Grupa cyrkowa Heca

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
(Przekierowano z Grupa cyrkowa „Heca”)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Dziecięco-młodzieżowa grupa artystyczna, od 1996 r. działająca w Lipinkach (pow. nowomiejski).

Organizator

Historia

W 1996 r. grupę założyła oraz podjęła się jej prowadzenia Ewa Dembek, animatorka kultury, pedagog cyrku dziecięcego, dyrektor Brodnickiego Domu Kultury. Odgórną opieką otacza „Hecę” Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Kulturalnych „Kładka”.

Opis

Członkowie „Hecy” to głównie uczniowie i absolwenci lipińskiej szkoły podstawowej (wiek: od 5 do 23 lat). Grupa liczy około 40 członków, jest największym i najstarszym tego rodzaju zespołem w kraju
Występy „Hecy” to tradycyjna sztuka cyrkowa, tak bardzo atrakcyjna widowiskowo ze względu na bogactwo technik. Grupa podczas swoich występów prezentuje: akrobatykę, żonglerkę piłkami, obręczami, chustkami i maczugami, ekwilibrystykę (diablo, wirujące talerze, kije, kiwido, devil-stick, rola-bola, hula-hop, skakanka) oraz klaunadę. W programie jest też iluzja, jazda na monocyklu, chodzenie na szczudłach i linie.

Działalność

Zespół ma na swoim koncie liczne prezentacje artystyczne, warsztaty w kraju i zagranicą: prezentował się m.in.: w Portugalii, Hiszpanii, Holandii, Rumunii, Niemczech i na Litwie, występując i doskonaląc swoje umiejętności. Członkowie grupy uczestniczyli również w festiwalach w Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz w Katarze. W 2002 r. TVP zrealizowała film dokumentalny pt. Cyrk wita Was, który wyemitowano w kwietniu 2003 r. w Programie 1. „Heca” występowała również w kilku telewizyjnych programach rozrywkowych, m.in. „Talent za talent”, „Ja tylko pytam”, „Expres Reporterów”, „Polska z bocznej drogi”, „Dzień Dobry TVN” oraz „Mam Talent 2”.
Grupa stale współpracuje z innymi zespołami o podobnym typie działalności w Niemczech („Cabuwazi”, „Rambazotti”) oraz na Ukrainie („Arlekin”), wspólnie organizując coroczne obozy i warsztaty. Oprócz tego realizowała projekty artystyczne z partnerami z Litwy, Izraela i Rumunii.
„Heca” uczestniczy w różnorodnych imprezach plenerowych: festynach, piknikach, koncertach oraz w imprezach zamkniętych. Liderzy grupy cyrkowej, doświadczeni trenerzy, prowadzą również warsztaty ruchowe dla dzieci i młodzieży. To pewnego rodzaju podstawowy trening cyrkowy (żonglerka, jazda na monocyklu, chodzenie na szczudłach, diabolo, kręcenie wirującymi talerzami, nauka elementów akrobatyki) połączony z grami i zabawami o działaniu aktywizującym i pomocnym w integracji i przełamywaniu barier w grupie (również jako metoda rehabilitacji w problemach dyslektycznych i ADHD).

Nagrody i wyróżnienia

Grupa była laureatką licznych przeglądów cyrkowych i artystycznych (np. w maju 2002 r. główna nagroda na Międzynarodowym Festiwalu w Resita (Rumunia).