Kantata Msza Święty Brunon
Utwór muzyczny, skomponowany w 2008 r. przez Karola Drynkowskiego, jako dzieło dedykowane miastu Giżycku z okazji Roku św. Brunona z Kwerfutu, czyli Obchody Millenium Śmierci męczennika, głównego patrona miasta.
Historia
Kantatę zamówił Samorząd Miasta Giżycka, aby upamiętnić Milenium (1009 r.) męczeńskiej śmierci św. Brunona z Kwerfutu, biskupa i ewangelizatora ziem Prusów za czasów panowania Bolesława Chrobrego. Dzieło w 2008 r. skomponował Karol Drynkowski, uznany i nagradzany kompozytor, pianista, organista, chórmistrz i pedagog poznańskiej Akademii Muzycznej.
Opis
Kompozycja utrzymana została w tzw. tradycyjnym stylu muzycznym. W oryginalnej wersji przeznaczona jest na sopran, chór mieszany oraz orkiestrę smyczkową. Utwór zbudowany jest z tradycyjnych części mszalnych, tzw. stałych: Introitus, Kyrie, Cum jubilo, Gloria, Qui tollis peccata mundi, Quoniam Tu solus sanctus, Preludium I, Ave verum, Intermezzo, Sanctus, Chorał, Benedictus, Preludium II, Agnus Dei.
Wykonanie
Prawykonanie miało miejsce 16 marca 2009 r. w Sanktuarium św. Brunona w Giżycku, podczas uroczystej mszy św., celebrowanej przez miejscowego biskupa ks. Romualda Kamińskiego. Dla potrzeb koncertu, kompozytor dokonał opracowania kompozycji na mniejszy skład wykonawczy, czyli sopran, skrzypce i organy. Podczas wykonania kantaty za organami zasiadł Karol Drynkowski, zaś towarzyszyli mu sopranistka Grażyna Zielińska i skrzypek Krzysztof Starosta. Koncert w sanktuarium był prapremierą. Oficjalne wykonanie kantaty odbyło się 5 lipca 2009 r. na inauguracji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w giżyckim Kościele Ewangelicko-Augsburskim. Soliści wystąpili wówczas z towarzyszeniem chóru i orkiestry smyczkowej.