Ryszard Czerwiński: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
(Utworzył nową stronę „(1937- ) – artysta fotografik ==Biografia== Urodził się 4 października 1937 roku w Wilnie, a od 1939 roku mieszkał w Nowych Święcanach. W listopadzie 1945 roku…”)
 
m
Linia 2: Linia 2:
  
 
==Biografia==
 
==Biografia==
Urodził się 4 października 1937 roku w Wilnie, a od 1939 roku mieszkał w Nowych Święcanach. W listopadzie 1945 roku przyjechał z rodziną do Ostródy. Skończył Liceum Ogólnokształcące w Ostródzie i biologię w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie. Po studiach pracował w Bartoszycach w szkole oraz Domu Kultury Harcerza na stanowisku instruktora fotografii i filmu. W latach sześćdziesiątych przeniósł się do Olsztyna, pracował w szkole w Łęgajnach oraz Wojewódzkim Domu Kultury. Był  współzałożycielem Amatorskiego Klubu Filmowego „Grunwald” przy Wojewódzkim Domu Kultury. W latach 1964-1970 pracował jako korespondent Dziennika TV z województwa olsztyńskiego, następnie w redakcji „Sport-Filmu”, potem w redakcji popularnonaukowej, gdzie stworzył zespół i zrealizował głośnie filmy przyrodnicze. Współpracował z Krzysztofem Kieślowskim i Maciejem Ślesickim przy filmach fabularnych wymagających pracy ze zwierzętami. Robił zdjęcia do niemieckich filmów dokumentalnych (II ZDF). Po prezentacji filmu „Jezioro Łuknajno” w Londynie pracował w Stanach Zjednoczonych na pustyni Nevada, gdzie filmował życie ptaków („Płonące oazy”). Po 1981 roku rozpoczął działalność jako fotograf wydawniczy. Wyspecjalizował się w przygotowywaniu albumów, książek, folderów, pocztówek. Współpracuje z wieloma agencjami i pismami. Jego zdjęcia ukazują się w pismach „Voyage”, „National Geographic” i innych. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików (leg. Nr 450). Mieszka w Olsztynie.
+
Urodził się 4 października 1937 roku w Wilnie, a od 1939 roku mieszkał w Nowych Święcanach. W listopadzie 1945 roku przyjechał z rodziną do Ostródy. Skończył Liceum Ogólnokształcące w Ostródzie i biologię w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie. Po studiach pracował w Bartoszycach w szkole oraz Domu Kultury Harcerza na stanowisku instruktora fotografii i filmu. W latach sześćdziesiątych przeniósł się do Olsztyna, pracował w szkole w Łęgajnach oraz [[Wojewódzki Dom Kultury w Olsztynie|Wojewódzkim Domu Kultury]]. Był  współzałożycielem [[Amatorski Klub Filmowy "Grunwald"|Amatorskiego Klubu Filmowego „Grunwald”]] przy Wojewódzkim Domu Kultury. W latach 1964-1970 pracował jako korespondent Dziennika TV z województwa olsztyńskiego, następnie w redakcji „Sport-Filmu”, potem w redakcji popularnonaukowej, gdzie stworzył zespół i zrealizował głośnie filmy przyrodnicze. Współpracował z Krzysztofem Kieślowskim i Maciejem Ślesickim przy filmach fabularnych wymagających pracy ze zwierzętami. Robił zdjęcia do niemieckich filmów dokumentalnych (II ZDF). Po prezentacji filmu „Jezioro Łuknajno” w Londynie pracował w Stanach Zjednoczonych na pustyni Nevada, gdzie filmował życie ptaków („Płonące oazy”). Po 1981 roku rozpoczął działalność jako fotograf wydawniczy. Wyspecjalizował się w przygotowywaniu albumów, książek, folderów, pocztówek. Współpracuje z wieloma agencjami i pismami. Jego zdjęcia ukazują się w pismach „Voyage”, „National Geographic” i innych. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików (leg. Nr 450). Mieszka w Olsztynie.
  
 
==Nagrody i odznaczenia==
 
==Nagrody i odznaczenia==
 
Laureat licznych nagród m.in. Grand Prix Festiwalu Filmów Amatorskich w Opolu za film „Ludzie z bazy”.
 
Laureat licznych nagród m.in. Grand Prix Festiwalu Filmów Amatorskich w Opolu za film „Ludzie z bazy”.
Kilkakrotne Grand Prix w konkursach im. W. Puchalskiego w Poznaniu oraz nagrody w międzynarodowych konkursach przyrodniczych, laureat prestiżowej nagrody Firmy Minolta. Laureat wyróżnień Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek za „Najpiękniejszą Książkę Roku 1999” (Polski pejzaż) oraz 2003 (Polska. Klejnoty przyrody). Laureat Nagrody im. Biskupa Ignacego Krasickiego roku 1996 za osiągnięcia w fotografowaniu przyrody.  
+
Kilkakrotne Grand Prix w konkursach im. W. Puchalskiego w Poznaniu oraz nagrody w międzynarodowych konkursach przyrodniczych, laureat prestiżowej nagrody Firmy Minolta. Laureat wyróżnień Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek za „Najpiękniejszą Książkę Roku 1999” (Polski pejzaż) oraz 2003 (Polska. Klejnoty przyrody). Laureat [[Nagroda imienia Biskupa Ignacego Krasickiego|Nagrody im. Biskupa Ignacego Krasickiego]] roku 1996 za osiągnięcia w fotografowaniu przyrody.  
  
 
==Bibliografia==
 
==Bibliografia==
Linia 13: Linia 13:
  
 
[[Category:Olsztyn]]  
 
[[Category:Olsztyn]]  
 
+
[[Category:Powiat ostródzki]]
 +
[[Category:Powiat bartoszycki]]
 
[[Category:Film]]
 
[[Category:Film]]
 
[[Category:Fotografia]]
 
[[Category:Fotografia]]
 
[[Category:Artyści]]
 
[[Category:Artyści]]
 +
[[Category:1945-1960]]
 
[[Category:1961-1970]]
 
[[Category:1961-1970]]
 
[[Category:1971-1980]]
 
[[Category:1971-1980]]

Wersja z 22:08, 28 cze 2010

(1937- ) – artysta fotografik

Biografia

Urodził się 4 października 1937 roku w Wilnie, a od 1939 roku mieszkał w Nowych Święcanach. W listopadzie 1945 roku przyjechał z rodziną do Ostródy. Skończył Liceum Ogólnokształcące w Ostródzie i biologię w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie. Po studiach pracował w Bartoszycach w szkole oraz Domu Kultury Harcerza na stanowisku instruktora fotografii i filmu. W latach sześćdziesiątych przeniósł się do Olsztyna, pracował w szkole w Łęgajnach oraz Wojewódzkim Domu Kultury. Był współzałożycielem Amatorskiego Klubu Filmowego „Grunwald” przy Wojewódzkim Domu Kultury. W latach 1964-1970 pracował jako korespondent Dziennika TV z województwa olsztyńskiego, następnie w redakcji „Sport-Filmu”, potem w redakcji popularnonaukowej, gdzie stworzył zespół i zrealizował głośnie filmy przyrodnicze. Współpracował z Krzysztofem Kieślowskim i Maciejem Ślesickim przy filmach fabularnych wymagających pracy ze zwierzętami. Robił zdjęcia do niemieckich filmów dokumentalnych (II ZDF). Po prezentacji filmu „Jezioro Łuknajno” w Londynie pracował w Stanach Zjednoczonych na pustyni Nevada, gdzie filmował życie ptaków („Płonące oazy”). Po 1981 roku rozpoczął działalność jako fotograf wydawniczy. Wyspecjalizował się w przygotowywaniu albumów, książek, folderów, pocztówek. Współpracuje z wieloma agencjami i pismami. Jego zdjęcia ukazują się w pismach „Voyage”, „National Geographic” i innych. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików (leg. Nr 450). Mieszka w Olsztynie.

Nagrody i odznaczenia

Laureat licznych nagród m.in. Grand Prix Festiwalu Filmów Amatorskich w Opolu za film „Ludzie z bazy”. Kilkakrotne Grand Prix w konkursach im. W. Puchalskiego w Poznaniu oraz nagrody w międzynarodowych konkursach przyrodniczych, laureat prestiżowej nagrody Firmy Minolta. Laureat wyróżnień Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek za „Najpiękniejszą Książkę Roku 1999” (Polski pejzaż) oraz 2003 (Polska. Klejnoty przyrody). Laureat Nagrody im. Biskupa Ignacego Krasickiego roku 1996 za osiągnięcia w fotografowaniu przyrody.

Bibliografia

  1. Matulewicz, Tadeusz: Wileńskie rodowody / Tadeusz Matulewicz. – Olsztyn : Wers, 2005. – S. 197-203 : Ryszarda Czerwińskiego fascynacje
  2. Śrutkowski, Tomasz: Historia Nagrody Imienia Biskupa Ignacego Krasickiego / Tomasz Śrutkowski, Waldemar Żebrowski. – Olsztyn : Elset, 1998. – S. 26-27 : Ryszard Czerwiński