Akademicki Chór Bel Canto: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
 
Linia 1: Linia 1:
 
[[Image: belcanto.jpg|thumb|right|300px| <br>Źródło: portal [http://www.olsztyn24.com/?m=1&i=2744 Olsztyn24] (dostęp 26.06.2010)]]
 
[[Image: belcanto.jpg|thumb|right|300px| <br>Źródło: portal [http://www.olsztyn24.com/?m=1&i=2744 Olsztyn24] (dostęp 26.06.2010)]]
 +
Akademicki chór „Bel Canto” Wyższej Szkoły Informatyki i Ekonomii TWP w Olsztynie, działa od 1996 r.
 +
 +
==Historia==
 +
Chór „Bel Canto” powstał w 1996 roku. Założycielem i dyrygentem zespołu jest [[Jan Połowianiuk]].
 +
Chór „Bel Canto” dotychczas wystąpił na ponad 200 koncertach w kraju i za granicą. Najważniejsze z nich, to:  wykonanie na Jasnej Górze w Częstochowie razem z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej oratorium Feliksa Nowowiejskiego "Znalezienie św. Krzyża", występ w sali koncertowej Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w cyklu "Interpretacje muzyki chóralnej", światowe  prawykonanie "Stabat Mater" Miłosza Bembinowa. Ważnym wydarzeniem w historii chóru było również zaproszenie na Międzynarodowy Festiwal Rosyjskiej Muzyki Religijnej na Litwę. W maju 2005 r w sali koncertowej Filharmonii Białostockiej chór dokonał polskiego prawykonania "Liturgii św. Jana Złotoustego op.41" Piotra Czajkowskiego w trakcie koncertu inaugurującego  Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej Hajnówka 2005. W maju 2006 roku na dziedzińcu zamku w Nidzicy chór dokonał polskiego prawykonania „Requiem gotyckiego” Philipa  de Canca.
 +
 +
<br>Repertuar zespołu stanowi typowa literatura chóralna od średniowiecznego chorału gregoriańskiego, przez renesansowe motety i madrygały, pieśni wybitnych kompozytorów epoki baroku, klasycyzmu i romantyzmu, aż po kompozycje współczesne. Jest to muzyka zarówno religijna, jak i świecka kompozytorów polskich i obcych. Większość repertuaru stanowią pieśni a cappella. W trakcie dotychczasowych swoich koncertów  chór wykonał ponad 180 takich pieśni. W programach koncertowych zespołu znalazły się również wielkie dzieła muzyki wokalno-instrumentalnej.  W ramach współpracy z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie chór wykonał: IX Symfonię L. van Beethovena, "Stabat Mater" oraz balet "Harnasie" K. Szymanowskiego, operę"Tosca" G. Puciniego oraz  "Traviatę" G. Verdiego, oratorium "Znalezienie św. Krzyża" F. Nowowiejskiego, musicale  "West side story" L. Bernsteina i "My fair lady" F. Loewego.
 +
 +
==Nagrody i wyróżnienia==
 +
#*Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej Hajnówka (1997)
 +
#*I miejsce
 +
#Ogólnopolski Turniej Chóralnym LEGNICA CANTAT 30 (1999)
 +
#*I miejsce
 +
#*nagroda im. H. Karlińskiego
 +
#Ogólnopolski Festiwal Chóralny Myślenice (2000)
 +
#*Grand Prix
 +
#Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej w Łapach (Łapskie Te Deum)
 +
#*I miejsce (2004)
 +
#*Grand Prix (2005)
 +
#Międzynarodowy Festiwal Chóralny im. B. Martinu w Pardubicach (2007, Czechy)
 +
#*Srebrny medal
 +
#III Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek w Chełmnie (2008)
 +
#*Grand Prix
 +
#V Ogólnopolski Turniej Chórów „O wstęgę Drwęcy” w Brodnicy (2008)
 +
#*Grand Prix
 +
 +
==Dyskografia==
 +
*''S nami Boh''. - Hajnówka : 1998.
 +
*''Kolędy'' / Czerwony Tulipan ; Bel Canto. - Warszawa : 2001. - 1 płyta CD.
 +
*''Iże Chieruwimy''. - Hajnówka : 2002.
 +
*''Kyrie eleison'' / [wyk.] Bel Canto. - [Olsztyn] : 2007. - 1 płyta CD.

Wersja z 17:15, 26 cze 2010


Źródło: portal Olsztyn24 (dostęp 26.06.2010)

Akademicki chór „Bel Canto” Wyższej Szkoły Informatyki i Ekonomii TWP w Olsztynie, działa od 1996 r.

Historia

Chór „Bel Canto” powstał w 1996 roku. Założycielem i dyrygentem zespołu jest Jan Połowianiuk. Chór „Bel Canto” dotychczas wystąpił na ponad 200 koncertach w kraju i za granicą. Najważniejsze z nich, to: wykonanie na Jasnej Górze w Częstochowie razem z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej oratorium Feliksa Nowowiejskiego "Znalezienie św. Krzyża", występ w sali koncertowej Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w cyklu "Interpretacje muzyki chóralnej", światowe prawykonanie "Stabat Mater" Miłosza Bembinowa. Ważnym wydarzeniem w historii chóru było również zaproszenie na Międzynarodowy Festiwal Rosyjskiej Muzyki Religijnej na Litwę. W maju 2005 r w sali koncertowej Filharmonii Białostockiej chór dokonał polskiego prawykonania "Liturgii św. Jana Złotoustego op.41" Piotra Czajkowskiego w trakcie koncertu inaugurującego Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej Hajnówka 2005. W maju 2006 roku na dziedzińcu zamku w Nidzicy chór dokonał polskiego prawykonania „Requiem gotyckiego” Philipa de Canca.


Repertuar zespołu stanowi typowa literatura chóralna od średniowiecznego chorału gregoriańskiego, przez renesansowe motety i madrygały, pieśni wybitnych kompozytorów epoki baroku, klasycyzmu i romantyzmu, aż po kompozycje współczesne. Jest to muzyka zarówno religijna, jak i świecka kompozytorów polskich i obcych. Większość repertuaru stanowią pieśni a cappella. W trakcie dotychczasowych swoich koncertów chór wykonał ponad 180 takich pieśni. W programach koncertowych zespołu znalazły się również wielkie dzieła muzyki wokalno-instrumentalnej. W ramach współpracy z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie chór wykonał: IX Symfonię L. van Beethovena, "Stabat Mater" oraz balet "Harnasie" K. Szymanowskiego, operę"Tosca" G. Puciniego oraz "Traviatę" G. Verdiego, oratorium "Znalezienie św. Krzyża" F. Nowowiejskiego, musicale "West side story" L. Bernsteina i "My fair lady" F. Loewego.

Nagrody i wyróżnienia

    • Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej Hajnówka (1997)
    • I miejsce
  1. Ogólnopolski Turniej Chóralnym LEGNICA CANTAT 30 (1999)
    • I miejsce
    • nagroda im. H. Karlińskiego
  2. Ogólnopolski Festiwal Chóralny Myślenice (2000)
    • Grand Prix
  3. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej w Łapach (Łapskie Te Deum)
    • I miejsce (2004)
    • Grand Prix (2005)
  4. Międzynarodowy Festiwal Chóralny im. B. Martinu w Pardubicach (2007, Czechy)
    • Srebrny medal
  5. III Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek w Chełmnie (2008)
    • Grand Prix
  6. V Ogólnopolski Turniej Chórów „O wstęgę Drwęcy” w Brodnicy (2008)
    • Grand Prix

Dyskografia

  • S nami Boh. - Hajnówka : 1998.
  • Kolędy / Czerwony Tulipan ; Bel Canto. - Warszawa : 2001. - 1 płyta CD.
  • Iże Chieruwimy. - Hajnówka : 2002.
  • Kyrie eleison / [wyk.] Bel Canto. - [Olsztyn] : 2007. - 1 płyta CD.