Teatr Ephata

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
(Przekierowano z Teatr „Ephata”)

Amatorski teatr młodzieżowy z Iławy, aktywny artystycznie w l. 1997-2006.

Opis

Nazwa teatru, czyli greckie słowo ephata znaczy „otwórz się”, taką też więc zasadę funkcjonowania przyjęli uczestnicy teatru - otwartość na nowe formy sztuki aktorskiej oraz stałe „poszukiwanie tego, co dobre i piękne”.

Historia

Teatr „Ephata” powstał w 1997 r. w Iławie. Inicjatorem i organizatorem teatru był Roberta Cyrta - również reżyser spektakli tworzonych przez zespół aktorski. Cyrta w 2008 r. otrzymał tytuł Instruktora Teatralnego Roku przyznany przez Towarzystwo Kultury Teatralnej w Warszawie. Teatr, działając, zrzeszał stale około 30 uczniów iławskich szkół średnich i gimnazjów, miał więc charakter amatorski. „Ephata” odbywała próby w piątki, w salkach katechetycznych w Kościele Przemienienia Pańskiego w Iławie. Repertuar, reżyseria, choreografia oraz scenografia wystawianych spektakli była wyłącznym dziełem Roberta Cyrty oraz zespołu. Iławska grupa teatralna zainicjowała również kilkutygodniowy projekt artystyczny pn. Poniedziałkowe Spotkania Teatralne, organizowane w sali iławskiego Kina „X Muza”.
W 2006 r. Cyrta przeniósł się do Gdańska, tam utworzył niejako „drugi” Teatr „Ephata”, współpracując z XX Liceum Ogólnokształcącym im. Zbigniewa Herberta w Gdańsku, gdzie ze zmienioną obsadą tworzy opartą na ruchu, symbolice i plastyce ciała widowiska teatralne.

Repertuar

Repertuar teatru był różnorodny – zasadniczo jednak bazował na trzech płaszczyznach: scenie ewangelizacji, bazującej na tekstach biblijnych, teatralnej scenie plastycznej oraz scenie ściśle dramatycznej.

  • Spektakle:
  • Genom, czyli było sobie życie (scenariusz i reżyseria: Robert Cyrta)
  • Raport z oblężonego miasta na podstawie Raportu z oblężonego miasta i Przesłania Pana Cogito Zbigniewa Herberta oraz Procesu Franza Kafki (scenariusz, reżyseria i wykonanie: Robert Cyrta]])

Nagrody i wyróżnienia

Teatr trzykrotnie otrzymał nagrody na Wojewódzkich Przeglądach Teatrów Młodzieżowych w Bartoszycach, przy czym w 2001 r. był to „Mały Bakcyl”, czyli II miejsce.

Bibliografia

  1. Rogatty, Magdalena: Trzy pytania do Roberta Cyrty, twórcy teatru młodzieżowego EPHATA w Iławie / Magdalena Rogaty // W: http://starogardgdanski.naszemiasto.pl/archiwum/115263,trzy-pytania-do-roberta-cyrty-tworcy-teatru-mlodziezowego,id,t.html

Zobacz też