Dwór w Szyldaku: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Linia 3: Linia 3:
 
[[Image: dwor_szyldak_3.jpg|thumb|right|250px|Źródło: M. Gaworski, ''Zamki, pałace, dwory w Polsce'' Warszawa 2012, s. 365.]]
 
[[Image: dwor_szyldak_3.jpg|thumb|right|250px|Źródło: M. Gaworski, ''Zamki, pałace, dwory w Polsce'' Warszawa 2012, s. 365.]]
  
Zabytek architektury wzniesiony w połowie XIX wieku.  
+
Zabytek architektury wzniesiony w pierwszej ćwierci XX wieku.  
  
 
==Lokalizacja==
 
==Lokalizacja==
Linia 25: Linia 25:
 
[[Category:Historia kultury]]
 
[[Category:Historia kultury]]
 
[[Category:Powiat ostródzki]]  
 
[[Category:Powiat ostródzki]]  
[[Category:1801-1900]]
+
[[Category:1901-1944]]

Wersja z 14:47, 13 mar 2014

Źródło: www.szyldak.pl
Źródło: M. Gaworski, Zamki, pałace, dwory w Polsce Warszawa 2012, s. 365.

Zabytek architektury wzniesiony w pierwszej ćwierci XX wieku.

Lokalizacja

Rezydencja ziemska została wybudowana na terenie wsi Szyldak (niem. Schildeck), w otoczeniu parku (po stronie południowo-wschodniej) i zabudowań gospodarczych (w części północnej). Wieś położona jest w powiecie ostródzkim, w gminie Ostróda (14 km na południowy-wschód od miasta).

Historia

Majątek ziemski istniał w tej miejscowości już w pierwszej połowie XIV wieku. Jego pierwszym właścicielem w 1325 roku został rycerz Johannes Otatz. W kolejnych stuleciach dobra te wielokrotnie zmieniały właścicieli. Obecnie istniejące założenie ukształtowane zostało za czasów, gdy właścicielami była rodzina Hardtów, to jest w XIX i pierwszej połowie XX wieku. Dwór wzniesiony został około 1910 roku na miejscu wcześniej, osiemnastowiecznej rezydencji. Ostatnim właścicielem majątku był pruski generał Günther von Niebelschütz (zastrzelony przez żołnierzy radzieckich w 1945 roku). Po drugiej wojnie światowej budynek zaadaptowano na mieszkania. Obecnie jest własnością prywatną.

Opis

Detale i kształt dworu nawiązują do architektury francuskiej. Jest to budynek dwukondygnacyjny, podpiwniczony, z użytkowym poddaszem. Wzniesiono go na planie prostokąta z czerwonej cegły. Posiada przy tym bardzo urozmaiconą bryłę. Od frontu znajduje się ryzalit wejściowy, który sąsiaduje z trzykondygnacyjną wieżą nakrytą czterospadowym, wysokim i ściętym u góry dachem. Niewielki ryzalit znajduje się też od strony ogrodu. Całość nakryta została dachem mansardowym z facjatami. Dwór ozdobiony został bogatym detalem architektonicznym, są tam łączenia tynku i cegły, grubo boniowane naroża, wieżyczki, elementy drewniane (poddasze konstrukcji szachulcowej). We wschodnim skrzydle zauważalne jest przenikanie się dwóch różnych budowli, co sugeruje, iż podjęte na początku XX wieku prace polegały na połączeniu starego dworu z nowym. W jego otoczeniu znajduje się rozległy parki z XIX wieku, w którym usytuowany jest grób ostatniego właściciela majątku.

Bibliografia

  1. Gaworski, Marek: Zamki, pałace, dwory w Polsce / Marek Gaworski. - Warszawa : "Arkady", 2012. - S. 365.
  2. Jackiewicz-Garniec, Małgorzata: Pałace i dwory dawnych Prus Wschodnich : dobra utracone czy ocalone? / Małgorzata Jackiewicz-Garniec, Mirosław Garniec. – Olsztyn : Studio Wydawnicze Arta Mirosław Garniec, 2001. - S. 114-115.

Zobacz też

  • Dawne dzieje Szyldaka, materiał zamieszczony na stronie internetowej www.szyldak.pl [dostęp 20.02.2014 r.]
  • Szyldak (pałac), materiał zamieszczony na stronie internetowej www.dworypalace.travel.pl [dostęp 20.02.2014 r.]