Chór Kameralny Cantabile z Giżycka
Amatorski zespół mieszany, działający przy Giżyckim Centrum Kultury.
Historia
Od 1999 r. dyrygentem chóru była Alina Skupińska, za przygotowanie głosów odpowiadała Helena Błudzień. Akompaniatorem chóru był Wiktor Lech Żołnierek.
Od 2010 r. chór prowadzi Aneta Biłas, emisją głosu i dodatkowymi zajęciami z chórzystami zajmuje się Danuta Maksimowska[1].
Działalność
Repertuar zespołu jest wszechstronny i obejmuje utwory należące do kanonu dawnej i współczesnej muzyki chóralnej, standardy muzyki rozrywkowej, pieśni ludowe i kolędy.
Chór „Cantabile” aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym Giżycka i regionu. Koncertuje podczas uroczystości państwowych (obchody Narodowego Święta Niepodległości), samorządowych (obchody XX-lecia Samorządu Terytorialnego w Giżycku[2]) i religijnych (Dzień Ekumeniczny w Giżycku w 2009 r.[3] oraz uroczystości obchodów milenijnych męczeńskiej śmierci św. Brunona w 2009 r.). Bierze udział w cyklicznych imprezach kulturalnych organizowanych w Giżycku: Jesiennych Koncertach Muzyki Cerkiewnej, koncercie „Święto Chórów”, Gali Kolęd, Dniach Kultury Ukraińskiej oraz Dniach Giżycka. W 2007 i 2008 r. wystąpił podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej[4]. Koncertował również w Węgorzewie, Ełku i innych miejscowościach regionu.
Cantabile uczestniczy również w konkursach i festiwalach muzyki chóralnej, m.in. w VII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie[5], Warmińskim Przeglądzie Chórów i Zespołów Śpiewaczych „Kurlantka” oraz Ekumenicznym Przeglądzie Muzyki Religijnej w Giżycku.
Nagrody i wyróżnienia
- Nagroda Burmistrza Giżycka (2008)[6]
- VI Przegląd Kolęd i Pastorałek w Budrach (2008)
- III miejsce w kategorii chórów
- Ekumeniczny Przegląd Muzyki Religijnej w Giżycku (2003, 2005, 2006, 2007)
- I miejsce w kategorii chórów
Bibliografia
- Balcerak, Antoni: Teraz chóralne wakacje, a od września znów do pracy : po dwumiesięcznej przerwie chór Cantabile ponownie działa / Antoni Balcerak // „Gazeta Olsztyńska”. – 2009, nr 150, dod. „Gazeta Giżycka” (Wyd. Poniedziałek), nr 27 s. 13.