Międzynarodowy Festiwal Tańca Baltic Cup 2002

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Kamil Szpindowski i Małgorzata Grządka.
Źródło:http://www.portel.pl/

Trzeci z czterech turniejów w ramach drugiej edycji Międzynarodowego Festiwalu Tańca „Baltic Cup”, zorganizowany w Elblągu w 2002 r.

Organizator

Funkcję głównego organizatora festiwalu pełnił Wojewódzki Dom Kultury w Elblągu. Impreza odbyła się w hali Miejskiego Ośrodka Sportowego w Elblągu. Patronat honorowy nad festiwalem sprawował marszałek Marek Borowski.

Opis

Impreza stanowiła trzeci turniej w drugiej edycji festiwalu. Pierwszy turniej odbył się w grudniu 2001 r. w Tallinie. W wydarzeniu wzięło udział 338 par (676 zawodników) z różnych krajów regionu Morza Bałtyckiego. W skład międzynarodowego jury weszło 20 sędziów z Białorusi, czech, Estonii, Finlandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Rosji, Szwecji, Ukrainy, Włoch i Polski. Przewodniczącym jury był Tor Floysvik z Norwegii. Turnieje taneczne prowadzone były w dwóch dyscyplinach: taniec standardowy i latynoamerykański (po 5 tańców w każdej – standardowe tańce: walc angielski, tango, walc wiedeński, fokstrot, quick step oraz latynoamerykańskie tańce: samba, cha-cha, rumba, passo double, jive). Tancerze brali także udział w osobnych konkurencjach: tzw. program królewski (zawody par w 10 tańcach) oraz mistrzostwa formacji tanecznych. W ramach festiwalu odbył się pokaz tańca wicemistrzów Europy i brązowych medalistów Mistrzostw Świata z Włoch – Michelle Bonsignori i Monica Baldasseroni oraz IV Formacja Standardowa Świata Formacji „Jantar I” z Elbląga (z programem „Opowieść o Jamesie Bondzie”).

Laureaci

Wśród półfinalistów turnieju ISDF (International standard – powyżej 16 lat) z regionu Warmii i Mazur znaleźli się: Kamil Szpindowski i Małgorzata Grządka z klubu JANTAR Elbląg.

Bibliografia

  1. Kopyla, Marek: Na parkiecie : Baltic Cup - 2002 / Marek Kopyla // „Tydzień w Elblągu”. - 2002, nr 21, s. 20-21.
  2. Grabarczyk, Jarosław: Królowie samby i James Bond : za miesiąc spotkają się w Tallinie / Jarosław Grabarczyk // „Dziennik Elbląski”. - 2002, nr 253, s. 5.
  3. (paz.): 500 par na parkiecie : taneczna gala w Elblągu / (paz.) // „Głos Elbląga”. - 2002, nr 205, s. 2e.
  4. skot.: Parkiet opustoszał : Baltic Cup / skot // „Głos Elbląga”. - 2002, nr 210, s. 2e.
  5. Grabarczyk, Jarosław: Nie tylko na parkiecie : wszystko kręciło się wokół tańca / Jarosław Grabarczyk // „Dziennik Elbląski”. - 2002, nr 252, s. 6.