Koncert z okazji Międzynarodowego Roku Bachowskiego: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
Linia 1: Linia 1:
 
[[Image:Bach24.jpg|thumb|right|300px| Jan Sebastian Bach]]
 
[[Image:Bach24.jpg|thumb|right|300px| Jan Sebastian Bach]]
  
Jubileuszowa, jednorazowa impreza muzyczna, zorganizowana 31 marca 2000 r. w olsztyńskiej [[Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie| Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego]].
+
Jubileuszowa, jednorazowa impreza muzyczna, zorganizowana 31 marca 2000 r. w olsztyńskiej [[Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie|Państwowej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego]].
  
 
==Organizator==
 
==Organizator==
*[[Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Felixa Nowowiejskiego w Olsztynie]]
+
*[[Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie|Państwowa Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie]]
  
 
==Dyrygent==
 
==Dyrygent==
Linia 11: Linia 11:
 
*Janusz Skramlik (skrzypce)
 
*Janusz Skramlik (skrzypce)
 
*Jerzy Kotyczka (obój)
 
*Jerzy Kotyczka (obój)
*Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej
+
*Orkiestra symfoniczna [[Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie|Państwowej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie]]
  
 
==Przebieg==
 
==Przebieg==
Filharmonia, organizując opisywany koncert, włączyła się w ten sposób w międzynarodowe obchody Roku Jana Sebastiana Bacha, obchodzonego w 250. rocznicę śmierci tego wybitnego kompozytora, nauczyciela muzyki i organisty. Urodził się 21 marca 1685 r. w Eisenach, zaś zmarł w 1750 r. w Lipsku. Rok jego śmierci uznano za symboliczną granicę epoki muzycznego baroku. Bach grał na klawesynie i skrzypcach, słynął jako wirtuoz organów. Uprawiał wszystkie ówczesne gatunki muzyczne poza operą. Był mistrzem w komponowaniu muzyki polifonicznej – doprowadził do doskonałości barokową formę fugi. Opisywana impreza miała na celu popularyzację twórczości niemieckiego kompozytora – w programie przewidziano więc trzy jego utwory. Koncert miał miejsce w Sali Koncertowej [[Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Felixa Nowowiejskiego w Olsztynie|Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii]] (początek – godz. 19.00). Słowo wstępne wygłosił oraz całość poprowadził [[Andrzej Borkowski]].
+
Filharmonia, organizując opisywany koncert, włączyła się w ten sposób w międzynarodowe obchody Roku Jana Sebastiana Bacha, obchodzonego w 250. rocznicę śmierci tego wybitnego kompozytora, nauczyciela muzyki i organisty. Urodził się 21 marca 1685 r. w Eisenach, zaś zmarł w 1750 r. w Lipsku. Rok jego śmierci uznano za symboliczną granicę epoki muzycznego baroku. Bach grał na klawesynie i skrzypcach, słynął jako wirtuoz organów. Uprawiał wszystkie ówczesne gatunki muzyczne poza operą. Był mistrzem w komponowaniu muzyki polifonicznej – doprowadził do doskonałości barokową formę fugi. Opisywana impreza miała na celu popularyzację twórczości niemieckiego kompozytora – w programie przewidziano więc trzy jego utwory. Koncert miał miejsce w Sali Koncertowej [[Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie|Państwowa Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie]] (początek – godz. 19.00). Słowo wstępne wygłosił oraz całość poprowadził [[Andrzej Borkowski]].
 
==Program artystyczny==  
 
==Program artystyczny==  
 
*''Koncert d-moll BWV 1060 na obój, skrzypce i orkiestrę kameralną''  
 
*''Koncert d-moll BWV 1060 na obój, skrzypce i orkiestrę kameralną''  

Wersja z 16:18, 6 cze 2011

Jan Sebastian Bach

Jubileuszowa, jednorazowa impreza muzyczna, zorganizowana 31 marca 2000 r. w olsztyńskiej Państwowej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego.

Organizator

Dyrygent

  • Joanna Nowicka (Kraków)

Wykonawcy

Przebieg

Filharmonia, organizując opisywany koncert, włączyła się w ten sposób w międzynarodowe obchody Roku Jana Sebastiana Bacha, obchodzonego w 250. rocznicę śmierci tego wybitnego kompozytora, nauczyciela muzyki i organisty. Urodził się 21 marca 1685 r. w Eisenach, zaś zmarł w 1750 r. w Lipsku. Rok jego śmierci uznano za symboliczną granicę epoki muzycznego baroku. Bach grał na klawesynie i skrzypcach, słynął jako wirtuoz organów. Uprawiał wszystkie ówczesne gatunki muzyczne poza operą. Był mistrzem w komponowaniu muzyki polifonicznej – doprowadził do doskonałości barokową formę fugi. Opisywana impreza miała na celu popularyzację twórczości niemieckiego kompozytora – w programie przewidziano więc trzy jego utwory. Koncert miał miejsce w Sali Koncertowej Państwowa Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie (początek – godz. 19.00). Słowo wstępne wygłosił oraz całość poprowadził Andrzej Borkowski.

Program artystyczny

  • Koncert d-moll BWV 1060 na obój, skrzypce i orkiestrę kameralną
  • Koncert na skrzypce a-moll BWV 104
  • III Suita orkiestrowa D-dur BW V 1068

Bibliografia

  1. Międzynarodowy Rok Bachowski : 250 rocznica śmierci J.S. Bacha. – Olsztyn: Filharmonia im. F. Nowowiejskiego w Olsztynie, 2000.