyszenia prowadzą działalność informacyjną i promocyjną, reklamują twórczość regionu za pośrednictwem telewizji, prasy i wydawnictw własnych. W 2003 r. wydano publikację Dziedzictwo Kulturowe Ziemi Oleckiej, pod red. Janiny Anuszkiewicz. Stowarzyszenie promuje twórców podczas wystaw, wernisaży, kiermaszy, pokazów, spotkań, prelekcji oraz współdziałania w tym zakresie z instytucjami zajmującymi się upowszechnianiem sztuki ludowej. Na przykład w 2007 r. podczas wystawy „Wielkanoc w twórczości ludowej” prezentowano wystawy wielkanocne, a uczestnicy mogli spróbować tradycyjnych wyrobów regionalnych. Stowarzyszenie prowadzi również warsztaty i szkolenia doskonalące umiejętności twórcze artystów, m.in. w sierpniu 1997 r. zorganizowano w Olecku warsztaty twórców ludowych. Przybyli na nie artyści z Elbląga, Krakowa, Żywca, Ornety, którzy zaprezentowali 80 prac malarskich i rzeźbiarskich. Stowarzyszenie stara się także poszukiwać rynku zbytu na twórczość ludową regionu poprzez udział w targach, imprezach lokalnych. Stara się ułatwiać zaopatrzenie członków w niezbędne narzędzia i surowce, a także utrzymywać kontakty między twórcami. Występuje również do odpowiednich władz państwowych i samorządowych o pomoc i opiekę nad twórcami..

Bibligrafia

  1. Achremczyk, Stanisław: Olecko 1989-2009 / Stanisław Achremczyk // W: Dzieje Olecka 1560-2010 / Stanisław Achremczyk [et al.]. - Olecko : Urząd Miejski, 2010. – S. 616-617.
  2. Stowarzyszenie Twórców Ludowych Mazur i Suwalszczyzny / W: Informator organizacji pozarządowych. - Olecko : Urząd Miejski, 2003. – S. 23.