Czesław Misiuk: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Linia 7: Linia 7:
  
 
==Działalność==
 
==Działalność==
W 1965 r. rozpoczął pracę twórczą i zawodową. Przez kolejne 21 lat pracował na stanowisku etatowego fotografa Zakładów Mechanicznych Zamech w Elblągu, będąc jednocześnie autorem zdjęć reporterskich dokumentujących rozwój miasta i jego środowisk twórczych. W latach 1980-1985 współpracował z [[Centrum Sztuki Galeria El w Elblągu |Galerią El]], gdzie był współinicjatorem i organizatorem imprez konkursowo-wystawienniczych „Fotokreacje”, które służyły konfrontacji doświadczeń artystów fotografików z Elbląga, Trójmiasta i Olsztyna. Poza działalnością fotograficzną zajmował się sportem. Jego drugą pasją życiową stało się judo. Zdobył kwalifikacje trenera i tytuł międzynarodowego sędziego tej dyscypliny sportu. W 1960 r. założył do dziś funkcjonującą przy Miejskim Klubie Sportowym sekcję judo. Od lat prowadzi też własną pracownię usługowo-artystyczną – „Foto-Video” Pracownia Fototechniczna Czesław Misiuk
+
W 1965 r. rozpoczął pracę twórczą i zawodową. Przez kolejne 21 lat pracował na stanowisku etatowego fotografa Zakładów Mechanicznych Zamech w Elblągu, będąc jednocześnie autorem zdjęć reporterskich dokumentujących rozwój miasta i jego środowisk twórczych. W latach 1980-1985 współpracował z [[Centrum Sztuki Galeria El w Elblągu |Galerią El]], gdzie był współinicjatorem i organizatorem imprez konkursowo-wystawienniczych „Fotokreacje”, które służyły konfrontacji doświadczeń artystów fotografików z Elbląga, Trójmiasta i [[ewim:Olsztyn|Olsztyna]]. Poza działalnością fotograficzną zajmował się sportem. Jego drugą pasją życiową stało się judo. Zdobył kwalifikacje trenera i tytuł międzynarodowego sędziego tej dyscypliny sportu. W 1960 r. założył do dziś funkcjonującą przy Miejskim Klubie Sportowym sekcję judo. Od lat prowadzi też własną pracownię usługowo-artystyczną – „Foto-Video” Pracownia Fototechniczna Czesław Misiuk.
  
 
==Twórczość==
 
==Twórczość==
Linia 19: Linia 19:
  
 
[[Category:Elbląg|Misiuk,Czesław]]
 
[[Category:Elbląg|Misiuk,Czesław]]
[[Category:1961-1970|Misiuk,Czesław]]
+
[[Category:1945-1989|Misiuk,Czesław]]
[[Category:1971-1980|Misiuk,Czesław]]
+
[[Category:1990-|Misiuk,Czesław]]
[[Category:1981-1990|Misiuk,Czesław]]
 
[[Category:1991-2000|Misiuk,Czesław]]
 
[[Category:2001-2010|Misiuk,Czesław]]
 
[[Category:2011-2020|Misiuk,Czesław]]
 

Wersja z 11:54, 27 lip 2014

Źródło: Tomczyk Ryszard, Bedeker elbląski, Gdańsk, Oskar, 2000, s. 123.
Fotografia Czesława Misiuka wykonana w 1965 r. podczas I Biennale Form Przestrzennych w Elblągu.

(1937- ) – fotografik związany z Elblągiem

Biografia

Urodził się w Wilnie w 1937 r. W 1946 r. przyjechał wraz z rodziną do Elbląga. Tu ukończył liceum ogólnokształcące, a następnie w 1965 r. technikum fotograficzne w Warszawie. Mieszka i pracuje w Elblągu.

Działalność

W 1965 r. rozpoczął pracę twórczą i zawodową. Przez kolejne 21 lat pracował na stanowisku etatowego fotografa Zakładów Mechanicznych Zamech w Elblągu, będąc jednocześnie autorem zdjęć reporterskich dokumentujących rozwój miasta i jego środowisk twórczych. W latach 1980-1985 współpracował z Galerią El, gdzie był współinicjatorem i organizatorem imprez konkursowo-wystawienniczych „Fotokreacje”, które służyły konfrontacji doświadczeń artystów fotografików z Elbląga, Trójmiasta i Olsztyna. Poza działalnością fotograficzną zajmował się sportem. Jego drugą pasją życiową stało się judo. Zdobył kwalifikacje trenera i tytuł międzynarodowego sędziego tej dyscypliny sportu. W 1960 r. założył do dziś funkcjonującą przy Miejskim Klubie Sportowym sekcję judo. Od lat prowadzi też własną pracownię usługowo-artystyczną – „Foto-Video” Pracownia Fototechniczna Czesław Misiuk.

Twórczość

Brał udział w prestiżowych edycjach fotograficznych dokumentujących zmieniający się pejzaż Elbląga. W swoim archiwum posiada kolekcję zdjęć reporterskich (zapis ludzi, zdarzeń i okoliczności) będących dorobkiem współpracy z miejscową prasą. Z jego zbiorów korzystają autorzy licznych publikacji na temat miasta. Jego twórczości fotograficznej nie można zaliczyć tylko do rzemiosła. Świadczy o tym jego dorobek w zakresie fotografiki artystycznej prezentowany na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych oraz przeglądach ogólnokrajowych i zagranicznych.

Bibliografia

  1. Tomczyk, Ryszard: Bedeker elbląski. – Gdańsk : Wydawnictwo Oskar, 2000. - S. 122-123.